İnternet gazetecileri de sertleşmeye başladı: “Gerekirse Ankara’ya yürürüz”

Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel yaptığı yazılı açıklamayla, basına yönelik alınan ‘tasarruf kararları’nı değerlendirerek, kararların kaldırılmasını istedi; AK Parti Hükümeti’ne ültimatom verdi: “Gerekirse Ankara’ya yürürüz.”

Türkiye’de ekonomi ve enflasyon çıldırmış durumda…

Ekonomi yönetiminin dümenine geçmezden önce yüzde 35’lere kadar düşen enflasyonun önüne geçilemiyor.

Çarşıda pazarda hayat pahalılığı halkı canından bezdirmiş durumda.

Milli gelirin yüzde 55’ni alan en yüksek gelirli yüzde 20’lik grubun haricinde kalan on milyonlarca vatandaş geçinemiyor.

İnternet gazetecileri de hayat pahalılığından nasibini alan bir halk kesimi olarak zor şartlarda yaşamaktadır.

“GEREKİRSE ANKARA’YA YÜRÜRÜZ”

Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklardaki lüks ve özel araç çılgınlığının sürdüğü koşullarda uygulamaya çalışılan tasarruf tedbirlerine çarpılan internet gazetecileri de seslerini yükseltmeye başladı.

Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel basına yönelik alınan tasarruf kararlarını değerlendirdi: Geçgel, “Gerekirse Ankara’ya yürürüz.” dedi.

Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, basına yönelik alınan “tasarruf kararları”nın kaldırılmaması halinde Ankara’ya yürüyeceklerini belirtti. Kararların yerel basını zor duruma soktuğunu belirten Geçgel, “Eğer bu yanlıştan dönülmezse, bu haksızlığa karşı gerekirse eylem hakkımızı kullanacağız. Gerekirse Ankara’ya kadar yürüyeceğiz. Bu haksızlık son bulmalıdır.” dedi.

AKIL ALMAZ BU KARAR, TOPLUMU SUSTURMAK AMACINDADIR

“Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yayınlanan tasarruf tedbirleri genelgesinde, kamu kurumlarının Anadolu medyasına verdiği ilan bedellerinin kesilmesi ve gazete, dergi aboneliklerinin iptal edilmesi kararı kabul edilemez.” diyen TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, “Bu kararın akıl ve mantık ile izahı yoktur ve bu tür önlemler, demokrasiyi zayıflatmak, toplumu susturmak anlamına gelir.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçgel, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

MEDYAYI YOK ETMEK

“Tasarruf tedbirleri adı altında medyanın gelirlerinin tırpanlanması, doğrudan doğruya medyayı yok etmek demektir. Medya, demokrasinin ve toplumsal bilincin bel kemiğidir. Özellikle yerel medya, halkın sesini duyurabilmesi, gerçekleri ortaya koyabilmesi ve kamuoyunu doğru ve tarafsız bilgilendirebilmesi açısından hayati bir rol oynamaktadır.”

‘YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ’

“Bu tedbirlerin uygulanması, yerel medyanın finansal yapısını ciddi şekilde zayıflatacak ve birçok medya kuruluşunun kapanmasına neden olacaktır. Anadolu medyasının ayakta kalması, demokrasinin sağlıklı işlemesi için elzemdir. Bu nedenle, alınan bu kararlar derhal geri çekilmeli ve medyanın özgürce faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli tüm adımlar atılmalıdır.”

Geçmişte konuyla ilgili defalarca açıklamalarda bulunduklarının altını çizen Başkan Geçgel, “Eğer bu yanlıştan dönülmezse, bu haksızlığa karşı gerekirse eylem hakkımızı kullanacağız. Gerekirse Ankara’ya kadar yürüyeceğiz. Bu haksızlık son bulmalıdır.” diye hükümeti uyararak sözlerine, “Yetkilileri acilen bu yanlıştan dönmeye ve medyanın özgürce faaliyet gösterebilmesi için gereken desteği sağlamaya çağırıyoruz. Medyanın susturulmasına yönelik her türlü girişim, demokrasimizin geleceğine yönelik bir tehdittir ve bu tehdide karşı durmak hepimizin ortak sorumluluğudur.” ifadeleriyle son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.