Karamanlı’dan Yemen’e gönül köprüsü

Karamanlılı öğrencilerden Yemen halkına anlamlı jest

Burdur/ Karamanlılı ilkokul ve ortaokul öğrencileri, biriktirdikleri harçlıklarını Kızılay aracılığı ile Suudi canavarlığı ile boğuşan ve açlıktan kırılan Yemen halkına göndererek Türk’ün yardımseverliğine örnek oldular.

Burdur/ Karamanlı’daki Gazi Ortaokulu ve Atatürk İlkokulu öğrencileri, yerli malı haftası dolayısıyla biriktirdikleri harçlıklarını Kızılay aracılığı ile Suudi canavarlığı ile boğuşan ve açlıktan kırılan Yemen halkına göndererek Türk’ün yardımseverliğine örnek oldular.

KaramanlıHaber’e açıklamada bulunan Atatürk İlkokulu Müdürü Recep Yılmaz, Yemen’in Türkiye’ye fiziki olarak uzak olmasına rağmen gönül olarak çok yakın olduğunu belirtti.

YEMEN DERT; KANAYAN YARA

Çanakkale Şehitliği içerisinde Yemen Şehitliği’nin de bulunduğunu ifade eden Yılmaz, “bugün Yemen diye bir derdimiz var. Kanayan yaramız var. Bu nedenle yerli malı haftasını faklı bir konseptte yapalım istedik. Yemen’de Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre her on dakikada bir çocuk ölüyor. Bu çok acı bir tablo” dedi.

Yılmaz, öğrencilerin Yemen’deki durumu öğrendiklerinde yardım etmek istediklerini vurgulayarak, “zaten biz her gün bunları evlerimizde yiyip, içiyoruz. O zaman biz bugün yiyeceklerimizin maddi olarak karşılığını oraya bağışlayalım ve o kardeşlerimizin dertleriyle dertlenmiş olalım diye öğrencilerimizle paylaştığımız zaman, onlar bu işe canı gönülden katkıda bulunmak istediler. Ama ben bundan daha kıymetli olan bir şeyi söylüyorum. O toplanan paralarla biz Yemen’i kurtaracak değiliz. Bunu biliyoruz. Ama biz şunu da biliyoruz: Bu tavır çok önemli. Yaşadığımız bu çağda, bu yaşanmışlıklara rağmen, bu nesil diyor ki; ‘ben oradaki kardeşimin derdiyle dertleniyorum. Onlar yemiyorsa biz de yemiyoruz. En azından bir öğün.’ Bu tavır çok önemlidir. Bu, parayla pulla ölçülecek bir tavır değildir” diye konuştu

Öğrencilerden Ali Rıza Sürer, Yemen’e savaş açıldığını, oradaki insanların yiyecek ve ilaç alacak paralarının olmadığını söyledi.

AĞAÇ YAPRAKLARI YİYORLAR

Sürer, “her on dakika geçtiğinde bir çocuk ölüyor. Anneler, ağaç yapraklarını pişirip, çocuklarına avuç avuç yediyorlar. Yemenli kardeşlerimiz için para yardımında bulundum. Herkes böyle yaparsa oradakiler aç kalmaz” diye konuştu.

BİZ YEMENLİ KARDEŞLERİMİZİ SEÇTİK

Öğrencilerden Mehmet Efe Koç, Yemen’deki çocukların aç kaldığını dile getirerek, “onlara yardımda bulunmak için para göndermeyi planladık. Yerli malı haftasını, börek çörek yiyerek kutlayabilirdik. Ama biz Yemenli kardeşlerimizi seçtik” dedi.

BİZ DE YEMEN’DE DOĞABİLİRDİK

Öğrencilerden İrem Aktaş, açlık çeken Yemen’deki çocuklara yardım etmenin iyi bir duygu olduğuna işaret ederek, “biz şu an burada pasta, börek, çörek yiyor olabilirdik. Bizim bayat dediğimiz ekmeklere onlar çok muhtaç. Bu yüzden bu kampanya onlar için çok önemli. Unutmayalım, biz de Yemen’de doğabilirdik” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Daha sonra toplanan paralar, Yemen’e gönderilmek üzere Kızılay yetkililerine teslim edildi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart AKP için bir kumar mı? Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Deniz Kurt, basınla buluştu
Ekonomik Ergenekonu da çökerteceğiz Haziran’a saldırı
HDP İLE İŞBİRLİĞİ AK PARTİ’YE EN ETKİLİ SEÇİM DESTEĞİDİR BUSİAD’tan MAKÜ’de “fikri mülkiyet” konferansı
Kuş cennetine pimi çekilmiş bomba Yılmaz bir adam

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.