Hocaların hocası Ali Demirsoy inceledi

“İran gençlere evrimi anlattığı için bilimde gelişiyor”

Bütün dünyada inanç sistemi var ama evrim teorisi öğretiliyor. Önde gelen bilim insanlarımızdan, evrim uzmanı Prof. Dr. Ali Demirsoy, uzağa bakmaya gerek yok, diyor. İran’dan ortaöğretim biyoloji kitapları getirtip incelemiş, anlattı.

Hocaların hocası Prof. Dr. Ali Demirsoy inceledi: “İran gençlere evrimi anlattığı için bilimde gelişiyor

Z. Ruhsar Şenoğlu/AYDINLIK

Millî Eğitim Bakanlığı, evrim teorisini eğitim müfredatından çıkarıp yaradılış temelli eğitim planlamasına gidiyor. Gerekçesi, kabaca, ‘evrim teorisinin toplumun inançlarına, geleneklerine ters düşmesi’ biçiminde ifade ediliyor. Dünyada inanç sisteminin egemen olduğu tek ülke Türkiye mi? Diğer ülkeler nasıl yapıyor?

Evrim konusunun uzmanı, önde gelen bilim insanlarımızdan, hocaların hocası Prof. Dr. Ali Demirsoy ile konuştuk. 1966’dan beri üniversitelerde evrim teorisini anlatıyor, yüzlerce kez konferanslar vermiş, fen bilimlerinde 134 kitap yazmış bir isim.

“Eğitimden evrimi kaldıran insanlar, Türk milletine ihanet içerisindedir” dedi Demirsoy, “Çünkü düşünmeyi, gelişmeyi, değişmeyi önleyen bir düşünce sistemini siz getirip eğitime monte ediyorsunuz. O nedenle bu bir basit plan değil, bu bir projenin devamıdır ve yıkıcı bir sonuca götürecek devamdır…” Prof. Dr. Ali Demirsoy, sorularımızı yanıtladı.

Hocaların Hocası Prof. Dr. Ali Demirsoy

‘İKİ PARALIK BİR TELEFON KENDİNİ GÜNCELLİYOR!

’Evrim eğitim öğretimi zor bir konu mu?

-Anlamak istemeyen anlamaz. Çünkü evrim değişmenin adıdır. Bana en çok sorulan: maymundan mı geldik? Herkes buna kilitlenmiş. Dünyada hiçbir bilim adamı maymundan geldiğimizi söylemez. Bunu ancak gericiler, bu işi bulandırmak isteyenler söyler. Bütün canlılarla ortak atamız, akrabalıklarımız vardır, belli bir tarihe geriye gittiğimizde. Evrim değişmedir. ‘A’ olarak girdiğimiz yerden ‘B’ olarak çıkabilmenin adı evrimdir. Eğer siz bu konuşmaya A olarak başladıysanız, bu konuşmadan değişerek, bir şeyler kazanarak çıkmış iseniz, B olarak çıkmışsınızdır. Biz buna evrimleşme diyoruz. Piyasa tabiriyle güncelleme! İki paralık bir telefon, iki paralık bir araba iki-üç ayda bir kendini yeniliyor, güncelliyor da bu bizim aklını dinle bozmuş adamlar kendini bin 600 yıldır niye güncelleyemiyor? Sorun orada. Güncelleyemedikleri için 57 ülkenin 57’si de şu anda kavgalı. Ekonomileri berbat, yönetimleri berbat. Neden böyleyiz? Evrim buna cevap veriyor. Evrim bir şeyin nedenini araştırır, geçmişini araştırır, neden oraya geldiğini araştırır. O nedenle Millî Eğitim Bakanlığı bunu yasaklıyor. Evrim diye bir kitabım var, piyasada bulunuyor, halka yönelik bir kitap. Eğitimden evrimi kaldıran insanlar, Türk milletine ihanet içerisindedir. Çünkü düşünmeyi, gelişmeyi, değişmeyi önleyen bir düşünce sistemini siz getirip eğitime monte ediyorsunuz. O nedenle bu bir basit plan değil, bu bir projenin devamıdır ve yıkıcı bir sonuca götürecek devamıdır. Şunu söyleyeyim, acıyorum bu güzel ülkemize. Önümüzdeki yıllarda har harap olur.

‘GEÇMİŞTE DE ANLATILAMADI’

Dün var mıydı evrim eğitimi Türkiye’de?

-İsmen vardı. Bugün 207 üniversite var, evrim dersi mecburi konuldu YÖK tarafından, açıkça söyleyeyim, üç ya da dört üniversite haricinde evrim anlatılamadı. Şimdi muhtemelen oralarda da bu iş savsaklanacaktır. Geçmişte de anlatılamadı. Evrim dersinde anti evrim, yaradılış anlatıldı. Dünyada doğa tarihi müzesi olmayan hiçbir ülke yok. Zimbabve’de var. Fransa’da 1460 tarihinden beri var. Daha Türkiye’de bir doğa tarih müzesi yok. MTA’daki müze jeoloji müzesidir ve oradaki evrim panelini 20 yıldan beri kaldırdılar. Müzeniz yoksa, bilgi birikiminiz yoksa, dünyanın dört bir tarafında araştırma yapan adamınız yoksa neyi anlatacaksınız? Atatürk, Cumhuriyeti kurarken, yanında Osmanlı’nın yetiştirdiği bir tek jeolog yok ki sınırları çizebilsin, maden nerede, fay nereden geçiyor… 600 yıl, bir tek jeolog yetiştirmemiş. Ne yazık ki son 20-30 yıldan beridir üniversitelere tutucu insanlar yönetici olarak atandığı için, ne yazık ki oralarda da evrim kavramını anlatan dersler verilemediği için, evrimden anlayan insanlar yetiştirilemedi. Şu anda liselerde evrimi anlatacak birkaç öğretmen olsa dahi onlar da korkuları nedeniyle bunları dile getiremiyor. Geçmişte de hatta 20 yıl öncesinde de evrim doğru düzgün anlatılamamıştı. Çünkü o bilgi bizde yoktu. O bilgi birikimi yoktu ki anlatabilsin.

‘1946’DAN BU YANA EVRİME DİRENÇ VAR’

2007 yılında diyorsunuz ki “Çağdaş eğitimcilerin geliştirdiği, bugün uygulanan eğitim modeli, evrimsel düşünme modelinin tam karşıtıdır.” Geçmişten beri bizim eğitim modelimiz mi yanlış?

-1946’dan bu yana aslında evrime bir direnç gelişmiştir. Sağ tandanslı iktidarlar evrimi potansiyel bir tehlike gördüler. En son 1946’da bir iki kitap yayımlandı. Ondan sonra üniversitelerde evrimle ilgili kitap yoktu. 1980 yılında ‘Kalıtım ve Evrim’i ben yazdım, bin sayfalık, yoktu öyle bir kitap okunacak. Sorun gittikçe büyüdü, son hamleyi de bu 20 yıllık iktidar yaptı. Yani daha öncekiler sütten çıkmış ak kaşık değildiler. Onlar da üstü kapalı yaptılar, evrim mevrim diyorlardı ama hiçbir zaman da dört başı mamur anlatılamadı evrim. Devletin politikasında halkı aydınlatma ve düşünmeye yönlendirme gibi bir proje yok. O, tehlikeli görülüyor. O nedenle evrime ‘en büyük düşman’ olarak bakılıyor.

‘AMERİKA’NIN ÖNEMLİ BİR PROJESİDİR’

Seminer konuşmanızın bir yerinde diyorsunuz ki dogmatizm bize özgü değil. İnanç ve gelenek sistemleri bütün dünyada var. Evrim eğitimi oralarda da kısıtlanıyor mu?

-Başka yere bakmaya gerek yok. İran, bin kilometrelere füzeler attı, atomu geliştirmeye çalışıyor. Bilimsel yayınlar bakımından Türkiye’den çok daha ileride. Merak ettim, İran’dan orta eğitim kitapları getirttim ve Türkçeye tercüme ettirdim. Çok ilginç, İran’da ortaöğretimdeki biyoloji kitaplarının hemen hepsinin üçte ikisi Darwinist görüşü işleyen evrime ayrılmıştı. O nedenle bilim adamı yetiştiriyor İran. Nerede yasaklanmıştır? Afganistan’da, Suudi Arabistan’da. Bu, Amerika’nın önemi bir projesidir, açıkça söyleyeyim. Türkiye’ye adamlarını gönderdiler, Türkiye’deki yöneticiler bu insanları misafir ettiler… Bu, adım adım ilerleyen bir proje.

‘EVRİM HER ZAMAN İLERİYE DÖNÜKTÜR’

Bilimden uzaklaşıyor muyuz, temel bilimlerden?

-Ortaöğretimde din derslerinin saati giderek artırıldı. Fizik, kimya ve biyoloji derslerinin saati azaltıldı. Bu size ne ifade ediyor? Başka hiçbir şey söylemeye gerek yok. Biyoloji ve matematikte 20 soruda Türkiye ortalaması bir buçuk. Yapamıyor, Türk genci artık yapamıyor. Yapan da ülkede durmuyor. Yabancı ülkeye adam yetiştiriyorsunuz.

Çözümü yok mu?

-Var. Evrim her zaman ileriye dönüktür. Zaman zaman geriye düşse dahi muhakkak ki bu topraktaki insanlar böyle perişan kalacak değil. Bir gün Atatürk’e benzer birileri çıkıp bizi çağdaş uygarlık seviyesine getirecek, ondan kuşkumuz olmasın. Bizim derdimiz şu: sancısız olsun ve biz de görelim, hızlı olsun. n Çok teşekkür ederiz.

MEB’in biyolojide müfredat değişikliği girişimi tepki çekti: Evrim karşıtlığı bilim düşmanlığıdır!MEB’in biyolojide müfredat değişikliği girişimi tepki çekti: Evrim karşıtlığı bilim düşmanlığıdır!

YARATICI, ÜRETİCİ OLMANIN ŞARTI

Evrim meselesine en başta bilim insanları mı sahip çıkmalı?

-Modern bir ülke, çağdaş bir ülke, yaratıcı, üretici bir ülke olabilmenin merkezinde evrimsel düşünce yatar. Evrimsel düşünceyi getirip de ‘maymundan insan oldu olmadı’ya, ‘adem havva’ya indirgemek, saptırmaktır olayı. Sürekli değişen, mimarisini değiştiren bir evrende, bir dünyada, bir şeylerin hep sabit kalmasını beklemek aptallıktır. Bunu bir daha öğrenmemiz lazım. Sanki 1600 yıl öncesindeyiz. Yahu değişiyor dünya, ayak uydurmak zorundasınız. Uymazsanız, evrimin en önemli kuramıdır, ortadan kalkarsınız! Bizim korkumuz bu. Ortadan kalkma! Er ya da geç bu zafiyetin bize maliyeti ağır olacaktır.

NE YAZIK Kİ ÜNİVERSİTELER SUSKUN

Ne yazık ki şu anda üniversiteler suskun. Canım gibi sevdiğim kendi üniversiteme dahi, en yakın oturan benim, gitmiyorum. 20 yıldır üniversitelerden bir tek ses çıkmaz mı? Bu nasıl bir üniversitedir? Hep doğru mu yapıldı ki bugüne kadar hep onayladık biz? Eğitimin önemli bir kısmı üniversiteleri ilgilendiriyor. Üniversite ders programlarına Türkiye toplumunu geriye götürecek düzenlemeler eklenmiş vaziyette. Ses seda çıkmıyor, bir yönetim kurulu kararı, alınan bir karar hiç duydunuz mu 207 üniversiteden?

Oktar’ın evrim karşıtı binlerce kitabından biri
ADNAN OKTAR, EVRİM KARŞITI PROJENİN PARÇASI
Adnan Oktar, evrim karşıtlığının çok önemli bir parçasıdır. Yıllarca inanılmaz kitaplar yayınladı. Nereden finanse ettiğini, Türkiye araştırmadı. Finanse edenler Türkler değildi muhtemelen. Binlerce kitap, 58 dilde, 180 ülkeye dağıtıldı, karşılıksız. Kim finans etti bunu? İstanbul’da bir gazeteci mahkemeye verdi, 10 yıl yetkisizlik, görevsizlik kararlarıyla mahkeme mahkeme dolaştı, en sonunda da müruruzamana uğradı. Şimdi Adnan Oktar camiası bugünkü yönetimin bazı şeylerine el uzatmaya başlayınca, o noktada camia okka altına gitti. Adnan Oktar camiası yıllarca anti evrim propagandasıyla ayakta durdu
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.