Sivas katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir cinayettir

CHP Burdur Gençlik Kolları Başkanı Emin Kural KıvılcımHaber kameralarına, bundan 23 yıl önce, 1993 yılında Sivas’ta Pir Sultan Abdal etkinlikleri esnasında ayaklanan yobaz sürülerinin Madımak Otel’de diri diri yaktığı 37 canın 23’ncü yıldönümünde yaptığı açıklamada, “Sivas katliamının insanlığa karşı işlenmiş bir cinayet olduğu”nu, “asla unutturmayacakları”nı belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Gençlik Kolları Başkanı Emin Cumhuriyetçi aydının diri diri yakılmasının 23’ncü yıldönümünde Kural KıvılcımHaber kameralarına konuştu.  Kural, “1993 Sivas katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir cinayettir. Bu saldırı, özgürlüğe karşı faklı kökenden ve inançtan insanların barış içerisinde yaşamasına karşı derin devlet eliyle önceden planlanmış bir suikasttır, caniliktir, yobazlıktır insanlık dışı insanlara yakışmayan çağ dışılıktır” dedi.

İşte Kural’ın açıklama metni!

Değerli basın mensupları sevgili Demokrasi ve insanlıktan yana olan canlar.

Yeryüzünde egemenliklerini sürdürmek isteyen karanlık güçler ve onların yerli iş birlikçileri her dönemde böl, yönet politikasından yararlanmışlardır ve yararlanmaktadırlar. Bu politikanın en çok kullanılan konularından birisi mezhep ayrılıkları olmuştur.

Bundan yirmi üç yıl önce Sivas ta sergilenen vahşet, bu tür emellerin nelere mal olacağını gösteren çok acı bir olaydır. Suçluların gerçek anlamda bilinip bulunamadığı, dolayısıyla cezalandırılmadığı bu olay tüm boyutlarıyla belleklerimize kazınmıştır. Bir ülkeyi yönetenlerin olay esnasında basiretsizlikleri bir kez daha üzüntü ve şaşkınlık yaratmaktadır. Aynı kişiler bu olaylardan yarar umanlar şunu unutmasınlar:

Kardeşlik ve birlik inancı üzerine kurulmuş olan Anadolu felsefesi ve onun üzerine temellenen Atatürk milliyetçiliği ile bilinçleri yoğrulmuş bulunan temiz yürekli halkımızın bu tür tertipleri er geç boşa çıkaracağından kuşkumuz yoktur.

Sivas katliamının katilleri ile Taksimde polis şiddetinin emrini verenler ve 16. Yüzyılda 40 bin Alevi’yi sadece bir günde katleden Yavuz Sultan Selim in adını temelleri atılan 3. Boğaz köprüsüne verilmesini destekleyenler aynı mayadan beslenen gerici, ırkçı insanlık demokrasi ve özgürlük düşmanı zihniyeti paylaşmaktadır.

2 Temmuz 1993 günü Sivas ta, Alevi Kültür Şenliği düzenlenmişti. Şenlikte Alevi piri Pir Sultan Abdal anılacaktı. Bu amaçla çok sayıda Alevi, Demokrat, Aydın Sanatçı ve Bilim insanı Sivas a gelmişti.

İnsanlar sakin ve olacaklardan habersiz şekilde şenliğe katılıyorlardı. Diğer yandan ise uğursuz bir hava Sivas üzerinde esmeye başlamıştı. Binlerce şeriatçı yobaz ve Türk ırkçısı Cuma namazından sonra şenliğe katılanların bulunduğu Madımak oteline doğru yürüyüşe geçtiler. Yobazlar eşi görülmedik bir vahşetle katılımcı yurttaşlarımıza saldırdılar. Pir Sultan Abdal ve Atatürk antlarını tahrip ettiler. Bu saldırı onların siyasi amaçlarını ortaya koyuyordu. Şeriatçı yobaz Türk ırkçılarından oluşan grup sekiz saatlik kuşatmadan sonra AllahuEkber naralarıyla askerin, Polisin ve İtfaiyenin gözleri önünde gözü dönmüş bu kalabalık insan yakmaya başladı. 24 saatte Kıbrıs ı almakla öğünen T.C Devleti ordusuyla Polisiyle ortalıkta gözükmüyordu.

Saldırı televizyonlardan canlı olarak yayınlandı. 33 şair sanatçı yazar aydın bilim insanı ve otelde çalışan emekçiler olmak üzere 37 kişi hayatını kaybetti. Olaylardan sonra Alevi yurttaşlarımızın tepkisini yatıştırmak adına saldırganlardan bazıları yakalandı daha sonra devlet eliyle yurt dışına kaçırıldı. Zamanın saldırganlarından bazıları Büyük Millet Meclisine Milletvekili olarak gönderildi.

Bu alçak saldırı tüm insanlığa yönelik terörist yobaz gerici bir şiddet hareketidir.

Bu saldırı özgürlüğe karşı faklı kökenden ve inançtan insanların barış içerisinde yaşamasına karşı derin devlet eliyle önceden planlanmış bir suikasttır, caniliktir, yobazlıktır insanlık dışı insanlara yakışmayan çağ dışılıktır.

Utanç müzesi olarak aydın, demokrat ve Alevilerin talep ettiği Madımak otelinin sözüm ona “ Bilim” müzesine dönüştürülmesine ve şehitlerimiz için oluşturulan anma köşesinde olaylara karışan ve hayatını kaybeden iki katil göstericinin ismine de yer verilmesine şiddetle karşıyız kınıyoruz.

Sivas katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur, Sivas katliamını unutmadık unutturmayacağız.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir