Memur bir yılda 600 lira kaybetti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre hazırlanan araştırmada, son 3,5 ayda olduğu gibi döviz kurunda gerileme olsa bile harcama kalemlerine yapılan zamların dar ve sabit gelirlileri etkilediğine dikkat çekildi. Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim sen (TES) Burdur Şube Başkanı Orhan Akın, ek zam taleplerinde ısrarcı olduklarını vurguladı.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi (Kamu Sen AR-GE’nin) yapmış olduğu 2018 Ekim ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Buna göre memur maaşları son bir yılda 600 lira eridi. Bu miktar yüzde 18 oranına tekabül etmektedir. Buradan hareketle emekli maaşları da ortalama 400-450 lira eridi.

Araştırmada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK’in) Ekim 2018 fiyatlarına göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 3 bin 121 lira, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin 6 bin 496 lira olarak hesaplandığı belirtildi. Bu sonuçlara göre dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 4,93 oranında arttığı kaydedilen araştırmada, çalışan tek kişinin açlık sınırının da bir önceki aya göre yüzde 4,51 oranında yükselerek 2 bin 429 lira olduğu ifade edildi.

Türkiye’de dört kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamının ekim ayında 2 bin 368 lira olarak tahmin edildiği araştırmada, aynı ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın günlük 49,33 TL olduğu belirlendi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 480 lira oldu.

Hayat standardı
Ailede kişi sayısı Yoksulluk sınırı Açlık sınırı
1 3.121 TL 2.429 TL
4 6,496 TL

GIDA VE KİRA MAAŞIN ÜÇTE İKİSİ

Araştırmaya göre, 2018 Ekim ayı itibarıyla ortalama 3 bin 419 lira ücret alan bir memurun yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 43,28’ini oluşturdu. TÜİK verilerinde 887,9 lira olarak belirlenen kira gideri ise bu maaşın yüzde 25,97’sine tekabül etti.. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 69,25’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için maaşından geriye yalnızca bin 052 lira kaldı.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim sen (TES) Burdur Şube Başkanı Orhan Akın, genel başkanların da belirttiği gibi, sabit ve dar gelirlinin ekonomik tablosuna dikkat çekerek konfederasyon ve sendika olarak ek zam konusunda ısrarlı olmayı sürdüreceklerini ifade etti. Akın, “Ocak ayından bu yana dört kişilik ailenin aylık zaruri harcamaları bin 027 lira zamlandı. Buna karşılık ortalama memur maaşı bütün enflasyon farklarıyla birlikte 441,65 lira arttı. Dolaysıyla memur maaşı bu yıl net 585,91 lira eridi. Bu erimenin enflasyon farkıyla telafi edilmesinin imkânı yok” diye konuştu.

BUÇUK ZAMMA İMZA ATANLAR ORTADA YOK

Yılın sonuna az bir zaman kala, kamu çalışanı ve emeklilerin kayıplarının had safhaya tırmandığının görüldüğünü, bu sebeple yaşanan ekonomik gelişmeler karşısında kamu çalışanları ve emeklileri birazcık rahatlatmak için ek zam yapılmasının mecburi hale geldiğinin altını çizen Akın, “rakamlara bakıldığında dar ve sabit gelirlilerin yaşadıkları zorluklar net bir şekilde görülmektedir. Döviz kurunda geri çekilmeler olsa da harcama kalemlerinde yapılan zamlar, dar ve sabit gelirlilere miras kalmıştır. Buçuk zamma imza atanlar ortalarda yokken, kamu çalışanlarının hak ve menfaatleri için mücadele eden Türkiye Kamu-Sen ek zam için ısrarını bıkmadan ve yılmadan devam ettirecektir. Bütçe görüşmelerinin yapıldığı bu dönemde ek zam konusu derhal hayata geçirilmeli, hem kamu çalışanları hem de piyasalar bir nebze olsun rahat nefes almalıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.


Aşağıdaki benzer haberler de ilginizi çekebilir
Perinçek gene öncü oldu
Prof. Dr. Özdağ kime “çüş” dedi
Atatürk’süz ADD olur mu?
Atatürk’süz ADD olur mu?
Burdur Otogarının yılan hikayesi
Gazete değil, ihanet odağı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir