Ispartalılar Kubilay’ı unutmadı

10 kitle örgütü, sendika ve siyasi partiden oluşan Isparta Ulusal Güçbirliği Platformu, Cumhuriyet Devrimi’nin ilk şehidi, öğretmen, asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın şehit edilişinin 88’inci yıldönümünde Hükümet Meydanı’nda toplanarak Atatürk anıtına çelenk sundu; ardından Kaymakkapı Kavşağına giderek basın açıklaması yaptı.

Alevi Kültür Derneği Isparta Şubesi, Cumhuriyet Halk Partisi Isparta İl Örgütü, Cumhuriyet Kadınları Derneği Isparta Şubesi, Eğitim – Sen Isparta Şubesi, Türkiye Gençlik Birliği Isparta Şubesi, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Isparta Şubesi, Ulusal Eğitim Derneği Isparta Şubesi, Vatan Partisi Isparta İl Örgütü, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Isparta Şubesinin katılımıyla oluşmuş olan Isparta Ulusal Güçbirliği Platformuna mensupları Hükümet meydanında toplanarak, 23 Aralık 1930’da henüz daha 7 yıllık genç bir süreç olan Cumhuriyet Devrimi’nin temel taşlarını sarsan, bu toprakların gördüğü en vahşi, en barbar katliamlardan biri ile şehit edilen öğretmen, asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı aramızdan alınışının 88’nci yılında çeşitli etkinliklerle andı.

Çelenk sunma ve saygı duruşunu müteakiben  basın açıklaması yapıldı.

Açıklama şöyle:

Emperyalizme karşı henüz bitmemiş ve sürmekte olan Kurtuluş Savaşı’nın Menemen’deki mevzilerini canı pahasına savunan Kemalist devrimci Öğretmen-Teğmen Mustafa Fehmi KUBİLAY’I unutmadık- unutmayacağız- unutturmayacağız.

Kubilay olayı, Şeriat özlemi duyan kimilerinin konunun ciddiyetini, yaşanan vahşeti hafife almak için ileri sürdükleri gibi birkaç meczubun işi değil, Cumhuriyete karşı örgütlü planlı gerici bir ayaklanmadır.

Kubilay olayı hiç de abartısız Cumhuriyete yönelmiş bir suikasttır. 1930 yılı 23 Aralığında Menemende yaşananlar dinin siyasete alet edildiğinde neler olduğunu, neler olabileceğini gösteren, ibret verici, anlamlı tarihi bir derstir”

Kubilay’la başlayan, Uğur Mumcu, Necip HABLEMİTOĞLU, M.Yücel ÖZBİLGİN ve onuru için canına kıyan DENİZ YARBAY Ali TATAR’A uzanan, daha nice devrim şehitleri, temiz kanlarıyla Türkiye Cumhuriyetine, Türk devrimine yaşama gücü vermişlerdir.

O gün ve bu gün; Emperyalizm, Türk halkının Cumhuriyet’le birlikte elde ettiği kazanımlara karşı bitmeyen bir saldırı stratejisi uygulayarak irticai hareketlerin arkasında dün sinsice, bu gün açıkça yer almış; bir türlü hazmedemediği ” Kurtuluş Savaşı “nın, ” Kemalist Devrim “in, ” Tam Bağımsızlıkçı Ulus Devlet” temel yapısının bütün dünya ezilen halklarına örnek olmasına tahammül edemeyip çılgına dönmüştür. Bu nedenle Türk halkı üzerinde dinsel ve etnik ayrımcılığın kışkırtılmasını sürekli gündemde tutmuş/tutmaktadır.

Cumhuriyete yönelmiş ilk planlı gerici bir suikast olan Kubilay’ın katledişinden 88 yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti, 1919’daki işgal işbirlikçiliği ve Vahdettin’in ihanet çizgisine sürüklenmiştir. Beslendiği ana damarda, mayasında halk düşmanlığı, sahtekârlık, yalan ve faşizm olan, Cumhuriyet yıkıcılığından sabıkalı, haçlı irtica, Kemalist Cumhuriyeti ve Cumhuriyetin temel dayanak ve direnç noktaları olan  tüm kurumları ölümcül darbelerle ele geçirmiş, ele geçirmekle kalmamış varlıklarını ve işlevlerini ortadan kaldırmıştır.

