Başkan Akbulut: “Süt fiyatı 3 lira olmalı”

Enflasyonu ateşler diye düşük tutulan süt fiyatından köylerde üreticiler dertli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, DSYMB Genel Başkanı Kamil Özcan’ın da istifa etmesinden sonra tamamen sanayicilerin hâkimiyetine geçen Ulusal Süt Konseyi’nce enflasyonu ateşleyeceği iddiasıyla düşük tutulan süt fiyatının sabit tutulması ve et kesim fiyatlarına 2 lira zam gelmesi üzerine yaptığı açıklamada, Türk çiftçisinin genel durumuna değinerek, “süt fiyatının en az 3 TL olması lazım. Yemin çuvalı 55 lirayken 2.30’du, yem oldu 120 lira hala 2.30” dedi.

Yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgınıyla iyice derinleşen ekonomik kriz nedeniyle uzun zamandır gerileyen ve çökertilmiş olan tarımımız zor bir dönemden geçiyor. Ülkede üretebildiğimiz birçok ürünün ithalatı, sanayideki üretimin girdilerinin ithalata bağımlı olması, döviz kurlarındaki aşırı artışlarla birlikte çiftçinin belini bükmüş durumda. Son olarak Ulusal Süt Konseyi’nin süt fiyatını sabit tutması ve etin kilosun a2 lira zam gelmesi üzerine bir ayağı sürekli köylerde olan ve Burdur kırsalını dere tepe yol eden Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İzzet Akbulut, çiftçinin hali perişanıyla ilgili bir açıklamada bulundu. Başkan Akbulut, çiftçinin üzerindeki yükün hafifletilmesi gerektiğine vurgu yaparak, süt üreticisinin maliyetlerine dikkat çekti ve süt fiyatının 3 TL olması gerektiğini dile getirdi.

“KÖYLERDE SÜT ÜRETİCİLERİ ÇOK DERTLİ”

Çitçinin perişan haline dikkat çeken Başkan Akbulut, “çiftçimiz, hükümetin gözünde engin, yıkılmaz bir dağ olarak betimleniyor. Derdi olan sırtını ona yaslıyor. Tüm yükler onun yamaçlarında. Ama başındaki dumanı görmezden geliyorlar. Çiftçi bu yem fiyatları, bu yakıt fiyatları, bu işçilik fiyatlarıyla en fazla 3, 4 sene daha dayanır o da borçların içinde. Son yapılan güncellemelerle süt fiyatları sabit tutuldu. Üstüne et kesimine 2 lira zam yapıldı.  Süt üreticisinin içerisinde bulunduğu dar boğazda gerekli yardım sağlanmazken, yurt dışından yem saman, tahıl, canlı ürün getirilmeye devam ediliyor. Köylerde süt üreticileri çok dertli. Süt fiyatının en az 3 TL olması lazım. Yemin çuvalı 55 lirayken 2.30’du, yem oldu 120 lira hala 2.30. Enflasyon korkusundan 3 TL yapamıyor et kesim fiyatını arttırıyorsun yani sağmal hayvanlarınızı kesin mi demek istiyorsunuz? Bırakın biraz çiftçi kazansın” dedi.

“YAKITTAKİ VE ARAÇLARDAKİ VERGİLER KALDIRILMALI”

Çiftçiye destek sağlanması gerektiğinin altını çizen Başkan Akbulut, “herkes silkelenip kendine gelmeli ve daha geç olmadan çiftçiye gerekli destek sağlanmalı. Bu kapsamda faizsiz krediler sunulmalı, yakıttaki ve araçlardaki vergiler kaldırılmalı. Yerli malı teşvik edecek planlamalar ile çitçinin elindeki malın satışı sağlanmalı. Yem ve saman gibi besi maddelerinin ithalatı kesilerek, yerli üreticiye gerekirse alan tahsis edilerek bu ürünlerin üretimi en az 3 katına çıkarılmalı. Çiftçiye yapacağınız her destek, ülkeye yayılacaktır. İşçisi, memuru ucuz ürün tüketmenin hazzını tekrar yaşamalı” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir