Sansürsüz bayram olarak kutlama şansınız kalmadı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın 111’nci yıldönümünde basın mensuplarını, İstasyon Park’ta düzenlenen kahvaltıyla ağırladı. Başkan Ercengiz yaptığı konuşmada sansürsüz bayram olarak kutlama şanslarının bulunmadığına dikkat çekere bugün aynı zamanda Lozan Barış Antlaşması’nın 96’ncı yıldönümü olduğunu hatırlattı.

Düzenlenen kahvaltıya Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve basın mensupları katıldılar.  Basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kahvaltıda yaptığı konuşmada Mustafa Kemal Atatürk’ün basına olan inancı ve basının görevlerine dikkat çekerek, bugünün sansürsüz bayram olarak kutlanma şansının olmadığına vurgu yaptı.

“LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ YIL DÖNÜMÜ”

Başkan Ercengiz,  24 Temmuz Basın Bayramı’nın olmasının yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedinin alındığı Lozan Barış Antlaşması’nın kabulünün 96. yılını da hatırlatarak, “zaman zaman siyasi polemik konusu olan bu antlaşma, aslında bu ülkenin bir çok prangasından kurtulduğu ve cumhuriyetin ilanından hemen önce, geçmişe dair bir çok baskıyı ortadan kaldırdığı bir antlaşmadır. Bu anlamda da bu antlaşmada emeği geçen başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ ye ve silah arkadaşlarına şükranlarımızı sunuyoruz” İfadelerini kullandı.

BURDUR GAZETECİLER DERNEĞİ 30 YAŞINDA

Burdur Gazeteciler Derneği’nin 30. yıldönümünü de kutlayan Başkan Ercengiz, “1989 yılında kurulan cemiyetimiz, 30 yıldır kesintisiz, cemiyet varlığında, örgütlü bir yapı anlayışı içerisinde ve belli bir disiplinle görevini yapmakta. Gerçekten demokrasinin ciddi anlamda 4. gücü olarak bizlerin, seçilmişlerin arkasında durmaktadır. Bizler iktidarda, muhalefette basın aracılığıyla fikirlerimizi halka ulaştırıyoruz. Elbette bizleri eleştirenler,  bizlerle ilgili düşüncelerini ortaya koyanlara zaman zaman hak etmediğimizi düşünerek üzülebiliyoruz.  Neticede demokrasi anlayışını, basınımız içerisinde görebilmek ve cevap hakkını da sizlerden alabilmek bizim açımızdan çok önemli” Dedi.

BUGÜN 134 GAZETECİMİZ TUTUKLU

Mustafa Kemal Atatürk’ün “basın, bir milletin ortak sesidir. Bir milleti aydınlatma ve olgunlaştırmada, bir milletin ihtiyaç duyduğu düşünsel gıdayı vermede, özet olarak bir milletin hedefi mutluluk olan ortak doğrultuda yürümesinin sağlanmasında basın, başlı başına bir güç, bir okul, bir öncüdür.” Sözleriyle basına olan inancı ve basının üzerindeki misyonuna dikkat çeken Başkan Ercengiz, “ Ulu Önder Atatürk, neredeyse 100 yıl öncesinde basının öneminin ve basın özgürlüğünün altını çize çize vurgulayarak bizlere aktarmış oluyor. Bu ülkede evet sansür ortadan kaldırıldı ama ‘istersen yaz!’, ‘Yazabiliyorsan yaz!’ denilen bir süreci yaşıyoruz. Bugün 134 gazetecinin tutuklu olması, dünya basın liginde 157. sırada olmamız ve sendikalaşmanın basın açısından hala uygun zemin içerisinde olmaması gibi sorunlara hala çözüm bulunamamıştır.  Özellikle yerel basının ancak resmi ilanlarla yaşayabilir durumda olması ve kontrolsüz olan bir sosyal medya gazeteciliği, maalesef son dönemde basınımızı oldukça sıkıntıya sokmuş görünüyor” şeklinde konuştu

MAHKÛM EDİLEN GAZETECİLER %47 ARTARKEN, BERAT EDENLERİN SAYISI %51 AZALDI

Bugünün verilerini aktaran Başkan Ercengiz, 1 yılda 1732 gazetecinin işsiz kaldığına dikkat çekerek “bu gün Türkiye’de son 8 yılda, 2009’dan 2017’ya kadar 5898 gazeteciden 1526’sının yargılama sonucu mahkûm olduğunu, 2010 yılında mahkûm olan gazeteci sayısı bir önceki yıla % 47 artarken, beraat edenlerin sayısının da %51 azaldığını görüyoruz. Gazetecinin bildiklerini yazamadığı bir ortamda basını 111 yıl önce özgür kılmış olsanız bile, bugünün sansürsüz bayram olarak kutlama şansınız maalesef kalmıyor. Ama biz şuna inanıyoruz. Demokrasinin 4. gücü olan basının emekçileri sizler ve demokrasiye inanan bizlerle birlikte, herkesin hak ettiği özgürlüğü, dayanışmayı ve insanımızın haber alma hakkını hep birlikte onlara ulaştıracağız.  Yerel basınımıza teşekkür ederek, bizden sizlere ulaştırılan haberleri yurttaşa ulaşmasında bu güne kadar bir engelle karşılaşmadık. Bu anlamda sizlere gönülden teşekkür ediyor, bayramınızı kutluyorum” şeklinde konuştu.

Kahvaltı sonrasında toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.