Bakan Varank’ı ağlatan klip

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve açılış törenlerine katılmak üzere İlimizi ziyaret etti.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve açılış törenlerine katılmak üzere İlimizi ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ilk önce Valiliği ziyaret etti.

Protokol kapısında protokol ve Vali Şıldak tarafından karşılanan iki Bakan’a çiçek takdim edildi. Valilik defterini imzalayan bakanlar makama geçti.

Valilik ziyaretini müteakiben Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ’ye) geçen Bakan Varan ile Kasapoğlu, Teknokent ve Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin açılış törenlerine katıldı. Spor tesislerinden incelemelerde bulundu.

Fereli Sinan Efendi Yurdu girişinde büyük bir pankartla bakanları çay içmeye davet eden yurt öğrencilerini kırmayan Bakan Varank ve Kasapoğlu, yurda girerek öğrencilerle çay içti, sohbet etti. Bakan Varank, öğrencilerle pinpon topu oynadı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin açılış töreninde, ağabeyi 15 Temmuz şehidi Prof. Dr. İlhan Varank hakkında hazırlanan klibi izlerken duygusal anlar yaşadı; gözyaşlarını boğuldu. Konuşma yaparken de sözler boğazında düğümlenip kaldı. Konuşamadı, özür dileyerek kürsüden indi.

Açış konuşmasını yapan MAKÜ rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, MAKÜ’nün gelişim sürecini ve büyümesini anlattı. Rektörü Prof. Dr. Korkmaz, “bugün çok güzel iki eserin açılış programları, açılışı için buradayız. Üniversitenin topluma dönük hizmetler üretmesi de günümüzün temel misyonları arasında yer alıyor. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bu bağlamda kendisini bölgesel gelişmeye odaklamış, bölgesel kalkınma üniversitesi olarak bütün stratejik program ve planlarını buna göre odaklamış bir üniversite olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda Burdur Gelişim Merkezimiz şehrimizin bütün ekonomik potansiyellerini masaya yatırmış, neler yapılabileceği konusunda önemli çalışmalar yapmış ve bu bağlamda kendisine üç temel sektörü hedef seçmiştir. Bu sektörler tarım ve hayvancılık, turizm ve doğaltaş ve mermercilik sektörüdür. Üniversitemiz 2016 yılında hayvancılık alanında Türkiye’de pilot üniversite seçilmiştir. 40 ayrı uygulama projesi ile 4 farklı boyutta çalışmalarını sürdürmektedir. Bugün Teknokent ve kütüphanemizi açıyoruz. İsmine de 15 Temmuz şehidimiz İlhan Varank’ın ismini verdik. Bu bağlamda senatomuza teşekkür ederim” dedi.

Törende milletvekilleri Yasin Uğur ile Bayram Özçelik ve Vali Şıldak de birer konuşma yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da Prof. Dr. İlhan Varank adında bir kütüphanenin açılmasının çok anlamlı olduğunu ifade ederek, “Prof. Dr. İlhan Varank kitaba, ilme değer veren, örnek bir şahsiyetti” dedi. Varank’ın darbe gecesi ilk direnenlerden biri olduğunu anlatan Kasapoğlu, kütüphanede çalışan gençlerin de onun yolunda ilerlemeleri temennisinde bulundu.

Avrupa’da en genç nüfusuna sahip ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Kasapoğlu, gençleri “en büyük sermaye” olarak nitelendirdi. Gençleri önemsediklerini vurgulayan Kasapoğlu, “her bir gencimiz bizim ayrı bir umudumuz, yarınlar adına ümidimiz. İnanıyorum ki bugün yaptığımız açılışlar, gelecek adına gerek ülkemizin gerek dünyanın yarınları adına çok güzel başlangıçların, başarıların önünü açacaktır” diye konuştu.

Kasapoğlu şunları söyledi:

“Ülkemizi güçlü kılmak, geleceği bugünden inşa etmek için teknolojiyi takip eden değil, teknolojiyi üreten, teknolojik anlamda takip edilen bir ülke olmamız gerekiyor. Bu noktada gençlerimizi, öğrencilerimizi, bilimsel manada donanımlı hale getirmek gerekiyor.”

Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin gençler için bir hazine değeri taşıdığını vurgulayan Kasapoğlu sözlerine, “her kitap bir dünya, bir ufuk, bir dost demektir. Bu kütüphanede okuyan gençlerimiz, başta kendi gelecekleri olmak üzere ülkemizin geleceği inşasında ciddi rol üstlenecekler” diye son verdi.

Daha sonra bakanlar Serenler Otel’de iş insanlarıyla yemeğe katıldı. Makam ziyaretinde olduğu gibi bu görüşme de basına kapalıydı. İş insanlarıyla yapılan toplantının basına kapalı olması, ülkenin yaşadığı ekonomik kriz sebebiyle iş insanlarının eleştirilerine maruz kalma ihtimalinin basından kaçırıldığı şeklinde yorumlandı.


Aşağıdaki benzer haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart, AKP için bir kumar mı?
İKİ DAVA, İKİ MAHKEME SALONU
Kuş Cennetine Pimi Çekilmiş Bomba
Bakan’ın karşısına Andımız’la çıktılar
Başbuğ’dan sosyoloji dersi
Bu zihniyet ancak farika satar, hapishane açar
YOZLAŞAN MESLEK ETİĞİı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.