Göğün yarısını kadınlar omuzlar

Kadınlar/ türkü türkü/ kadınlar/ ağıt ağıt/ kadınlar ki/ nakış nakış/ beklemelerden!/ çığrışırlar/ yaramızda/ çığrışırlar bıçak bıçak/ çığrışırlar kurşun kurşun/ çığrışırlar fitil fitil/ kadınlar! (Hasan Hüseyin Korkmazgil)

Meşrutiyet devrimleriyle, vatan savaşı verdiğimiz 1’inci Dünya Savaşı ve Milli Mücadelemizle ve Cumhuriyet Devrimi’yle içiçe geçerek bugünlere ulaşan Türk kadınının özgürlük ve eşitlik mücadele günü olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanıyor. İlimizde de Burdur Valiliği Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 8 Mart için kutlama programı düzenlendi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle kritik bir süreçten geçtiğimiz bu günkü şartlarda en anlamlı çağrıyı Diyarbakır annelerinden geldi.

“Terörün kökünü kurutalım!”

Kadın JÖH’lerden anlamlı Kadınlar Günü kutlaması geldi.

Tüm kadınların #8MartDünyaKadınlarGünü kutlu olsun.

8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü’ne en anlamalı mesajı ise, ‘erkek işidir, yapamazsın’ dediler ama o demir dövme atölyesinde usta oldu

Bu kapsamda Burdur Valiliği Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Burdur Öğretmenevi salonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir kutlama programı düzenledi.

Programa Burdur Valisi Hasan Şıldak ve eşi Fatma Nur Şıldak, Garnizon Komutanı P. Alb. Cenk Babürşah, İl Jandarma Komutanı J. Alb Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Kemer Belediye Başkanı İsmail Özay, kurum müdürleri, sivil topluk kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Program şehitlere saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali Şıldak ve İl Müdürü Hasan güven birer konuşma yaptılar.

Kadınlar Günü’nün anlamına uygun hazırlanan “Kadın Hayatın Her Yerinde” ve 80 yıllık evli Rukiye-Yusuf Baş çiftini anlatan “Uzun Yıllar Evli Olmanın Sırrı” adlı videolar gösterildi.

Program, MAKÜ Kadın Sorunları Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Kadın” konulu öykü yarışmasında dereceye giren öykünün okunması ve Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Kadın” konulu gösterinin sunulmasıyla devam etti.

Programın son bölümünde, Ulusal ve Uluslararası spor müsabakalarında ilimizi ve ülkemizi başarıyla temsil eden bayan sporculara ve “Kadın” konulu öykü yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programın ardından Kadın kooperatifleri ile Halk Eğitim Merkezindeki kadın kursiyerler tarafından hazırlanan el emeği ürünleri sergisini gezildi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir