İstiklal Yerleşkesi Hayvancılık Projesi ile Büyük Bir Uygulama Çiftliğine Dönüştü

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bölgesel kalkınma adına yürüttüğü hayvancılık projelerine pandemi döneminde de ara vermeden devam ediyor. Üstlendiği bölgesel kalkınma misyonu kapsamında hayvancılık alanında yürüttüğü büyük projeler ile girdilerden çıktıların işlenmesine kadar tüm süreçlerde sektöre model bir çiftlik olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Üniversite arazisi içerisindeki yaklaşık 2.000 dönüm alana bölgenin toprak ve iklim yapısına uygun 12 farklı türde yem bitkilerinin ekimi yapıldı. Deneme ekimlerinden elde edilen sonuçlarla sektördeki yetiştiricilerin girdi maliyetlerini azaltacak en uygun yem bitkisi türleri tespit edilerek, bölgede bu türlerin ekiminin yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz. Ekimi yapılan yem bitkileri aynı zamanda üniversitemizin çiftliğindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yem ihtiyacını karşılamak amacıyla da değerlendiriliyor” şeklinde konuştu.

Rektör Korkmaz, “ayrıca, MAKÜ çiftliğinde yetiştirilen hayvanlardan elde edilen süt, kuruluş çalışmaları tamamlanan Süt Teknolojileri Araştırma Merkezi bünyesinde işlenerek ürüne dönüştürülecek. Bu merkez bünyesinde saatte 5 ton süt işleme kapasitesine sahip bir işletme ve son teknoloji cihazlarla donatılmış bir Ar-Ge laboratuvarı bulunmakta. Süt işletmesinde üretilen ürünler üniversite yerleşkesi girişinde oluşturulan MAKÜ Çiftliği satış mağazasında satışa sunulacak. Ar-Ge laboratuvarı ise sektördeki tüm sanayi işletmelerinin ürün geliştirme çalışmalarına destek veren ortak bir Ar-Ge laboratuvarı olarak hizmet verecek. Bu laboratuvarda ayrıca yöresel süt ürünlerinin üretim süreçlerinin tanımlanması, standartlarının belirlenmesi ve belgelendirilmesi ile ulusal pazarlara erişiminin de önünün açılması hedefleniyor” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir