Salda Gölü’nde bilirkişi ve keşif incelemesi esnasında çevreci protestosu yapıldı

Salda Gölü’ne yapılmak istenen Millet Bahçesi Projesi’nin iptali için açılan davada bugün keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

Yeşilovalılara rağmen Yeşilova’nın Gölü Salda Gölü’nde Millet bahçesi yapacağım diye diktiren siyasi iktidarın halkla inatlaşması mahkemelik oldu.

2 milyon yılda oluşmuş ve ayakkabıyla bile basılmaması
gereken kumullar da şimdiden kararma başladı

Yeşilova’dan 5 vatandaş, Salda Gölü Millet Bahçesi projesinin iptali için mahkemeye davası açtı.

Bugün bilirkişi incelemesi ve keşif vardı.

Keşifte bir hâkim, yedi bilirkişi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görevlileri ve avukatlar ile Yeşilovalı davacı avukatları ve bir davacı katıldı. Davacı ve avukatları Salda Gölü’nün kenarında Millet Bahçesi yapılacağını, yapılırsa Salda Gölü ve çevresinin çok zarar göreceğini, Salda Gölü’nün kapalı bir havza olduğunu, Göl’ün içine giren kirliliğin bir daha çıkmayacağını, 2019 yılında bir milyon dört yüz kişinin göle geldiği söyleniyor. Bu kadar insanın Göl’e girmesi, Göl’e girenlerin teri, kiri, güneş yağı vb. kirliliklerin içinde iki endemik balık olduğunu, bu balıkların yok olacağını, çevresinde yaşayan diğer canlıların da zarar göreceğini anlattılar.  Bakanlığın görevlilerinin ise projeleri değiştirildiğini Göl’ü korumak için proje hazırladıklarını anlattılar.

Milletvekili Göker ve Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar ile duyarlı Yeşilovalılar da mahkeme heyetiyle birlikte inceleme alanında yerlerini aldı.

Daha önce de kumullar bilim konusunda zırcahilliğin kurbanı olmuş ve mahvedilmişti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir