Hayvancılık sektörüne acil önlem paketi

Yerel seçimlere doğru hızla yol alan Türkiye’de siyasi iktidar kesenin ağzını açmaya başladı. Bu kapsamda hayvancılık sektörünü rahatlatacak acil önlem paketi hazırlandığını ve yılbaşından itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik yazılı bir açıklama yaparak, hayvancılık sektöründe kırmızı et piyasası, çiğ süt primi, süt ürünleri ihracatına destek, yem hammaddeleri ithalatında gümrük vergilerinin sıfırlanması gibi bir dizi kararı kapsayan acil önlemler paketinin 2019’un ilk günlerinden itibaren uygulamaya konulacağının altını çizen Başkan Keyik, çiğ süt fiyatındaki prim desteklerinin, tarım sektöründeki ithal girdi bağımlılığını azaltma ve ayrıca hayvan kesimini hızlandırmaya yönelik çalışmaların yapılmasının üreticilerimizi maliyet anlamında rahatlatacağını belirtti.

Başkanı Keyik, “2019 yılı itibari ile çiğ süt prim desteğinin litre başına 10 kuruştan 25 kuruşa çıkacak olması üreticilerimizi sevindirmiştir. Çiğ sütteki destek üretimin sürdürülebilir hale getirilmesinde katkı sağlayacaktır. ‘Enflasyonla Topyekûn Mücadele’ çalışması kapsamında süt üreticilerimizin üretim maliyetinin düşürülmesi, üretimde sürdürülebilirliğin ve de vatandaşların ucuz fiyata süte ulaşmalarını sağlayabilmek, tüketimde talep daralmasının önüne geçebilmek, arz- talep dengesini devam ettirebilmek amacıyla çiğ süt destekleme fiyatlarında yeniden düzenleme yapılmış olması üretici ve tüketici açıdan sevindiren bir gelişmedir. Bu kararı yerinde buluyoruz” dedi.

Çiğ süt fiyatına desteğin artmasıyla süt fiyatının litre başına 15 kuruş artmasının üreticilerimizin emeğinin karşılığını bir nebze olsun almış olacağını vurgulayan Başkan Keyik, “çiğ süt fiyatlarında yapılan düzenleme üretim maliyetlerini düşürecek ve sürdürülebilir üretime katkı sağlayacaktır. Üreticilerimiz, her şartta üretmişler ve üretmeye de devam etmektedirler.  Üreticilerimiz; girdi maliyetlerinin yüksekliğinden şikayet etmektedirler. Bu destek bir nebze olsun üreticilerimize can suyu olacaktır.   Üreticiler, desteklerin 5-6 ay gibi gecikmelerle ödendiğinden şikâyet ediyorlardı.   Temennimiz açıklanan desteklerin, çiftçinin alın teri kurumadan ödenmesi yolundadır” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni uygulamalar ile hayvan kesimlerinin sıra beklemeden hızlandırılacağını da kaydeden BUTSO Başkanı Yusuf Keyik; “Et ve Süt Kurumu depolarında biriken 20 bin tonu aşkın karkas et nedeniyle hayvan kesimi için 3 ay sonrasına gün veriliyordu. Şubat 2019’a kadar kesim için randevu verilen ve kesilmesi beklenen hayvan sayısı 300 bin başa ulaşmıştır. Alınacak önlemlerden birisi de hayvan kesimini hızlandırmaya yönelik olacaktır. Buna göre Et ve Süt Kurumu kesimleri hızlandırarak piyasadaki sıkışıklığı 1 ayda ortadan kaldırabilmelidir. Böylece yetiştirici hayvan kesimi için 3 ay beklemek zorunda kalmayacaktır” diye konuştu.

Başkan Keyik, “basına yansıdığı kadar önümüzdeki 6 ay kasaplık hayvan ithalatının tercih edilmeyeceği”ni, “hayvancılığa yönelik acil önlem paketinde kasaplık hayvan ithalatının yanı sıra damızlık Holstein gebe düve ithalatının durdurulacağı”nı, “besilik dana ithalatına da 2019 yılı içinde sınırlama getirilmesi de öngörüldüğü”nü belirterek, “ithalat yapmak için iç piyasadan belli miktarda hayvan alınması şartı getirilmesi planlanmaktadır. 2014 yılında ithalat yapmak isteyenler için piyasadan aldıkları hayvan kadar ithalat izni veriliyordu. Örneğin 100 baş ithal etmek için iç piyasadan 100 baş besi hayvanı alma şartı vardı. Şimdi tekrar bu uygulamaya geçilmesi planlanmaktadır. Alınacak bir başka önlem ise yem hammaddeleri ithalatına ilişkindir. Yem hammaddeleri ithalatında geçen yıl yüzde 7,8’e kadar düşürülen gümrük vergisi 2019 itibariyle sıfırlanması düşünülmektedir. Türkiye’de alınan önlem paketleriyle tarım ve hayvancılık sektörlerinde farkındalık oluşturup üretimde sürekliliğin devam ettirilmesi için önemli adımlar atıldığını görüyoruz” dedi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart AKP için bir kumar mı? Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Yerel seçimler, kent ve engelliler
Ekonomik Ergenekonu da çökerteceğiz Haziran’a saldırı ya da tutunduğu dalı kesmek
HDP İLE İŞBİRLİĞİ AK PARTİ’YE EN ETKİLİ SEÇİM DESTEĞİDİR Tarihi yenilgi ya da büyük zafer
ABD’nin Suriye’den çekilişi karşısında kaygılananlar Isparta’da Kubilay anması
Hayvancılık sektöründe acil önlem paketi CİA ve FETÖ destekli Uygur Ayrılıkçıları Burdur’da
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.