Yaklaşık 70 yıllık karşıdevrim süreciyle, ülkemiz artık ne bağımsız, ne laik, ne hukuk devleti, ne de demokratiktir. Öyle ki devleti en yüce makamında oturan ve tarafsız olması beklenen kişi; 15 Milyon oy almış ana muhalefet partisi liderini “Bu defa kaçmaya fırsat bile bulamazsın”, Yalnızca TV’de haber sunan bir gazeteciyi “Haddini bilmezsen bu millet patlatır enseni”, Yüksek Mahkeme savcısını “Bir savcı çıkmış, sen kimsin ya?” diyerek tehdit edebilmektedir.

Bu hak, hukuk tanımaz ve meşruiyeti olmayan tutum bizim aynı zamanda bir gerçeği görmemizi de sağlıyor.    İktidarı elinde tutan muktedirlerin her anlamda ve her alanda sıkıştığını, sıkıştıkça en çok korktukları, anayasa ile güvence altına alınmış bir hakkı kullanmak üzere sokağa, meydanlara çıkması olası toplumsal muhalefete, aydınlara, Cumhuriyetten yana olan gazetecilere, namuslu yargıçlara, üniversite gençliğine gayrimeşru yol ve yöntemlerle saldırmaktadırlar.

Ancak unutulmamalıdır ki Emperyalist İşgale, Sömürüye, İhanete, zulme baskıya, hukuksuzluğa, özetle faşizme karşı direnmek her zaman, her çağda geçerli ve meşru bir haktır. Biz bu meşruiyetimizi, haklılığımızdan, hukuktan ve anayasamızdan alıyoruz.

Bugün ülkenin mutlak bir karanlıkta olduğunu ya da oraya çok yaklaştığını düşünüyor olabilirsiniz. Bilinmelidir ki, toplumlar hiçbir zaman mutlak karanlık içine girmezler. Mutlaka ve kesinlikle ışık zerreleri vardır ve hep olacaktır.

Bu nedenle en koyu karanlıklarda bile yolumuzu görme olanağımız olur

Göz göremezse sağa sola çarpmamak için, insan, yerinde sabit durmayı ve sadece kendini savunmayı seçer. Ülkenin her yerinden kıvılcımlar saçılıyor, her ilimizde her ilçe ve beldemizde çoban ateşleri yükseliyor.  Olduğumuz yerde korkuyu beklemeyelim, gelin beraber görelim, kıvılcımları birleştirip bir ateş yakalım ve bu koyu karanlığı dağıtalım artık…  Her türlü gericiliğe, sömürüye, baskı ve zulme karşı çıkarak, hayır diyerek, isyan ederek, insan aklının ve yaratıcılığının tek güvencesi olan laikliğe sahip çıkarak, faşizmin koyu karanlığını aydınlık güneşli güzel günlere çevirelim.

Kubilay olayı, devrim uğruna, vatan sevgisi ve bütünlüğü yolunda yalnız başına, kuvvet hesabı yapmayan idealist bir vatanseverlik örneğidir.

Şunu asla unutmayalım; her nerede gözü dönmüş, işbirlikçi yobaz bir Derviş Mehmet ortaya çıkarsa, karşısında her zaman dimdik onurlu duruşuyla Türk Devriminin bekçisi bir KUBİLAY, bir MUMCU, bir Ali TATAR bulacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’ni ve O’nun yüce değerlerini, Kemalist İlke ve devrimleri korumak uğruna, canlarını feda etmekten çekinmeyen, başta devrim şehidimiz Kubilay olmak üzere, tüm şehitlerimizin ölümsüz anıları önünde saygıyla EĞİLİYORUZ. Işığımız oldular, ışıklar içinde olsunlar.

Bu haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart AKP için bir kumar mı? Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Deniz Kurt, basınla buluştu
Ekonomik Ergenekonu da çökerteceğiz Haziran’a saldırı
HDP İLE İŞBİRLİĞİ AK PARTİ’YE EN ETKİLİ SEÇİM DESTEĞİDİR BUSİAD’tan MAKÜ’de “fikri mülkiyet” konferansı
Kuş cennetine pimi çekilmiş bomba Yılmaz bir adam
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.