Yüz yüze eğitim de, öğretmenlerin salonlarda seminer toplantıları da riskli

Uzmanların yazıp çizmelerine, ısrarlı uyarılarına rağmen toplumsal baskı sonucu ya da insanlar para kazansın diye yüzyüze eğitim de, öğretmenlerin seminer adı altında salonlarda toplanmaları da yanlış ve riskli… Öğretmenler diken üstünde biraraya gelirken, sırf esnaf para kazansın diye MAKÜ’de yüzyüze eğitime hazırlandığı söylenirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yüzyüze eğitimin başlatılması konuşulurken bir uyarıda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan geldi:  Ceyhan, “yüz yüze eğitim kararı alabilmek için bir vaka sayısı hedefinin olması gerekir. Şu anda okulların açılması riskli’ dedi.

Kovid19 vaka sayısı durmadan artış gösteriyor.

Sağlık Bakanı Dr. Koca dün vaka sayısının bin 517’ye yükseldiğini söyledi.

Ülkede, okulların açılması, yüzyüze eğitimin başlatılması tartışılıyor.

Öğretmenler, seminer adı altında salonlara dolduruldu.

Okullara diken üstünde gidip geliyorlar.

Burdur’da merkez ve çevrede vaka sayısı artışını sürdürüyor, mahalleler, köyler, apartmanlar karantinaya alınıyor.

Burdur’da esnaf zor durumda diye MAKÜ’de yüzyüze eğitimin başlatılacağı belirtiliyor.

Oysa uzmanlar, okullarını açan ülkelerde yüzyüze eğitimin, Kovid19 vaka sayısının artışını yüzde 35-40 etkilediğini belirtiyor. Ülkemizde de uzmanlarca vaka sayısının artışa geçtiği, ikinci dalganın soğukların başlayacağı Ekim-Kasım aylarında başlayacağının belirtildiği şartlarda yüzyüze eğitimin başlatılmasının büyük risk oluşturacağı ifade ediliyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı, Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği Genel Sekreteri ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan okulları açarsak sonuçlarını 2 kuluçka dönemi -2 hafta gibi bir süre- sonrasında görüleceğini belirtti.

VAKA SAYISI 700’ÜN ALTINA DÜŞMELİ

Aydınlık’taki habere göre, okulların açılması ile ilgili tartışmalar sürerken, pandemi hastanelerinde çalışan doktorlar, son günlerde vaka sayılarında hızlı artış yaşandığını kaydederek, okulların açılmasının ciddi risk oluşturduğunu, vaka sayılarını katlayabileceğini söylediler. Koronavirüsle mücadeleyi koordine eden ekipte çalışan bir yetkili okulların açıklanması ile eleştirileri değerlendirirken, “bu konuda çok sayıda şikâyet alıyoruz. Şu anda testi pozitif çıkan hastaların çoğunu evlerine gönderiyoruz. Ama ne yazık ki bu hastalardan birçoğu kendilerini gizliyor. Hastaları yeteri kadar kontrol altında tutamıyoruz. Bu koşullarda belirti göstermeyen ama virüs taşıyan çocuk sorunu ile karşı karşıya kalacağız. Ciddi sorunlar yaşanacağı ortada. Okulların açılmaması da sıkıntılı bir durum. Vaka sayısının 700’ün altına düşmesini beklemek en doğrusu” dedi.

VİRÜS BULAŞTIRANLARIN SAYISI ARTACAK

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı, Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği Genel Sekreteri ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da Aydınlık gazetesine yaptığı açıklamada, “okulların açılması için bir hedefiniz olması lazım. Vaka sayısı şuraya düşerse okulları açarız gibi bir hedef. Bu hedefe ulaşıp ondan sonra adım atılmalı. Şu anda okulların açılması riskli” diye konuştu. İngiltere’de okulların açılması sonrası vaka sayısının ciddi oranda yükseldiğini, okullarını açan tüm ülkelerde öğrenci ve öğretmenlerde vaka sayısı yüzde 35-40 arttığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, “okullar açılınca virüs bulaştıranların sayısı fazlalaşacak. Çocuklar yoğun bakımdakilerden fazla virüs yayıyor. Belki bizler okullardaki bu artışı göremeyeceğiz. O yaştaki kişilerin önemli bir bölümü hiç belirti bile göstermeyecek. Öğrencilere test yapılmadığı için her şey normal görünecek. Ama virüs kapan öğrenciler hem arkadaşlarına bulaştıracak, hem de evlerine gidince ailelerine bulaştıracak. Bizler okulların açılışının neye yol açtığını yaklaşık 2 kuluçka dönemi sonrası fark edeceğiz. Yansıması 2 hafta ile 4 hafta sonrası ortaya çıkacak” değerlendirmesinde bulundu. Yüz yüze derslerin başlaması sonrası okullarda maske kullanımını denetlemenin kolay bir durum olmadığını ifade eden Ceyhan, derslerde maske kullanılmayacaksa öğrenciler arasında en az 2 metre uzaklığın olması gerektiğin ifade etti.

KONTROLDEN ÇIKTI

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, son günlerde günlük koronavirüs vakalarının artmasının uyarıcı olduğunu belirterek, 10 gündür iyileşen vaka sayısının, testi pozitif çıkan kişi sayısının altında olmasına dikkat çeken Ceyhan, “bu olumsuz bir gelişme. Daha önce iyileşen hasta sayısının vaka sayısının üstüne çıkmasını salgını kontrol altına alma olarak değerlendirmiştik. Şu andaki durum eskiye dönmüş durumda. Kontrolden çıkışı göstermektedir. Bu durumu tersine çevirmek gerekir” diye konuştu.

Bakan Selçuk

21’inde belirli sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatacağız

Küçük sınıflarla ilgili başlama noktasında çok daha kararlıyız

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yeni eğitim öğretim yılı hazırlıklarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir