Parasını Burdur Belediyesi’nin ödeyeceği içme suyu tesisine AK Parti sahip çıktı

Burdur Belediye Başkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı bir açıklamada, DSİ tarafından anahtar teslimi yapılan ve Burdur Belediyesi’ne teslim edildikten sonra proje yapım maliyetleri Burdur Belediyesi ve Burdur halkı tarafından ödenecek olan Burdur içme suyu isale hattının sahiplenilmesinde Burdur halkının yanıltıldığı, doğu bilgilendirme yapılmadığı, dolayısıyla siyasi ahlaka uymadığı belirtilmiştir. Açıklamada, “  yapılan işleri sahiplenmek elbette tüm siyasilerin hakkı olup bilgilendirilmesinin doğru ya da eksiksiz yapılması etik olanıdır. Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz 4 yıllık başkanlığı döneminde bu ilkeye dikkat ederek çalışmalarını sürdürmektedir” denildi.

AKP’nin içme suyu isale hattına sahip çıkması haberi için tıklayınız

İşte o açıklama!

Burdur Belediye Başkanlığı Basın Bürosundan duyurulur.

Bilindiği üzere Burdur İli İçme suyu ihtiyacının uzun vadeli çözümü 2050 yılı için depolamalı tesis yapılmasına ihtiyaç vardı. Bu noktada DSİ Genel Müdürlüğü tarafından master planı çerçevesinde çalışmalar sürmekteydi.

Bu aşamada, Burdur Belediye Başkanlığı olarak Belkaya-2 Barajı’nın su depolamasının Burdur’un içme suyu ihtiyacının uzun vadeli çözüm noktasında değerlendirilmesi ve programa alınması için Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na ve DSİ Gene Müdürlüğü’ne konu hakkında taleplerimizi yazılı ve sözlü olarak iletmiştik. Söz konusu isteğimiz karşılık bulmuş ve Belkaya-2 barajının su depolama kaynaklarının içme suyu temini amaçlı da kullanılacağı ve proje hazırlama programına alınmış olduğu görülmüştür.

Burdur ili içme suyu sorunun çözümünde kısa ve uzun vadede verdikleri destekten dolayı Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kısa vadede çözümde ise Gökpınar mevkiindeki kuyularımızın rehabilitasyonu, isale hattımızın yenilenmesi, arıtma yumuşatma tesisi ve su deposu inşaatının yapımı çalışmaları devam etmektedir. Bu süreç içerisinde isale hattının yenilenmesi ve 10 bin m3’ lük deponun yapımı tamamlanmış olup bir iyi niyet protokolü çerçevesinde Burdur Belediyesi ve Burdur halkının kullanımına sunulmuştur. Önümüzdeki aylar içerisinde arıtma ve yumuşatma tesisinin ihalesi yapılacağı bilgisi alınmıştır. Arıtma ve yumuşatma tesisi yapıldıktan sonra Burdur nitelikli içme suyuna kavuşacaktır.

Söz konusu işlerin yapımı DSİ uhdesinde anahtar teslimi gerçekleştirilmekte olup, içme suyu projesi Burdur Belediyesi’ne teslim edildikten sonra proje yapım maliyetleri Burdur Belediyesi ve Burdur halkı tarafından ödenecektir.

Yapılan işleri sahiplenmek elbette tüm siyasilerin hakkı olup bilgilendirilmesinin doğru ya da eksiksiz yapılması etik olanıdır. Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz 4 yıllık başkanlığı döneminde bu ilkeye dikkat ederek çalışmalarını sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.