Valeriy Korovin’den İlham Aliyev’e mektup

HABER MERKEZİ-Uluslararası Avrasya Hareketi Başkan Yardımcısı ve Rusya Jeopolitik İncelemeler Merkezi Direktörü Valeriy Korovin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e bir mektup gönderdi.

Korovin, mektupta geçen yılın Temmuz ayı sonunda tutuklanan Uluslararası Avrasya Hareketi’nin iki temsilcisi, İbrahim Hasanov ve yardımcısı İbrahim Gumbatov ile Azerbaycanlı siyaset bilimci Nezaket Mammadova’nın Azerbaycan’da tutuklanmasını konu etti. Rus siyaset bilimci, sekiz aydan bu yana tutuklu bulunmalarına rağmen irtibata geçemedikleri isimlerle ilgili şunlara dikkat çekti:“14 Eylül 2017 tarihinde Moskova’da President Hotel’de düzenlenen, Rusya ve Azerbaycan’dan siyasetçilerin, milletvekillerinin ve diğer devlet ve toplum adamlarının hazır bulunduğu en üst düzeydeki ‘Moskova-Bakü Ekseni: Kafkasya’nın Yeni Jeopolitiğine Doğru’ başlıklı uluslararası konferansın düzenleyicilerinden biriydim. Ayrıca 1 Temmuz 2018 tarihinde Azerbaycan topraklarında, Dağlık Karabağ’ın Ağdam bölgesinde düzenlenen aynı başlıklı ‘Moskova-Bakü Ekseni’ konulu

konferansa da katıldım ve Rus delegasyonunda, başkanı ünlü Rus yazar ve toplum adamı Alexander Prohanov olan ‘İzborsk Kulübü’nü temsil ettim. Her iki konferansın konusu da Rusya ve Azerbaycan arasındaki yakınlaşma ve Avrasya entegrasyonu konularıydı ve konferanslar ülkelerimizin cumhurbaşkanlarını desteklemek amacıyla düzenlendi. Başka bir deyişle, ben ne Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ne de şahsen sizin düşmanınızım. İbrahim Humbatov’un benimle ve muhtemelen temsil ettiğim kuruluşlarla ilgili suçlamaları daha da garip görünüyor, çünkü ben ve adı geçen kuruluşlar her zaman Rusya-Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesini destekledik ve ne Rusya Federasyonu yetkililerine ne de Azerbaycan Cumhuriyeti yetkililerine karşı muhalif olduk.

Kendi adıma, bilgeliğinizi ve cömertliğinizi içtenlikle umuyor ve sizden bu garip davaya dikkat etmenizi, çözmenizi ve tutuklu Azerbaycan vatandaşları İbrahim Hasanov, İbrahim Gumbatov ve Nezaket Mammadova’ya hukuk ve sağduyu çerçevesinde adaletli davranmanızı rica ediyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.