Başkan Ercengiz, 5’nci ayında tavanı çöken Otogar esnafını dinledi

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Otogar esnaflarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Koskoca bir döneminin sonuna gelen ve hala eski belediyenin miras bıraktığı sorunlarla boğuşan Başkan Ercengiz, kahvaltılı toplantıda otogarla ilgili çalışmalar hakkında esnafını bilgilendirdi. Başkan Ercengiz, otogarın tadilat ve tamirat işleri için yeniden ihaleye gidildiğini, yaklaşık 6,5 milyon liraya ihale edildiğini vurguladı. Bütün yalıtım, ısınma problemlerinin giderileceğini, tuvalet, lokanta ve boş alanların fonksiyonelleştirileceğini söyledi. 

Tavan böyle çökmüştü

Müteahhidinin PKK’ye yardım ve yataklık suçundan dolayı mahkûm olan müteahhidinin hapse girmesi sebebiyle 2 yılı aşkın süre geciken, müteahhidine ödenen her kuruşun Mehmetçiğimize kurşun olarak döndüğü Otogarda esnafla bir araya gelen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “sizlerin sorunları, sıkıntıları karşısında yasal sürecin devam etmesi nedeniyle belki garajdaki tadilatlar bugüne kadar kaldı. Biz bugün başkan yardımcılarımız, il müdürlerimiz ve mesai arkadaşlarımızla birlikte burada olduk. Çünkü sorup öğrenmek istediklerinizi teknik anlamda yanıtlayamayacağım şeyler olursa onlarında burada olmasını istedim” diye konuştu.

Garajın inşasıyla ilgili süreci anlatan Başkan Ercengiz şunları söyledi:

“Bu garaj 2007 yılında 13 milyon liralık ihale bedelinin üstünden kırım usulü ihaleyle 5 milyon 558 bin artı KDV’yle ihale sonuçlanmış. O paranın bugünkü karşılığı, -dolar 1,55 liraydı o zaman- yaklaşık 4 milyon dolara ihale edilmiş bir garaj. Yani bugün yaklaşık 20 milyon liraya mal edilmiş bir garaj. 2009’dan 2011’e kadar ilerlemeyen 2 yıl durmuş bir inşaat. Yeniden ikmal ihalesi yapılmış. Yeni yapılan ikmal ihalesi de 3 milyon 300 bin artı KDV, yani tamamlanmak üzere bir ihale yapılmış. Bu ihalenin karşılığı belki de bugün 10-12 milyon civarında. O gün itibariyle bile bu garaj 30 milyonun üzerinde bir maliyetle bizlere hizmete açılmak üzere müteahhitler tarafından yapılması taahhüt edilmiş. Müteahhitler değişmiş durmadan.”

Çöken tavan levhaları

Bizim tam da seçim arifesinde olduğumuz bir esnada, 2013 yılında ısınmanın, yalıtımın, giriş, çıkışların, tuvaletlerin, lokantasının, çay ocağının hatta müşteri garaja girdikten sonra otobüse ulaşmasının bile çoğu zaman problem olduğu bir garaj olarak birçok eksiği ile birlikte teslim alındığını ifade eden Başkan Ercengiz, bu eksiklerle ilgili yasal süreci başlattıklarını belirtti. “Öyle bir sürece geldik ki biz göreve geldiğimizin altıncı ayında tavan çöktü. Şükürler olsun ki hiç kimseye zarar gelmeden biz tavanı söktük” diyen Başkan Ercengiz, “amacımız bir an evvel hem tavanı hem de yalıtımı düzeltmekle ilgiliydi. Fakat devlet işinde yazışmalar, bürokrasi istediğimiz hızda maalesef gitmiyor” şeklinde açıklamada bulundu.

İşin en başına gidildiğinde Burdur ölçeğine göre böyle bir garajın ne kadar ihtiyaç olduğuna da sorgulamak gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, garajın üçte birinin boş olduğunu, yeniden ayağa kaldırmak ve işlevsel hale getirmek amacıyla yaklaşık 6,5 milyon liraya ihale ettiklerini belirterek, “bütün yalıtım problemleri çözülecek, ısınma sorunları giderilecek, fonksiyonel hale getirilip, tuvaleti, restoranı ve boş kalmış alanları doğru değerlendirildiği bir garajı Burdur halkına yeniden sunmayı planlıyoruz. İhalemiz tamamlandıktan sonra yüklenici firma işlerine başladı. Söküm işleri başladı. Ben kurumsal olarak sizlerden özür dilemek istiyorum. Çünkü en azından 2013’ten beri burada 5 yıldır her türlü kötü koşulun cefasını sizler çektiniz ve biz kurumsal olarak buna çözümü ancak 5 yılda bulabildik. İşin siyasi boyutuna baktığımızda akıl tutulması diyorum. Daha ben görevi geldiğimin altıncı ayında yeni yapılmış bir binanın tavanı çöktü” diye belirtti.

Konuşmasının devamında 4,5 yıllık çalışmaları hakkında genel bir bilgilendirme yapan Başkan Ercengiz, gelen soruları da cevaplandırdı.

Tavanların çöküşü kameralara şöyle yansımıştı:


Aşağıdaki benzer haberler de ilginizi çekebilir
Perinçek gene öncü oldu
Prof. Dr. Özdağ kime “çüş” dedi
Atatürk’süz ADD olur mu?
Seçimler yaklaştıkça taraflar sertleşiyor
Gazete değil, ihanet odağı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir