Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde anlamlı etkinlik: Üreten Kadınlardan Ekonomiye destek

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ile Burdur Belediyesi’nin desteğinde, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Burdur Kadın Girişimciler Kurulu’nun (KGK) organize ettiği, Üreten Kadınlar Etkinliği İstasyon Caddesi trafiğe kapalı bölümünde yapıldı. Açılan stantlarda kadınlar el işleri ve yöresel yiyeceklerle, çeşitli kurumların atölyelerinde yaptığı mamuller sergilendi. Etkinliğe katılan 100’ün üzerindeki kadın ekonomiye katkı sağlıyor, kendi el emeklerini sergiliyor, aile ekonomisine katkıda bulunuyor.  

Etkinliğin açılış töreninde kurdeleyi, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Burdur KGK İcra Komitesi Başkanı Sevim Zorlu yaptı.

Üreten Kadınlar Etkinliğinde bir konuşma yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz üreten kadınların sosyoekonomik önemini ifade ederek, “evde oturan kadın demek üretmeyen, tüketen kadın demektir. Kadınları bir şekilde evden çıkartıp, hayatın içerisine sokmamız gerekiyordu.  Bu organizasyonun başlangıcını da hepimiz üzerine düşen vazifeyi yerine getirerek başardığımıza inanıyorum. Asıl hedefimiz bundan sonrasını getirebilmek, devamında da bu işi kalıcı hale döndürüp, kadının ekonomik anlamda özgürlüğünü kazanabilmesinin sağlanmasının yolunu açmaktır” dedi.

Zamanla bazı dönüşümler olduğunu kaydeden Başkan Ercengiz, “dünya dönüyor, dünya dönüşüyor. Sayın Yusuf Keyik Beyin de ifade ettiği gibi eskiden evde yapılan, elde yapılan işler zamanla fabrikasyona yerini terk etti ama insanlar şimdi yavaş yavaş elde yapılanlara, evde yapılanlara geri dönmeye başladı. Çünkü fabrikasyonun ya da standart olan hiçbir şeyin artık insanları mutlu etmediğini, geleneksele geri dönülmesinin ne kadar çok keyif alındığını; baktığımız zaman köy kahvaltıları yazılan restoranlarda ilginin arttığını çok daha iyi görüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte kadınlarımızı günübirlik veya iki günlük yapılan etkinliklerle değil, kalıcı yer sağlayarak sürekli etkinlik halinde tutabildiğimiz ve onları sürekli ekonominin içerisinde görebildiğimiz bir halde görmek istiyoruz. Bugün burada 100’ün üzerindeki sayıda kadın üretti ve geldi. Yani bugün Burdur’da bir KOBİ’ye baktığınızda 100 işçi çalıştıran insan sayısı neredeyse yok gibi. Bu anlamda bu gücü doğru değerlendirmek gerekir. Bu işin içerisinde olmak isteyen daha yüzlerce- binlerce kadınımız var. Bugün biz tulumbaya suyu döktük. İnşallah bundan sonrasını da yine Ticaret ve Sanayi Odamızla ve Kadın Girişimciler Kuruluyla kol kola gireceğiz, bizlerin destek oldukları diğer dernekler ve örgütlerle inşallah el ele ve kol kola Burdur’umuza yakışan, ülkemize yakışan güzel işler yapacağız. Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Etkinlik açılışında bir konuşma yapan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, “Sayın Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e bize verdiği destek ve bu sahayı bize ayırdığı için kendisine şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkür ediyorum. Burdurlu kadınlarımız yalnızca bugün değil ezelden beri üreten kadınlardır. Bizim çocukluğumuzda halı, sergicilik, dokumacılık, dantel işlemeciliği, örgü gibi daha farklı ürünler üretiliyor, kadınlarımızın el sanatları ekonomiye dönüşüyordu. Zamanla bunlar fabrikasyona geçince el sanatları el değiştirdi. Bu dönem gündemimizde en çok yöresel ürünler, yöresel gıdalar ağırlıklı çalışmalar yer alıyor. Ayrıca el emeği işler yine günümüzde ekonomiye katkı sağlamayı sürdürüyor” dedi.

BUTSO olarak girişimciliğe önem verdiklerini vurgulayan Başkan Keyik, “bizlerin de Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin başlatmış olduğu Kadın Girişimciler Kuruluyla kadınları girişimciliğe alıştırma çalışmalarımız devam edecek. Ben üreten kadınlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günlerini de kutluyorum. Bu etkinliğimiz ilimize ve ülkemize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

7- 8 Mart tarihlerindeki etkinliğe tüm Burdur Halkını davet eden Burdur Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Sevim Zorlu da yaptığı konuşmada, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Burdur Kadın Girişimciler Kurulu olarak üreten kadınlarımızın daha iyi faaliyetlerde bulunmaları için eğitimler, toplantılar, seminerler yapmakta, bu kapsamda gereken destekleri sağlamaktayız. Kadınlarımız üretkendir. Bugün de bunun bir örneğini yaşıyoruz. Bizlerin her zaman yanında olan başta Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Yusuf Keyik ve beraberindekilere, desteklerini esirgemedikleri için Burdur Belediye Başkanımız Sayın Ali Orkun Ercengiz ve beraberindekilere teşekkür ediyoruz. Etkinliğimize katılan, ziyaret eden herkese de teşekkür ediyorum. Üreten Kadınlar Etkinliğimiz 7-8 Mart tarihlerinde gerçekleşiyor. Tüm Burdur halkını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir