Kovid19 salgını, Türkiye’ye tarım ve gıdanın önemini farkettirdi

Buğday hasadının önümüzdeki ayın 15’inde başlayacağını ve eğer sıcakların bu şekilde gitmemesi halinde bu yıl üretimin güzel olacağı müjdesini veren Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Türkiye çapında geçen yıl buğday üretiminin 19,5 milyon ton olduğunu, bu yıl bu miktarın artarak 20,5 milyon tona çıkacağını tahmin ettiğini belirtti. Virüs salgının Türkiye’ye kendi kedini besleyebilmenin önemini ve belirleyiciliğini öğrettiğini ifade etti.

40 yıl öncesine kadar ülkemiz dünyada kendi kendini besleyebilen dünyanın yedi harika ülkesinden biriydi.

Bu gerçek, tarım ve gıda sorununu da içeren stratejik bir sorundur.

Türkiye’nin istiklal ve istikbaliyle güvenliğini ilgilendiren bir sorundur.

Şimdi gelinen noktada dışarıdan tarım ürünü ithalatı yapan bir ülke durumundayız.

Bu kapsamda hasat mevsimi yaklaşan buğday üretimi kendine yeterlik özelliğinin özüdür.

KORNAVİRÜS SALGINI KENDİ KENDİNE YETMENİN ÖNEMİNİ ÖĞRETTİ

Yeni tip koronavirüs (kovid19) salgını bize döne döne ve bir kere daha kendi kendine yeterli olmamızın ne kadar hayati olduğunu öğretti.

Dünyada ülkelerin içine kapandığı, sınırların geçit vermez olduğu şartlarda kendi kendine yetmenin stratejik önemi bir kere daha kendini dayattı.

İLKBAHAR YAĞIŞLARI ÜRETİCİNİ YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Türkiye genelinde buğday hasadının Haziran ayının 15’inde başlayacak olması münasebetiyle görüşlerini sorduğumuz Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, buğday için ilkbahar yağışlarının tam zamanında gelmesi üreticinin yüzünü güldürdüğünü, yeterli yağış sebebiyle süne gibi zararlıların da fazla gelişemediğini ifade etti.

UMUDUMUZ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE SICAKLARIN DÜŞMASİNDE

Ancak hasada bir ay kala sıcakların böyle aşırı sürmesinin ters bir etki yaratabileceğini, ekinleri ve başakları yakabileceğini belirterek, “umudumuz sıcakların önümüzdeki günlerde düşmesi” yönünde diye konuştu.

BUYIL 20,5 MİLYON TON BUĞDAY HASADI

Başkan Kubilay şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye genelinde buğday hasadı Haziran’ın 15’inde başlar. Özellikle Nisan ayında geçen yıllara nazaran ortalamaların üzerinde vuku bulan yağışlar buğdaya iyi geldi. Bundan dolayı eğer sıcaklar iyice artmazsa üretim iyi olacak. Geçen yıl Türkiye’nin buğday hasadı 19,5 milyon tondu. Bu yıl 20,5 milyon tona çıkacağını tahmin ediyorum. Yağışların iyi olması süne zararlısını da engelledi. Ancak önümüzde buğdayın biçilme dönemi var.”

Sözlerine “yağışların tam zamanında olması fayda sağladı ama başakların olgunlaşma döneminde aşırı sıcaklık zarar verir. Bu olmazsa verim iyi olacak” şeklinde son veren Başkan Kubilay, Burdur halkının ve tüm milletimizin yaklaşan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Ramazan Bayramını kutladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir