Mavi Vatan’a yeni koruyucu geliyor: ‘Bayraktar Kızılelma’

Dünya savaş konseptini değiştirdiği ileri sürülen ve muharebe alanında şok edici etkisiyle savaş edebiyatında radikal değişikliklere sebep olan Türk SİHA’ları (TB2 SİHA’ları) yaratan Baykar Makine tarafından geliştirilen İnsansız Savaş Uçağı “Bayraktar Kızılelma” (MİUS) kısa zaman sonra hayatımıza girecek. Mavi Vatanı korumaya başlayacak.

BAYRAKTAR’DAN İNSANSIZ SAVAŞ UÇAĞI MÜJDESİ: KIZILELMA YOLDA!

Kısa bir süre önce Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından müjdesini vermişti.

İnsansız Savaş Uçağı MİUS’un üretim bandına girdiği ve adının Bayraktar Kızılelma” olarak konduğu açıklanmıştı.

Bayraktar açıklamasında, “Üretim hattına 3 buçuk yıl sonra daha büyük ve daha çevik bir balık girdi. MİUS-İnsansız Savaş Uçağı: Bayraktar KIZILELMA Yolda geliyor, takipte kalın” ifadelerine yer vermişti.

Dünya savaş konseptini değiştirdiği ileri sürülen ve muharebe alanında şok edici etkisiyle savaş edebiyatında radikal değişikliklere sebep olan Türk SİHA’ları (TB2 SİHA’ları) yaratan bir Türk makine imalat ve savunma şirketi olan, otomotiv sanayisini millileştirmeye yönelik hassas motor, pompa ve dişli kutusu parçalarının imalatı amacıyla kurulan Baykar Makine tarafından geliştirilen İnsansız Savaş Uçağı “Bayraktar Kızılelma” (MİUS) kısa zaman sonra hayatımıza girecek. Mavi Vatanı korumaya başlayacak.

Bayraktar Kızılelma, TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş, kalkış kabiliyetine sahip olacak. Bu kabiliyetiyle Mavi Vatan’ın korunmasında aktif rol oynayacak.

Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı’dan elde edilen tecrübelerle tamamen Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından geliştirme çalışmaları sürdürülen Bayraktar Kızılelma, yapacağı yırtıcı manevralar ve gelişmiş yapay zekâyla gelecekte güvenlik güçlerinin muharebe sahasındaki en güçlü unsurları arasında yer alacak.

Bayraktar Akıncı’yı geliştirerek Türkiye’yi taarruz sınıfında insansız hava aracı geliştirebilen sayılı ülkeler arasına sokmayı başaran Baykar, Bayraktar Kızılelma’nın ilk uçuş testini 2023 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Aydınlık Gazetesi’nin AA’na dayandırdığı haberinde, Bayraktar’ın konuyla ilgili açıklamasında, “Kızılelma’nın ulaştıkça daha ileri giden, hep peşinden koşulan bir hedef olduğunu belirttiği” ifadelerine yer verildi.

Bu açıklamada Bayraktar, “Bizi hep daha ileriye ve geleceğe taşıyacak. Bayraktar Kızılelma ile asırlardır hür yaşayan milletimizin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla yüksek teknoloji geliştirerek semalarda ve uzayda hak ettiği yeri almasını istiyoruz. Bugün ihtiyacımız olan fetihlerin kalplerin fethi olduğunu biliyor; merhametten, hürriyetten ve adaletten söz ediyoruz. Bu değerlerle insanlığı buluşturmak için yüksek teknoloji geliştirmek olmazsa olmaz bir kaide. Bu nedenle Milli Teknoloji Hamlesi de kritik bir önemi haiz. Kızılelma’nın milletimize ve insanlığa hizmet edeceğini düşündüğümüz için kadim medeniyetimizin geçmişinden gelen bu isimde karar kıldık. Dünya 5. nesil avcı uçaklarıyla insanlı son muharip uçakları izliyor. Artık insanlı savaş uçakları geliştirilmeyecek. Bundan böyle muharebe sahasının en güçlü unsurları insansız sistemler olacak. Biz de geleceğin yarışlarında ülkemizi var edebilmek için çalışıyoruz” dedi.

Foto: AA

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.