Belediyeler Birliğinde Katı Atık Bertaraf Tesisi sevinci

Burdur Belediyeler Birliği tarafından hayata geçirilen Burdur Belediyesi Katı Atık Bertaraf ve Biyolojik Arıtma Tesisinin tamamlanması ile Başkan Ercengiz, ilçe belediye başkanları, Atlas İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ender Haberdar ve personeline onurluk takdim etti.

Burdur Belediyeler Birliği Toplantısı, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in başkanlığında Susamlık Tesislerinde düzenlendi. İlçe Belediye Başkanlarının yer aldığı toplantıda, Atlas İnşaat tarafından tamamlanan Katı Atık Bertaraf ve Biyolojik Arıtma Tesisi hakkında Yönetim Kurulu Başkanı Ender Haberdar tarafından bilgiler aktarıldı.

Başkan Ercengiz, burada yaptığı toplantıda, “ önceliğimizi kentin temel sorunu olan çöpü bertaraf etmek. Asıl hedefimiz olan çevreci belediyecilik anlayışı içerisinde sadece katı atık değil, hayvansal atıkların da değerlendirildiği bire projenin de Burdur’a gerekli olduğunu düşünmüştük. Yarım asırdır çözülemeyen Burdur’un bir sorununu daha çözdük. Hem çöpten kurtulup hem de enerji üreteceğiz. Vahşi depolamadan kaynaklanan ve sağlığımızı tehdit eden kötü koku ve gazdan da kurtulacağız.  Bu Katı Atık Bertaraf ve Biyolojik Arıtma TesisininBurdur’a uygulanabilmesi için hem çöp hacmimizin, hem yöntemin, hem de maliyetlerinin maalesef birliğimizin gücünü aşması neticesinde yap-İşlet-devret modeliyle Burdur’umuza kazandırmayı planladık. Encümen olarak çalışmalarımızı yaptık, yöntemini, uygulanacak metotları ve ihale şeklini birlikte planladık. Paranın ve maliyetin bu kadar yüksek olduğu bu dönemde yatırımcının işi gerçekten zor biz mümkün olduğu kadar bu süreç içerisinde kolaylaştırıcı olmaya çalıştık. Eldeki imkânları gerek Burdur Belediyesi gerek Belediyeler Birliği olarak, elimizden geldiğince katkı koymaya çalıştık. Yer teslimini yaptıktan sonra da Atlas İnşaat tarafından beklenenden daha bir kısa süre içerisinde katı atık bertaraf tesisini, her ne kadar önümüze bürokratik engeller çıksa da bunları aştık.  Biz bizi ilgilendiren aşamasında yüzümüzün akı ile çıkarak,  hep birlikte sonuca ulaştık. Önceliğimizi Kentin temel sorunu olan çöp’ü bertaraf etmek. Asıl hedefimiz olan çevreci belediyecilik anlayışı içerisinde sadece katı atık değil, hayvansal atıklarının da değerlendirildiği, bire projenin de Burdur’a gerekli olduğunu düşündük. İlerideki süreçlerde Belediyeler Birliği olarak başka projelere de imza atmayı hedefliyoruz.  Biz çevreci bir belediyecilik anlayışını tüm il geneline yayacak projeleri hep birlikte yapmayı planlıyoruz. Hedefimiz sıfır atık, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi ve geri dönüşüme ne kazandırılabilirse çocuklarımıza doğru bir miras bırakabilmek adına bu işi yapabilmek ”diye konuştu

Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin çevre düzenlemesinin de en kısa sürede tamamlanacağını dile getiren Başkan Ercengiz, “ bir inceleme gezisi yapmayı planladık ama sezon sonu ve yollarımız çamur, bir stabilize çalışması yapıldı. Bizde şunun sözünü verdik Burdur Belediyesi olarak En kısa zamanda iklim koşulları el verdiği bir vakitte hemen asfaltlama çalışmasını yapacağız” diye konuştu.

Başkan Ercengiz, konuşmasının ardından Katı Atık Bertaraf ve Biyolojik Arıtma Tesisini destekleyen tüm ilçe belediye başkanları ve Atlas İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ender Haberdar ve personeline onurluk takdim etti.  Katı Atık Bertaraf ve Biyolojik Arıtma Tesisini, Burdur’a kazandırmanın kıvancını yaşayan belediye başkanları, hatıra fotoğrafı çektirerek, anı ölümsüzleştirdi.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Perinçek, Anadolu’yu karış karış geziyor CHP’den vatanseverler bir bir gidiyor
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Gazetelere seçim paketi yok mu?
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Sarı Basın Kartı Yönetmeliğine tepki
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir