Zirai don çiftçiyi vurdu, borçlar 1 yıl ertelensin

Yağış ve sıcaktan sonra şimdi de bayramda etkili olan soğuk hava şartlarında zirai don çiftçimizi vurdu. İl çapında özellikle mısır tarlalarında büyük zararın olduğu ifade ediliyor. KıvılcımHaber’e konuşan Burdur Ziraat Odası başkanı Kemal Kubilay, “zarar gören çiftçimizin banka ve kredi borçları en az bir yıl faizsiz ertelenmelidir” dedi.

Bayramla birlikte gece saatlerinde sıfırın altına düşen sıcaklıklarla birlikte gelen zirai don çiftçilerimize büyük zarar verdiği ortaya çıktı. Özellikle ilimizin kırsal kesimlerinde 1000 dekara civarında mısır arazisinde zarar yolaçan zirai don olayı çiftçileri kara kara düşündürüyor.

KıvılcımHaber’e konuşan Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, il çapında yaklaşık 1000 dekar alanda don olayından ciddi zararın olduğunu, mısır bitkisinin dondan büyük zarar gördüğünü, çiftçimizin kara kara düşündüğünü belirterek, çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını 2 yıl ertelenmesi, destekleme primlerinin ödemesinin erkene alınmasının gerektiğini vurguladı.

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Tarlalarda ciddi hasarın olduğunun altını çizen Başkan Kubilay, dün Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile yaptığı görüşme sonucunda müdürlüğün 3 elemanını hasar saptama çalışmaları için görevlendirdiğini, hızlı bir şekilde çalışmaları sonlandırarak çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesine çalışılacağını belirterek, aşırı sıcakların ardından özellikle bayramın ilk günü sıcaklığın aniden düşmesi sonucu mısır tarlalarında zirai don olayının yaşandığını ifade etti.

ÇİFTÇİMİZİN BANKA VE TARIM KREDİ BORÇLARI BİR YIL FAİZSİZ ERTELENMELİDİR

“Zarar tespitinin ardından üreticilerimizin banka ve Tarım Kredi borçları en az bir yıl süreyle faizsiz ertelenmelidir” şeklinde konuşan Başkan Kubilay, “ülkemizin zor bir dönemden geçtiği şartlarda ekonomik krizden beli bükülmüş üreticimize bir darbe de olumsuz hava şartlarından gelmiştir. Üreticimizin mısırı tarlada heba olmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

ÜRETİM ODAKLI EKONOMİ ŞARTLARINDA ÇİFTÇİ KORUMAYA ALINMALIDIR

Başkan Kubilay sözlerine, “üreticimiz doğal afetlere karşı korumasızdır. Çiftçimizin doğal afet sigortası üretim odaklı ekonomiye geçme çabaları içinde olan devletçe üstlenilmeli, primler Bakanlıkça ödenmeli, üreticimiz koruma altına alınmalıdır” çağrısında bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir