“Salda Gölü’nde tabiat tahribatı” haberimize Valilik’ten açıklama geldi

Önceki gün Salda Gölü Koruma Derneği’nin video paylaşımını konu alan “Salda Gölü’nde tabiat tahribatı devam ediyor; Beyaz madde hidromanyezit minerali mi?” başlıklı haberimiz üzerine Burdur valiliği bir açıklamada bulunarak, sahadaki beyaz maddenin “Sıfır Numara Kuvars kum” olduğu belirtilmiştir.

Salda Gölü Koruma Derneği sosyal medya hesabından paylaştığı videoya dayanarak Salda Gölü’nde zaman zaman yapılan ve geri dönülemez derecede tahribata neden olan bilim dışı faaliyetlere parmak basmak için “Salda Gölü’nde tabiat tahribatı” demiştik.

Haber şöyleydi:

“Ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili, hafif tuzlu karstik ve dışa akışı olmayan kapalı havza yapıda bir göl olan, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA’nın) Kızıl Gezegen’in milyarlarca yıl öncesine benzettiği, “Türkiye’nin Maldivleri” olarak nitelendirilen Salda Gölü’nde Millet Bahçesi uygulamasıyla başlayan tahribat, yetersiz koruma tedbirleri ve zır-cehalet sebebiyle sürüyor. Son olarak eski Halk plajı, yeni Millet Bahçesi inşa edilen yerde, ahşap binalarla göl arasında yapılan voleybol ve futbol sahalarının tabanına serilen beyaz maddenin, siyanobakterilerin aktivitesi sonucu oluşan hidromanyezit mineralleri olduğu tahmini kamuoyuna bomba gibi düştü.”

Geçmişte de bilimden nasibini almamış yetkililerin göz yummasıyla, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici’nin, beyaz kumulların biyomineralizasyon sonucunda oluştuğuna dikkat çekerek ayakkabıyla bile girilmesine izin verilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunduğu Salda Gölü beyaz kumullar bölgesinin milyonlarca yılda oluşmuş olan ve ilk canlı formların özelliğini gösterdiği belirtilen hidromanyezit minerallerin dozer ve kamyonlarla yüklenip taşındığına şahit olunmuştu.

Bu kapsamda Salda Gölü Koruma Derneği’nin video paylaşımında dikkat çektiği ve yetkililerden açıklama beklediği soruyu biz de sormuştuk haberimizde.

Haber üzerine Burdur Valiliği aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

“Bazı basın yayın organları ve sosyal medya mecralarında İlimiz Yeşilova İlçesi Salda Gölü Halk Plajında düzenlemesi yapılan spor alanları ile ilgili açıklama ve haberlere yer verilmiştir.
“Haberlerde yer verilen ‘Salda Gölü Halk plajı olarak bilinen ama millet bahçesi inşa edilen sit alanı olan yerde ahşap binalarla göl arasında yapılan voleybol ve futbol sahalarının içine doldurulan madde nedir?’ düzenlemesi yapılan Voleybol ve futbol sahasının tabanına serilen beyaz maddenin Salda Gölü kenarındaki kil ve siyanobakterilerin aktivitesi sonucu oluşan hidromanyezit mineralleri olduğu tahminini içeren iddialarla ilgili açıklama yapma zaruriyeti hâsıl olmuştur.
“Halk Plajında yıllar öncesinde yapılan ve zeminleri beton olan bu iki spor alanıyla ilgili yapılan iyileştirme ve düzenleme çalışmaları kapsamında, ‘Sıfır Numara Kuvars kum’ kullanılmıştır. Bu kumlarla zemindeki beton kapatılmıştır, betonun üzeri hariç kuvars kumu kullanılmamıştır.
“İddia edildiği gibi bu alanlarda magnezit yapıda veya göl kıyısında bulunan kumlardan getirilerek kullanılması söz konusu olmadığı gibi, sakatlanmayı önleyen yapısı ve bölgeye uygun olması nedeniyle renk tonu beyaz olan ‘Sıfır Numara Kuvars kum’ kullanılmıştır.
“Açıklama ekinde yer alan fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere, Ülkemizin en değerli doğal miraslarından biri olan Salda Gölü ve çevresinin doğal haliyle korunarak gelecek kuşaklara en iyi şekilde miras bırakılması amacıyla yürütülen çalışmalar, Valiliğimiz ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın çok yakın bir koordinasyonu içerisinde üst düzeyde çevre hassasiyeti gözetilerek sürdürülmektedir.
“Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.