Çiftçiler meydanlarda

35 ilden çiftçi temsilcileri Ankara’dan seslendi: Borçtan kurtulmazsak yeniden ekemeyiz; çiftçilerin talebi: faizlerin silinmesi, borçların ertelenmesi

35 ilden Ankara’ya gelen Türkiye Çiftçiler Birliği ve Tarım Kredi Kooperatifi Mağdurları Platformu üyeleri, Ulus Meydanı’nda açıklama yaparak üreticilerin ortak talebinin, kredi faizlerinin silinmesi ve beş takside bölünmesi olduğunun  altını çizdi.

Sıla Kemahlı’nın Aydınlık’taki haberine göre, Türkiye Çiftçiler Birliği Başkanı Münir Ballı tarafından yapılan açıklamada, çiftçilerin son altı aylık süreçte Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Bankası ve özel bankalara olan borçlarla mücadele ettiği kaydedildi. Yüksek faizli borçlanma nedeniyle üretemez noktaya geldiklerini belirten Ballı, “Çiftçilerin borç batağından kurutulması için hükümetten çözüm beklediğimiz için buradayız. Son dönemde yaşanan kuraklık, girdi maliyetlerindeki artış üretimi durdurma noktasına getirdi” dedi.

‘FAİZLER SİLİNSİN, BORÇLAR TAKSİTLENDİRİLSİN’

Ballı, beklentileri hakkında, “Borçların faizlerinin silinerek, beş taksit yapılmasını istiyoruz. Hayvancıların da yem girdileri çok yüksek. Bu nedenle süt, et gibi ürünlerin hak ettiği değerlerde satılması için çalışma yapılmasını talep ediyoruz. Tohum ve mazot girdileri de arttı. Birçok alanda üretici yeni dönemde ürün üretemeyecek. Borçlar nedeniyle yeniden ekim döneminde tohum, gübre, mazot desteği alamıyoruz. Çiftçilerin tohum gibi ürünleri vadeli alarak üretim yapmasının önü açılmalı” ifadelerini kullandı.

‘EKİM YAPAMAYACAĞIZ’

Ekonominin lokomotifinin tarım ve hayvancılık olduğunu söyleyen Ballı, Ekim ayı sonuna kadar borçların yapılandırılmaması ve faizlerin silinmemesi durumunda ekim yapamayacaklarını söyledi.

‘İTHALATA MECBUR KALACAĞIZ’

Üretim yapılmazsa ithalata yönelmek zorunda kalınacağına işaret eden Ballı, “Üreticinin önü açılmadığı sürece, gıda bulma sorunu yaşanacak” değerlendirmesinde bulundu. Ballı sözlerini kurucu liderimiz Gazi Mustafa Atatürk’ün “köylü milletin efendisidir” sözlerini hatırlatarak bitirdi.

‘GIDA FİYAT ARTIŞLARININ ÖNÜNE ÜRETEREK GEÇERİZ’

Çiftçi Halil Kaya da “Üretemez hale geldik. Artan girdi maliyetleri altında ezildik. Gübre ve mazot zamları tükenmemize neden oldu. Türkiye tarım ülkesidir. Tarım, kalkınmanın olmazsa olmazıdır. Çiftçiler borç batağına sürükleniyor. Borç içinde üretim yapmak imkânsız. Gıda fiyatlarındaki artışla mücadelenin tek yolu üretimi desteklemek. Devletimizin girdi maliyetlerine çözüm bulmasını dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.

EVİNİ SATAN DA VAR ÜRETİMDEN GÖZÜ KORKAN DA

Çiftçiler açıklamanın ardından Aydınlık’a konuştu. Çiftçi Abdullah Tarhanordu, “Valilik kararı nedeniyle burada az kişiyiz. Binlerce çiftçiyi temsil ediyoruz. 10’uncu ayda bizim için sancılı süreç başlıyor. Nisan ayında yaşanan don da bizi etkiledi. Don nedeniyle fındıkta yüzde 70 hasar oldu. Bize can suyu lazım” dedi.

Süt üreticisi Davut Akbiranlı, “Bu sektöre yeni başladım ama kapıyı aralar aralamaz durumu gördüm. Bankalara gitmek istemiyorum, şimdiden 20 bin lira borcum var” yakınmasında bulundu.

Sami Ermiş ise, bankalardan kaçtığını söyledi. 120 bin lira borcu olduğunu anlatan Ermiş, borçlarını ödeyebilmek için evini sattığını belirtti.

Çiftçilere Vatan partisi de destek verdi. Açıklama alanına giden Vatan partisi Örgütlenme Bürosu Başkanı ve Genel Başkan yardımcısı Savaş Oruç çiftçilerle açıklama sonrası bir süre sohbet etti.

Bu haberler de ilginizi çekebilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir