Medreselere yasal statü hazırlığına Eğitim-İş’ten tepki

Laikliğe Çağrı Birlikteliği, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın medreselere yasal statü kazandırma girişimiyle Cumhuriyet değerlerine ve kazanımlarına açıkça meydan okuyarak suç işlediğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde TC Diyanet İşleri başkanlığı yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’na medreselere yasal statü kazandırma önerisinde bulunduğunu belirtmişti. Açıkça suç işlemeye tevessül ve Devrim Yasalarını delme girişimi olan Diyanet’in bu Cumhuriyet düşmanı faaliyetine karşı, Laikliğe Çağrı Birlikteliği, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın medreselere yasal statü kazandırma girişimiyle Cumhuriyet değerlerine ve kazanımlarına açıkça meydan okuyarak suç işlediğini belirtti.

LAİK, BİLİMSEL, ÇAĞDAŞ, DEMOKRATİK EĞİTİM

Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre, Laikliğe Çağrı Birlikteliği, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, eğitim sistemine müdahalelerini ve medreselere yasal statü kazandırılması girişimlerini Diyanet İşleri Başkanlığı önünde protesto etti. “Laik, bilimsel, çağdaş, demokratik eğitim”, “Diyanet elini eğitimden çek”, “Medrese değil, laik eğitim” sloganları eşliğinde Diyanet İşleri Başkanlığı önünde toplanan grup burada basın açıklaması yaptı.

Laikliğe Çağrı Birlikteliği adına basın açıklamasını Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir okudu. Diyanetin medreselere yasallık kazandırılması için girişimlerde bulunduğunu söyleyen Demir, “Proje, medreselere yasal statü kazandırılması, üniversitelerle denkliklerinin sağlanması, medrese mezunlarının pedagojik formasyon almasını ve müderrislerin bölgede barış gücü görevi üstlenmelerini içermektedir” dedi.

MEKTEP-MEDRESE İKİLİĞİNİ YENİDEN YARATMA GİRİŞİMİ

Demir, “bütün bunlar, temel ilkesi laiklik olan eğitim sistemimizin, devlet eliyle tekrar çok başlı hale getirilerek, medrese-mektep ikilemine sokulması çabasıdır. Görülüyor ki, Milli Eğitim Bakanlığı ve okullarımız, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmetinde olması gereken kurumlar olarak değerlendirilmektedir. Eğitimde dini dayatmanın ve gericiliğin zeminini oluşturmak üzere gerçekleştirilen bir hamledir” ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın laik ve çağdaş eğitimden uzaklaşarak adeta Diyanet İşleri Başkanlığı’nın güdümüne girdiğini kaydeden Demir, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu girişimi, öteden beri Anayasa’nın 174. Maddesi ile koruma altına alınan, aralarında Tevhid-i Tedrisat Yasası’nın da bulunduğu Devrim Kanunlarını Anayasa’dan çıkarmayı amaçlayan AKP’nin, bu amacını gerçekleştirmesine olanak sağlayacaktır. Böylece zaten fiilen uygulanan medrese-mektep ikilemi tekrar yaratılarak öğretim birliği tamamen ortadan kaldırılacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı, Tevhid-i Tedrisat başta olmak üzere Cumhuriyet değerlerine ve kazanımlarına açıkça meydan okuyarak suç işlemektedir” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir