Tarımın durumu masaya yatırıldı

Üretici girdi maliyetlerinden şikâyetçi

Burdur Ticaret Borsası (BTB) düzenlenen Tarım sektörü değerlendirme Toplantısı, sektörün oda, birlik ve STK’larının katılımıyla Borsa binasında gerçekleşti. Toplantıda başta girdi maliyetlerinden kaynaklanan sorunlar ve çözüm önerileri olmak üzere Burdur tarım ve hayvancılığı masaya yatırıldı.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp’in ev sahipliğinde Borsa Binasında gerçekleşen toplantıya, Burdur Valisi, Ali Arslantaş, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Mehmet Göker, Yasin Uğur, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul, oda, borsa,  birlik ve ilgili STK’ların temsilcileri katıldı.

Toplantıda tüm sektör paydaşları söz alarak ilimizdeki üreticilerin sahada karşılaştıkları sıkıntıları ve beklentileri dile getirdiler.

Vali Arslantaş, toplantıda yaptığı değerlendirmede; “gerek köy ziyaretlerimiz olsun gerekse bu tarz bir araya geldiğimiz toplantılarda bizlere tarım ve hayvancılık sektöründe sorun olarak iletilen konuların başında girdi maliyetlerin yüksek olması geliyor.

Yem, gübre, mazot ve sulama ile ilgili olarak enerji maliyetlerinin yüksekliği öncelikli olarak dile getirilen konular.

Ülke genelinde Tarım Bakanlığımız tarafından çiftçilerimize, tarımla iştigal olan üreticilerimize yönelik 146 kalem destekleme verilmekte. Bu desteklemelerden yaklaşık 50’ye yakını ilimizde uygulanıyor.

Tarım Bakanımızla bir araya geldiğimiz bir toplantıda, yaşanan girdi maliyetleri ve desteklemelerle ilgili konuları dile getirerek, mazota, yeme, enerjiye ve gübreye olmak üzere 4 kalemde verilecek desteklemenin çok önemli olduğunu ve üreticinin çiftçinin sıkıntı yaşadığı girdi maliyetlerinin düşürülmesi açısından bu dört kalemde yapılacak desteklemelerin önemine dikkat çekmiştir.

Bu konuda Tarım Bakanlığımızın destekleme olarak çok ciddi bir çalışmaları var.

Küresel olarak dünyanın içinden geçtiği bu zor şartları birlik beraberlik içerisinde, daha çok çalışarak, üreterek atlatacağımızı inanıyorum” dedi.

Toplantı görüş ve önerilerin dile getirilmesi ile sona erdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir