İnternet gazetecilerine kart engeli kaldırılsın

Burdur İnternet Gazetecileri Derneği (BİGAD) Başkanı Fatih Özcan yazılı bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın yayımladığı yeni Sarı Basın Kartı yönetmeliğindeki halkla ilişkiler ve basın danışmanlarına bile sarı basın kartı verilirken, asıl işi gazetecilik olan internet gazetecilerinin kapsam dışı bırakılmasına tepki gösterdi. Açıklamada, “İnternet medya adeta “orman kanunları”yla yönetilmektedir. Cezalandırmaya gelince müeyyideler hazırdır ancak ekonomik, sosyal hak ve çıkarlara gelince herkes suspus olmaktadır. İnternet alanda çalışanlar güvence altına alınmalı; önündeki engellerle internet gazetecilerine sarı basın kartı engeli derhal kaldırılmalıdır” denildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yeni Sarı Basın Kartı yönetmeliğini yayımladı. Yönetmeliğe göre, halkla ilişkiler ve basın danışmanlarına bile sarı basın kartı verilirken, asıl işi gazetecilik olan internet gazetecileri kapsam dışı bırakıldı. Burdur İnternet Gazetecileri Derneği (BİGAD) Başkanı Fatih Özcan yazılı bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın yayımladığı yeni Sarı Basın Kartı yönetmeliğindeki halkla ilişkiler ve basın danışmanlarına bile sarı basın kartı verilirken, asıl işi gazetecilik olan internet gazetecilerinin kapsam dışı bırakılmasına tepki gösterdi.

İNTERNET MEDYADA ORMAN KANUNLARI

İnternet medya dünyasının adeta “orman kanunları”yla yönetilmekte olduğunu hatırlatan Özcan, “cezalandırmaya gelince müeyyideler hazırdır ancak ekonomik, sosyal hak ve çıkarlara gelince herkes suspus olmaktadır. İnternet alanda çalışanlar güvence altına alınmalı; önündeki engeller kaldırılmalıdır” dedi.

Açıklama şöyle devam etti:

İNTERNET GAZETECİLERİNE SARI BASIN KARTTI ENGELİ DERHAL KALDIRILMALIDIR

İnternet medya olarak ülkede ve dünyada sürecin ilerlemesi bakımından kâğıdın tedricen öldüğünü, yazılı basının yavaş yavaş yerini dijital basına bıraktığını görüyoruz. Bu kapsamda son yaşanan ekonomik krizin medya dünyasına yansıması olarak kâğıt kriziyle birlikte yazılı gazeteler ardı ardına kapanırken dijital habercilik hızla artmaktadır. Ancak internet medyada sarı basın kartı sorunu bir kez daha gündem geldi.

KAFA KARIŞTIRAN SOYUT İFADELER TEMİZLENMELİDİR

Yönetmeliğin 3’ncü ve 10’ncu maddelerinde kafaları karıştıran ifadeler bulunmaktadır. Tanımlamalar somut ve net değil, soyut durumdadır. Bir yandan Sarı Basın Kartının kapsamını ve dayağını tanımlayan bölümdeki 3’üncü maddede, medya mensubu, radyo, televizyon, gazete ve dergi gibi basın – yayın organlarıyla dijital ortamlarda basın yayın faaliyeti yürüten çalışanlar olarak tanımlanıyor; diğer yandan 10’uncu maddenin ikinci bölümünde ise tamamlayıcı olarak, ‘listelerde yer alan unvanların güncelliği ve geçerlilik durumu ile bu listelerde yer almayan medya mensuplarının basın kartının hangi şartlarda verileceği komisyonun teklifi ve başkanın onayı ile belirlenir’ deniyor.

BASIN İŞKOLU DÜZENLEMESİ DERHASL YAPILMALIDIR

Öte yandan basın iş kolu için düzenleme yapılmamıştır; basın işkolu düzenlemesi derhal yapılmalıdır.

Şirketlerin iş kollarını değiştirmesi ve 5953 Sayılı Kanuna göre sigorta yapması lazım. Mesela bir yazılı gazetenin internet bölümünde çalışan bir gazeteci basın kartı alabilir ama herhangi bir gazeteye bağlı olarak çalışmayan, sadece internet haberciliği yapan bir internet gazetesinde çalışan kişi alamaz. Site şirketleri Büro İş Kolunda kuruluyor. Basın İş Kolunda kurulabilmeleri için kanuni düzenleme yapılması gerekmektedir.

DÜNYA STANDARTLARINDA,

HÜRRİYETÇİ VE DEMOKRATİK BİR İNTERNET GAZETECİLİĞİ

YASASI, ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI İTİBARINI DA ARTIRACAKTIR

Yasalar, ihtiyaçların ve toplumsal pratiğin ürünüdür. Yasalar, ihtiyaçları ve toplumsal pratiği izler. Ama bu alanda geçen dönemin Meclis’inde ha çıktı ha çıkacak umuduyla beklenirken ihdas edilmesinin arifesinde meçhule takılan sosyal medya ve internet gazeteciliği statü yasası bu gün geç kalmış bir yasa tasarısıdır. Dünya standartlarında, hürriyetçi ve demokratik bir internet gazeteciliği kanunumuz olsa, ülkemizin uluslararası inandırıcılığı ve güvenilirliği de artacaktır. Bu alandaki orman kanunları da geçerliliğini yitirecektir.

İNTERNET GAZETECİLİĞİ YASASI,

YASAKÇI DEĞİL, ÖNÜNÜ VE UFKUNU AÇICI NİTELİKTE OLMALIDIR

İnternet Gazeteciliği Kanununun kuralları yasaklayıcı ve internet gazeteciliğinin önünü tıkayıcı nitelikte olmamalı, tam aksine internet gazeteciliğinin ufkunu açıcı olmalıdır. Kurallar, internet ve internet gazeteciliğini kısıtlayan, yasakçı değil, internetin ve internet gazeteciliğinin önünü açan bir rol üstlenmelidir.

Teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişiyor; deyim yerindeyse adeta uçuyor. Kurallar internet alanındaki hızlı teknolojik gelişime ayak bağı olmamalı, tam aksine bu baş döndürücü hıza ayak uydurabilmeli; bu nedenle “sade” ve “açık” olmalıdır. Kurallar internet gazeteciliği örgütlerinin görüşü alınarak konmalıdır. Kurallar, gazetecilere yasaklar getiren, elini kolunu bağlayan, işini ve görevini yapma metotlarını ve tekniklerini ortaya koyan dayatmalar çerçevesinde konmamalıdır.

Bu haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart AKP için bir kumar mı? Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Deniz Kurt, basınla buluştu
Ekonomik Ergenekonu da çökerteceğiz Haziran’a saldırı
HDP İLE İŞBİRLİĞİ AK PARTİ’YE EN ETKİLİ SEÇİM DESTEĞİDİR BUSİAD’tan MAKÜ’de “fikri mülkiyet” konferansı
Kuş cennetine pimi çekilmiş bomba Yılmaz bir adam
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.