Washington’daki “sır toplantı” hakkında uzman görüşleri

“IMF’ye gitmemek için tefecilerle görüşülüyor!”

Temmuz Ayından Bu Yana Hazinen Sıcak

Para İhtiyacı Hat Safhada; Hükümet,

20 Milyar Dolarlık Bir Çıkış

Sebebiyle Hörgüçten Yiyor

“Washington’daki sır toplantı” haberi ülke gündemine bomba gibi düştü; uzmanlar arasında yankı buldu. Hükümet’in tahvil ihalelerini iptal etmesiyle suni faiz düşürme faaliyetlerinden yabancı finansörlerin rahatsız olduğu ifade ediliyor. Uzmanlar, anılan toplantıda önerilen yüzde 27 faiz oranının oldukça yüksek olduğunu dile getirdi. Hükümet’in hakkında onca söylemden sonra IMF’ye gidemeyeceği için yakıcı nakit ihtiyacı sebebiyle para için çırpındığını ileri sürdü.

Washington’da sır toplantı!

Önceki gün yayınlanan “Washington’daki sır toplantı” haberi ülke gündemine bomba gibi düştü; uzmanlar ve ekonomistler arasında yankı buldu. Hükümet’in TÜİK marifetleriyle ve tahvil ihalelerini iptal etmeyle suni faiz düşürme faaliyetlerinden yabancı finansörlerin rahatsız olduğu ifade ediliyor. Anılan toplantıda önerilen yüzde 27 faiz oranının oldukça yüksek olduğunu dile getiren ekonomistler, Hükümet’in hakkında onca söylemden sonra ve seçim arifesinde kamuoyuna yönelik algı ihtiyacından dolayı IMF’ye gidilemeyeceğinden dolayı yakıcı nakit ihtiyacı sebebiyle para için çırpındığını ileri sürdü.

Türkiye temmuz ayından beri bir ödemeler dengesi krizi içerisinde. Merkez Bankası ödemeler dengesi istatistiklerine göre Temmuz-Ekim 2018 döneminde net 19.978 milyar dolarlık bir finansman çıkışı yaşandı. Aynı dönemde net 4,1 milyar dolarlık cari fazla verildi. 15.8 milyar dolarlık finansman ihtiyacı rezervler ve net hata noksan kaleminde yer alan ve kaynağı belirsiz para girişlerinden sağlandı. Net rezerv harcamaları 7,4 milyar doları aştı. Sıcak para kaçışını önlemek ve dışarıdan kaynak bulma derdine düşen Hükümetin yurtdışında büyük fonlarla görüşmeler yaptığı ortaya çıktı.

VARLIK FONU’YLA MI BORÇLANACAĞIZ?

Aydınlık Gazetesinin önceki gün manşetten verdiği ve KıvılcımHaber’de yayınlanan “Washington’da sır toplantı” haberinde 30’dan fazla finans kuruluşunun temsilcisi ile görüşmeler yapıldığı bilgisi yer aldı. Haber, finans çevrelerinde geniş yankı bulurken Aydınlık’ın görüştüğü uzmanlar da Türkiye’nin sıcak para ihtiyacının resmi verilerde çok açık olarak görüldüğünü belirttiler. Toplantıda söz konusu edilen yüzde 27’lik faizin hâlihazırda Türkiye’nin piyasada işlem gören (yüzde 18.80 faizli) 5 yıllık ve (yüzde 18 faizli) 10 yıllık tahvillerinin faizleri dikkate alındığında oldukça yüksek olduğunu belirten uzmanlar, bu tür bir faizin ancak Varlık Fonu’nun borçlanma faizi olabileceğine dikkat çektiler.

İHALE İPTALLERİ KIZDIRDI

Hükümetin IMF’ye yönelik söylemlerinden dolayı ve seçimler öncesi siyaseten de kaynak sağlamak amacıyla bu kuruma başvuramayacağını dile getiren bir ekonomist, “Hükümetin anlayışına göre bu tür yöntemlerle para aramak mantıklı” dedi. Hükümetin kasım ayında ve önceki gün Hazine tahvil ihalelerini iptal etmesinin özellikle Londra’daki yatırımcıları kızdırdığını belirten diğer bir ekonomist, “ilk kez bu netlikte bir rahatsızlığı doğrudan dile getiriyorlar. Bu yöntemle faizleri suni olarak aşağı çekiyorlar ama indirebildikleri nokta yüzde 18” diye konuştu. Kaynak sıkıntısı sürmesine karşın faizlerdeki düşüşün yapay olduğunu kaydeden bir borsa uzmanı ise, “ihale iptallerine piyasa olumsuz tepki veriyor. Haberde geçen toplantıda dile getirilen faiz oranı ise çok yüksek” ifadelerini kullandı. Dolar kurunda son günlerde yaşanan yukarı yönlü hareketin piyasanın tepkisinden kaynaklandığı ifade ediliyor. İş dünyası ile yakın temasta olan bir danışman ise bu tür toplantıların zaman zaman yapıldığını belirterek, “sorun bu toplantıların düzenli yapılmaması. Arada sırada yapıyorlar. Mehmet Şimşek ise dış çevrelerde bakan gibi itibar görüyor” dedi.

ŞİMŞEK KATILMADI

Haber sonrası Aydınlık Gazetesine ulaşan eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e yakın kaynaklar ise, “Şimşek böyle bir toplantıda yer almamıştır. Dolayısıyla haberde kendisine atfedilen sözler gerçeği yansıtmamaktadır” şeklinde açıklamalarda bulundular.

KAYNAK ARAYIŞININ ACİLİYETİNİ ALBAYRAK DA İFADE ETTİ

Hükümetin kaynak arayışının aciliyetini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği’nin (TÜYİD) düzenlediği Yatırımcı İlişkileri Zirvesi’nde yaptığı konuşmada ortaya koydu. Bakan Albayrak, yurtdışındaki bireysel yatırımcılara yönelik Hazine garantili dolar ve avro bazında tahvil ihracına başlanacağını açıkladı. Albayrak, “önümüzdeki pazartesi başlatıyoruz. Dolar, avro ve Hazine garantili tahvil ihracını başlatıyoruz, bireysel yatırımcıya yönelik olarak” dedi.

KDV İSTEYENE DENETÇİ!

Diğer yandan ekonomi çevrelerinde konuşulan iddialara göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, KDV alacağını talep eden firmalara vergi denetçisi gönderiyor. Alacaklarını talep eden firmaların denetimle karşılaşması reel sektörde tansiyonu yükseltmiş durumda.

Bu haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart AKP için bir kumar mı? Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Deniz Kurt, basınla buluştu
Ekonomik Ergenekonu da çökerteceğiz Haziran’a saldırı
HDP İLE İŞBİRLİĞİ AK PARTİ’YE EN ETKİLİ SEÇİM DESTEĞİDİR BUSİAD’tan MAKÜ’de “fikri mülkiyet” konferansı
Kuş cennetine pimi çekilmiş bomba Yılmaz bir adam
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.