OdaTV Genel Yayın Yönetmeni de tutuklandı!

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel için de tutuklanma talebi

Libya’daki MİT şehidinin cenaze törenine ilişkin yapılan haberle ilgili başlatılan soruşturmada yayınına da erişim engeli konan OdaTV Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç’tan sonra OdaTV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan da tutuklandı. Öte yandan Şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılan Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi.

Daha önce İYİ Parti Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ Libya’da şehit olan MİT mensubundan bahsetmişti.

ODATV, Libya şehidi MİT mensubunun cenaze törenini haberleştirdi.

Ardından Haber Müdürü gazeteci- yazar Barış Terkoğlu ile muhabir Hülya Kılınç tutuklandı.

BİB tarafından ODATV’ye ulaşım engeli kondu.

Bugün de çıkarıldığı mahkemece Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tutuklandı.

Can Özçelik’in Sözcü’deki haberine göre, Barış Pehlivan savunmasında, “bugün Fetullahçı gladyonun yıkımının en önemli bir yıl dönümünden birisini kutladık. Bundan 9 yıl kadar önce buradaki avukatlarla birlikte bu adliyede toplanmıştık. Çünkü OdaTV davasının ikinci dalgası yapılmıştı. Benim için bu anlamda bu durum bir dejavudur. Bundan 9 yıl önce sadece gazetecilik yaptığım için tutuklandıysam, şu anda da gazetecilik yaptığım için karşınızdayım” ifadelerini kullandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan OdaTV Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, tutuklanması talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklandı.

“GAZETECİLİK YAPTIĞIM İÇİN KARŞINIZDAYIM”

İfadesine “Öncelikle teşekkür ederim” diyerek başlayan Pehlivan şöyle konuştu:

Sayenizde bugün bir kutlama yaptık.

Bugün Fetullahçı gladyonun yıkımının en önemli bir yıl dönümünden birisini kutladık.

Bundan 9 yıl kadar önce buradaki avukatlarla birlikte bu adliyede toplanmıştık. Çünkü OdaTV davasının ikinci dalgası yapılmıştı.

Hâkim savcı koltuklarında oturan teröristleri yıkmak için biz haber yapmıştık.

Benim için bu anlamda bu durum bir dejavudur (geçmişte yaşanılan bir olayı görmüş gibi olmak).

Bundan 9 yıl önce sadece gazetecilik yaptığım için tutuklandıysam, şu anda da gazetecilik yaptığım için karşınızdayım.

“TÜRK İSTİHBARATINA ZARAR VERECEK BİLGİYİ SAYFAMIZA TAŞIMADIK”

Yapılan haberde MİT mensubu ve ailesinin kimliğini açıklamadıklarını söyleyen Barış Pehlivan “OdaTV ve ben hiçbir MİT mensubunun ve ailesinin kimliğini yaptığı görev hakkındaki bir belgeyi, hakkındaki Türk istihbaratına zarar verecek bir bilgiyi sayfasına taşımamışızdır” dedi.

“ŞU ANDA METASTAZ YAŞIYORUZ”

Pehlivan şöyle devam etti:

Aksine suçlandığımız maddenin tam tersini yapmış ve MİT mensubumuzu da şehidimizin ailesini de koruma içgüdüsüyle birçok bölüme oto sansür uygulanmıştır.

Şu anda burada sanık sandalyesinde bir metastaz yaşıyoruz.

27 yaşında tutuklanan bir gazeteciydim.

19 ay Silivri Cezaevinde tutuklu kaldım. 16 yıldır gazetecilik yapıyorum.

Hapse giren adamı hapisle korkutamazsınız, gireceğim ve orada da gazetecilik yapacağım.

Çıkacağım çıkınca da gazetecilik yapacağım.

Türkiye gazetecilik tarihi bunun gibi örneklerle doludur.

Tutuklu iki Barışlar-Pehlivan-Terkoğlu

TUTUKLANMASINA KARAR VERİLDİ

İfadesinin ardından kararını açıklayan hâkimlik, Pehlivan’ın haberin yayınladığı sitede genel yayın yönetmeni olduğu, ilgili haberi yayımlanması talimatının kendisi tarafından verildiği, haber içeriğinde talimatı doğrultusunda düzenlemeler yapıldığını ifade ettiği belirtildi.

Kararda “bu nedenle bahsi geçen haber yönünden içerik sağlayıcı konumunda kendisinin olduğu, ayrıca daha önceden hakkında tutuklama kararı verilen Hülya Kılınç’ın da alınan beyanında bahsi geçen haber ile ilgili olarak şüpheli ile irtibat kurduğunu, bu haberin yayınlanmasıyla ilgili olarak haber içeriğini şüpheliye ilettiğini beyan ettiği hatırlatıldı. Bu nedenle Pehlivan’ın atılı suça iştirak iradesinin olduğu” belirtildi.

Hâkimlik, Barış Pehlivan’ın “MİT Kanununda düzenlenen istihbari faaliyetlerle ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Murat Ağırel

MURAT AĞIREL İÇİN TUTUKLAMA TALEBİ

Şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılan Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi.

Ağırel, Twitter hesabından paylaştığı mesajda “Cumhuriyet Başsavcı Vekili aradı. Şüpheli sıfatı ile saat 14.30 da ifade vermeye gideceğim” ifadelerini kullanmıştı.

ODATV’YE ERİŞİM ENGELİ GETİRİLMİŞTİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), OdaTV’ye erişim engeli getirmişti.

BTK’nın internet sitesinde yer alan kararda “5651 sayılı kanun kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda alınan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 05.03.2020 tarih ve 490.05.01.2020.-935064 sayılı kararına istinaden bu internet sitesi (odatv.com) hakkında idari tedbir uygulanmaktadır” ifadeleri yer almıştı.

Erişim engeli kararına ilişkin ODATV’den yapılan açıklamada, “yayın hayatımızda ilk kez gerçekleşen bu duruma karşı hukuki haklarımızı sonuna kadar savunacağımızı okurlarımıza duyururuz” denilmişti.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir