Karabağ, Türk dünyasının yeni Çanakkale’sidir

Aydınlık Gazetesine konuşan ve Azerbaycan’ın 27 yıldır bugüne hazırlandığını belirten Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva, “bu, bizim ve Türk dünyasının yeni Çanakkale Savaşıdır’ dedi.

Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva Aydınlık’a konuştu: Karabağ yeni Çanakkale’dir

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan çalışma ofisinde Aydınlık’tan Yakup Aslan’ın sorularını yanıtlayan Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva, Azerbaycan’ın vatan savaşına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

SÜRÜLEN ÇOCUKLARIN EVE DÖNÜŞ SAVAŞI

“Yirmi yedi yıldır çok iyi hazırlandık, bu bizim ve Türk dünyasının yeni Çanakkale Savaşıdır” diyen Paşayeva, “ordumuz sadece teknik anlamda iyi hazırlanmadı. Onlar aslında kim biliyor musunuz? Onlar on yaşında, işgalci Ermenistan tarafından evlerinden zorla koparılarak göçmen hale getirilmiş çocuklardır. Bu savaş o çocukların kendi evlerine dönüş savaşıdır. O çocuklar yurtlarına artık birer asker, birer komutan olarak dönüyorlar. Sadece bedenleri ile değil ruhları, düşünceleri ve kalpleri ile savaşıyorlar” dedi.

TOPRAKLARIMIZI KENDİMİZ ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ

Azerbaycan devleti ve halkının 27 yıldır sırf bunun için hazırlandığını vurgulayan Milletvekili Paşayeva, “gazetecilik yaptığım dönemde, merhum Haydar Aliyev ile AGİT’in Minsk grubu eş başkanlarının bir toplantısını takip ettim. Ulu önderimize bir soru yönelttim, ‘Sayın Cumhurbaşkanım biz gerçekten uluslararası kurumlardan, AGİT’ten, Birleşmiş Milletler’den topraklarımızın özgürleştirilmesi için ciddi bir destek bekliyor muyuz?’ diye. O bana uzun uzun bakarak ‘kızım topraklarımızı biz kendimiz özgürleştireceğiz, bizim topraklarımızın özgürlük yolu güçlü Azerbaycan’dan geçiyor. Bütün konularda güçlenmeliyiz, diplomatik alan da bunlardan biri’ dedi. 27 yıl devletimiz buna hazırlandı. Hem ulu önderimiz Haydar Aliyev’in hem de şimdiki Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev’in bütün hazırlıkları bu yönde idi. Bu nedenle Azerbaycan, ekonomiyi, silahlı kuvvetleri güçlendirmenin yanısıra diplomatik alanda da büyük çabalar harcadı. En büyük başarımız o yıllarda Ermenistan’da destek olan bazı güçlerin tarafsızlaştırılmasını sağlamaktı. Bu süreçte yeni müttefikler kazandık, orduda yüksek eğitimli bir kurmay kadro yetiştirdik” diye konuştu.

ERMENİSTAN APARATTIR

Ermenistan’ın “gerektiğinde Türkiye’ye, gerektiğinde Azerbaycan’a karşı kullanmak amacı”yla “kullanışlı bir aparat olarak Azerbaycan topraklarında teşkil edildiği”nin altını çizen Paşayeva, “yani bölgede güçlü bir Türk birliğinin olmaması için kurulmuştur. İşgalci katil devletin lideri Paşinyan’ın sosyal medya paylaşımlarına dikkat ediniz, ‘eğer siz bize destek olup Azerbaycan’ı durdurmazsanız Türkleri Viyana kapılarında bulacaksınız.’ Bu yaklaşımla onlara biz sizin tarafınızdayız mesajı iletiyor” ifadelerini kullandı.

Paşayeva şu görüşleri savundu:

KARABAĞ, TÜRK DÜNYASININ YENİ ÇANAKKALE’SİDİR

“Karabağ bizim Çanakkale’mizdir, Karabağ Türk dünyasının yeni Çanakkale’sidir, Türk dünyasının güçlenmesi Karabağ’dan geçiyor, Karabağ’ın özgürleştirilmesi Türkiye’nin de gücünü artıracak, Azerbaycan’ın da gücünü artıracak. Bölgede Azerbaycan’ın daha güçlü olması, Türkiye’nin güney Kafkasya’da, Hazar kıyılarında daha güçlü olmasını sağlayacak. Daha güçlü olmasından öte Asya’daki Türk devletleri ile daha yakın olması demektir. Bütün Türk dünyasının Azerbaycan’ın yanında daha sıkı durması gerekmektedir.”

DÖNÜŞÜN BAŞLANGICI

Kahramanmaraş’tan bir vatandaşın, Azerbaycan büyükelçiliğine, “belki de maddi anlamda elindeki en değerli şeyini, nişan yüzüğünü” yolladığı vurgulayan Paşayeva sözlerine, “yüzüğünü verirken ‘benim çok değerli bir şeyim yok elimde. Nişan yüzüğüm var. Nişan bekleyebilir, bu yüzüğü Azerbaycan ordusuna gönderin’ diye teslim etti. İşte bu tam olarak Çanakkale ruhudur. Bu dönüşün başlangıcıdır. Bu Azerbaycan için yeniden doğuşun başlangıcıdır. Son yüz yıldır ilk kez bizden zorla alınan topraklarımıza geri dönüyoruz” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir