İçme suyu meselesini çözeceğim diyen Kurt’a jet cevap

Yapılan Açıklamanın Devlet Ciddiyetinden Uzak ve

Tamamen Siyasi Olduğu İddia Edildi

Burdur’un içme suyu meselesi en önemli meselemizdir. İçme suyu meselesini ben çözeceğim diye açıklama yapan AKP Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’a jet cevap geldi. Başkan Ercengiz, Cumhuriyet Yaşam Merkezinde Uzayçatı pazarcı esnafıyla akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, “biraz devlet zihniyetiyle konuşalım. 6 ay öncesinde Burdur Belediyesi’nin isale hattının nereden geçtiğini bilmeyenler bugün içme suyu sorununu çözeceğim derse bu iş sadece siyasidir” dedi.

Ak Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, dün Burdur’un içme suyu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Burdur’un içme suyu meselesi en önemli meselemizdir” diyerek, Belediye Başkanı’nı isale hatlarını yenilemek yerine asfalt dökmekle itham etmişti. “Burdur’un içme suyu sorununu çözeceğiz” demişti.

“İçme suyu en önemli meselemizdir”

DEVLET ZİHNİYETİNDEN UZAK SİYASİ AÇIKLAMA

Burdur Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz’den cevap gecikmedi. Bugün Cumhuriyet Yaşam Merkezi’nde Uzayçatı pazarcı esnafıyla buluştuğu akşam yemeğinde yaptığı konuşmada jet cevabı yapıştırdı. Başkan Ercengiz, “devlet zihniyeti”den uzak, “siyasi açıklama” dedi.

Başkan Ercengiz şunları söyledi:

“İçme suyuyla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum.

“Elbette herkes kendi iddiasını ortaya koyacak.

“Aday arkadaşımız bugün demiş ki, “içme sorunu bizim en önemli meselemiz, ben bunu çözeceğim.”

2015 yılında, hatta 2014 yılının Temmuz, Ağustos aylarıydı; Sayın Orman Bakanı’nı bölgemiz milletvekilleriyle ziyaret ettik. Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun seçime bir hafta kala Burdur’a gelip ‘içme sorunu benim sorunum, bu benim vebalim, çözmek zorundayım’ sözlerini de içeren gazete küpurlarını da alıp bir dosya yaparak, Sayın Bakan’a dedik ki; ‘Sayın Bakan’ım, Burdur’un bir içme sorunu var, siz söz verdiniz. Bu sözü yerine getirmenizi istiyoruz’ dedik. Bakan dedi ki, ‘Başkan sen de atıp tutmuşsun, bu sorunu ben çözeceğim diye!’  Efendim koskoca Bakan’ın sözünün üzerine söz söylenmez’ dedik. Güldük, eğlendik. Bakan dedi ki ‘Başkan yaman çıktı.’

PARASINI BURDUR BELEDİYESİ ÖDEMEK

KAYDIYLA DSİ TARAFINDAN İSALE HATLARI VE DEPO YAPILDI

Ve bunun üzerine Bakan’ın talimatıyla Biz Belediye olarak 2015 yılında Devlet Su İşleri (DSİ ile) masaya oturduk ve bir protokol imzaladık. Neyi imzaladık? Burdur’da içme suyu sondajlarının, su taşıma borularının, yani isale hattının ve depolarının ve arıtma yumuşatma tesislerinin DSİ tarafından yapılarak Burdur Belediyesi’ne anahtar teslimi teslim edilmesi, karşılığında da Burdur Belediyesi olarak bütün yurttaşlar olarak, sizler olarak, bizler olarak borçlanacağımız bir protokole imza attık. Bu iş ne zaman başladı? 2017 yılında başladı. İsale hattı dediğimiz borular döşendi. Sondajlar yenilendi. Hemen Susamlık’în karşısındaki alana 10 bin m3’lük depo yapıldı.

ARITMA YMUŞATMA TESİSİ EKONOMİK KLRİZ SEBEBİYLE 2019’A KALDI

Tam arıtma yumuşatma tesisinin ihalesi yapılacakken 2018 Ağustos ayında bir ekonomik sallantı oldu. Yatırımlar ileri b ir tarihe ertelendi. 2019 yılı yatırım planına inşallah alınacak ve yapılacak. Bunların hesabını görüp arıtma yumuşatma tesisini biz yapacağız.

BU KADAR BASİT; HÜKÜMET OLUP OLMAMAK ARASINDA HİÇBİR FARK YOK!

Bu kadar basit. Hükümette olmakla olmamak arasında hiçbir fark yok.

Şimdi 6 ay öncesinde Burdur Belediyesi’nin isale hattının nereden geçtiğini bilmeyenler bugün içme suyu sorununu çözeceğim derse bu iş sadece siyasidir. Biraz devlet ciddiyetiyle konuştuğumuz zaman ben bugün Gökpınar’dan İnsuyu’ndan metre metre hangi noktadan bizim içme suyu hattının geçtiğini size gözüm kapalı çizebilirim. Biz 5 yıldır Belediye ile yatıyoruz Belediye ile kalkıyoruz. Vatandaşımızın içme suyundan, arıtma tesisinde, yanan çöpün rehabilite edilip bugün 100 trilyon liralık yatırım getirilmesinden birilerinin haberi yokken ben 4 yıl önce Almanya’da Erfurt kentinde çöplükte 3 gün boyunca yatıp kalktım.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EYT’liler toplandı CHP’den vatanseverler bir bir gidiyor
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Gazetelere seçim paketi yok mu?
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Sarı Basın Kartı Yönetmeliğine tepki
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir