Salda Gölü’nde tabiat tahribatı devam ediyor

Ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili, hafif tuzlu karstik ve dışa akışı olmayan kapalı havza yapıda bir göl olan, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA’nın) Kızıl Gezegen’in milyarlarca yıl öncesine benzettiği, “Türkiye’nin Maldivleri” olarak nitelendirilen Salda Gölü’nde Millet Bahçesi uygulamasıyla başlayan tahribat, yetersiz koruma tedbirleri ve zır-cehalet sebebiyle sürüyor. Son olarak eski Halk plajı, yeni Millet Bahçesi inşa edilen yerde, ahşap binalarla göl arasında yapılan voleybol ve futbol sahalarının tabanına serilen beyaz maddenin, siyanobakterilerin aktivitesi sonucu oluşan hidromanyezit mineralleri olduğu tahmini kamuoyuna bomba gibi düştü.

Salda Gölü geri dönülmemecesine yokedilme tehlikesi altında bulunuyor.

Bilimden nasibini almamış yetkililerin yönetiminde inşa edilen Millet Bahçesi Göl’ün ekosistemini berhava ediyor.

Endemik varlıkların yokolma tehlikesi her zamankinden daha büyük.

Milyonlarca yıldır Salda Gölü’nde ve çevresinde bulunan canlılar ve fosilleri, bugünün insanının ayakları altında kaldı.

Son olarak Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı’nın Twitter hesabından yaptığı paylaşımla ortaya çıkan tabiat tahribatı pes dedirtti.

SGKD Başkanı Osman Şakar yana yakıla yetkilileri sorumluluğa davet ediyor ve açıklama bekliyor.

“Salda Gölü Halk plajı olarak bilinen ama millet bahçesi inşa edilen sit alanı olan yerde ahşap binalarla göl arasında yapılan voleybol ve futbol sahalarının içine doldurulan madde nedir? Sit alanında neden böyle bir şey yapılmıştır?”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.