Millet Bahçesine Yeşilova’dan tepki

Salda Gölü’nü ranta ve peşkeşe kurban etmeyeceğiz

Dün kentimizi ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Yeşilova’da Salda Gölü’nde yaptığı incelemeler esnasında plan taslaklarını da göstererek yaptığı Millet Bahçesi ile ilgili açıklamasına Yeşilova İlçe örgütünden sert tepki geldi. Başkan Ay, halkı ön plana çıkaran projelerin aksine olacak herhangi bir girişimin “Salda Gölü’ne ihanet eden ve ranta, peşkeşe uzanan projelerin dayatıldığı bir Millet Bahçesi”nin, “ülkemize ve kentimize yarardan çok zarar vereceği”ni ileri sürdü.

Dün çeşitli inceleme ve ziyaretler için ilimize gelen ve Yeşilova’da Salda Gölü ile ilgili olarak 300 bin metrekarelik bir alanda Millet Bahçesi inşa edileceğini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a tepki gösteren Başkan Ay, yaptığı basın açıklamasında, Göl çevresine yapılan göletler sebebiyle su seviyesinin düştüğünü, kontrolsüz yapılan tarım ilaçlaması sebebiyle Göl’ün bembeyaz plajlarının kararmaya başladığını belirterek, “halkı ön plana çıkaran ve herkesin yaralanacağı bir proje, hem biz yöre halkını ve hem de tüm çevreci kurumları memnun edecektir. Aksi takdirde, Salda Gölü’ne ihanet eden ve ranta, peşkeşe uzanan projelerin dayatıldığı bir millet bahçesi, ülkemize ve kentimize yarardan çok zarar verecektir” diye uyarıda bulundu.

Salda Gölü çevresinde 300 bin m2’lik Millet Bahçesi

İşte Ay’ın açıklaması!

Söz konusu projesi çerçevesinde bölgeye gelen vatandaşlarımızın bungalov evler ve kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında gezmesini sağlayacak çalışmayı da bu proje içinde yapacaklarını söyleyen Sayın Bakan, 44 kilometrekare olan göl yüzeyiyle birlikte 295 kilometrekarenin korunmuş olacağını belirtmiştir.

Bilindiği üzere, Mars yüzeyinde bulunan toprak yapısıyla benzer özellikler taşıyan Salda Gölü’müz, bembeyaz kumsallarıyla birlikte benzersiz bir görsel şölen oluşturmakta ve adeta Maldiv Adalarına benzetilmektedir.

Türkiye’nin Maldivleri olarak ün yapan gölümüzün korunması bizim birinci önceliğimizdir.

Ancak Gölümüzü besleyen dereler üzerinde DSİ tarafından inşa edilen göletler ve göl çevresindeki kontrolsüz tarım ilacı kullanımı nedeniyle Gölümüzün bembeyaz kumsalları kararmaya başlamıştır.

Göl kıyısında buraya özgü endemik bitki türleri bulunmaktadır. Göle insanların ulaşımı konusunda belli ölçütler konulmalı ve gölün hidrobiyolojik yapısının korunması göz önünde bulundurulmalıdır.

Öte yandan, gölümüze gelen ziyaretçiler sayesinde bölge halkımızın uzun vadeli ekonomik kazanımlar sağlamasının yolu da açılmalıdır.

Sonuç olarak, halkı ön plana çıkaran ve herkesin yaralanacağı bir proje, hem biz yöre halkını ve hem de tüm çevreci kurumları memnun edecektir.

Aksi takdirde, Salda Gölü’ne ihanet eden ve ranta, peşkeşe uzanan projelerin dayatıldığı bir millet bahçesi, ülkemize ve kentimize yarardan çok zarar verecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla…

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EYT’liler toplandı CHP’den vatanseverler bir bir gidiyor
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Gazetelere seçim paketi yok mu?
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Sarı Basın Kartı Yönetmeliğine tepki
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir