Ortaylı, Bucak’ta Üniversitede konuştu: “Üniversiteler Türkçe öğretemiyor”

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Türkçe çok önemlidir.

Maalesef üniversitelerimiz, liselerimiz çocuklarımıza

doğru dürüst Türkçe nedir, nasıl konuşulur, Türk

dilinin grameri, telaffuzu nasıldır,  nasıl

korunur bunları veremiyorlar ” dedi.

Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bucak’ta, Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi (BEKAP) kapsamında düzenlenen panelde konuştu. Ortaylı, Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’ndaki panelde verdiği konferansta, Türkçenin önemli bir mesele olduğunu ve doğru kullanılması gerektiğini söyledi.

Üniversite öğrencilerinin Türkçeyi bozuk kullandıklarına değinen Ortaylı, “maalesef üniversitelerimiz, liselerimiz çocuklarımıza doğru dürüst Türkçe nedir, nasıl konuşulur, Türk dilinin grameri, telaffuzu nasıldır, nasıl muhafaza edilir bunları veremiyorlar ve insanlar televizyondan, şuradan, buradan, şantözlerden edindikleri garip bir Türkçe ile konuşuyorlar” şeklinde konuştu..

TÜRKİYE CUMHURİYETİ, EĞİTİM

BAKLIMINDAN KENDİNİ YARALAMIŞ VBİR CUMHURİYETTİR

Ortaylı, Türkçenin yanlış kullanımıyla ilgili olarak, pratikten örnekler verdiği konuşmasında, “bir televizyon spikeri kızcağız ‘başkan’ diyemiyor, ‘başgan’ diyor. Bunu bir spiker de söylüyor. Türkçeyi ağzının arkasına atmış öyle konuşuyor” şeklinde değerlendirmede bulundu. Konuşmasının devamında Ortaylı, “tiyatrocular, sinemacılar, televizyon ve radyo spikerleri o dili temsil ederler. Türkiye Cumhuriyeti eğitim bakımından kendini yaralamış bir cumhuriyettir. Bunun üstünü kırmızı kalemle çizin. Eğer bugün büyük bir buhranın içine girmişsek bundan daha büyük bir problem olamaz. Nasıl çıkacağımızı bilemiyorum. Rüyalarıma giriyor. Ben her gece öğretmenler görüyorum, birtakım saçma sapan şeyler konuşuyoruz. Demek ki kafamı çok meşgul ediyorlar. Yani benim Türkiye’nin kültür buhranını, eğitim çıkmazını nasıl atlatacağına dair fazla bir fikrim yok. Bu çok önemli bir fasıl… Bunu çözemiyorum” dedi.

EĞİTİM ENSTİTÜLERİ TÜRKÇE KONUSUNDA ÇOK BAŞARILI OLDU

Türkiye’nin en sıkıntılı zamanında bile öğretmen yetiştirdiğini dile getiren Ortaylı, dünya eğitim tarihine örnek olmuş, Atatürkçü Cumhuriyet eğitiminin şaheserleri arasında yer alan Eğitim Enstitülerini örnek gösterdi. Ortaylı, eski Milli Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati’nin kurduğu Eğitim Enstitülerinin bu konuda başarılı olduğunu belirtti.

RTÜK, İLETİŞİM ARAÇLARINDA YANLIŞ TÜRKÇE KULLANIMINI CEZALANDIRMALI

Ortaylı, Türkçeyi doğru kullanmanın önemine vurgu yaparak “RTÜK’ün iletişim araçlarında cezalandıracağı şey, yanlış Türkçe kullanmak, yanlış Türkçe konuşmaktır. Bu cumhuriyet üzüm, tütün, tahıl parasıyla bile zor geçindiği vakitte, dışarıya yetişmeleri için mühendis, hekim, metalürji mühendisleri yollamış” diye konuştu.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EYT’liler toplandı CHP’den vatanseverler bir bir gidiyor
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Gazetelere seçim paketi yok mu?
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Sarı Basın Kartı Yönetmeliğine tepki
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir