MAKÜ’lü akademisyene TÜBA/ GEBİP Ödülü

Cumhuriyet’le Yaşıt Köklü

Üniversitelerin Arasından Çekip Alınan Bir Ödül

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bilimsel ve akademik çalışmalarında aldığı ödüllere bir yenisini daha ekledi. 2018 Yılı Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) ödülü MAKÜ’lü akademisyene verildi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Çiçek, 2018 Yılı Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) ödülünü kazandı. Türkiye’de ilk sayılabilecek konular üzerinde, fizik alanında, ses yalıtımı, güvenlik ve sağlık alanlarında kullanılan akustik malzemeler üzerinde çalışan, yürütülen projelerle 1,5 milyon liralık laboratuvar kuran Doç. Dr. Çiçek, ödülünü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

TÜBA- GEBİP Ödülleri, BİLİM İNSANLARININ

ARAŞTIRMALARINI TÜRKİYE’DE YAPMALARINI SAĞLIYOR

TÜBA- GEBİP Ödülleri, doğa, mühendislik, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında çalışan üstün başarılı genç bilim insanlarını, bilimsel çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri, kendi çalışma gruplarını oluşturmaları, Türkiye kaynaklı uluslararası düzeyde nitelikli proje ve yayınlarını ödüllendirme ve teşvik amacıyla 2001 yılından beri verilmektedir. Oldukça ilgi gören program kapsamında, ödül sahiplerine 3 yıl boyunca her yıl 20 bin liralık mali desteğin yanında, tez aşamasındaki doktora öğrencileri için de ayrıca her yıl 6 bin liralık ek destek ve akademi üyelerince danışmanlık ile uluslararası bilimsel etkinliklere katılım desteği de sağlanmaktadır.

CUMHURİYET’LE YAŞIT ÜNİVERSİTELERİN ARASINDAN ÇEKİP ALINAN BİR ÖDÜL

2018 yılının değerlendirmesini yapmak üzere gazetecilerle Senato Odasında yaptığı toplantıda yaptığı konuşmada müjdeyi veren Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, “geçtiğimiz hafta 2018 yılı Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları Ödülüne Fen-Edebiyat Fakültesi Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Çiçek”in layık görüldüğünü belirtti.

İstiklal Yerleşkesi

Genç bir üniversite olduklarını hatırlatan Rektör Korkmaz,  “bu ödül 70-75 yılı geride bırakmış köklü üniversitelerin de arasında olduğu bir platformda elde edildi. Üç ay süren zorlu bir çalışmanın sonucunda hocamız ödülünü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak” diye konuştu.

MAKÜ’DE AKADEMİSYEN OLMAK BİR DEĞERDİR

Konuyla ilgili konuşmasının devamında Rektör Korkmaz, “üniversitemizde öğrenci olmak şans, bir ayrıcalıktır. Akademisyen olmak ise bir değerdir. Bu değerleri davranış biçimi ve eylemlere dönüştürdüğünüzde Doç. Dr. Ahmet ÇİÇEK hocamız gibi başarılara da imza atabiliyorsunuz. Temeliniz yoksa başkalarının ürettikleri bilgileri taklit ederseniz ve ilerleyemezsiniz. Bilgiyi üretirseniz özgün olursunuz ve başarılara imza atabilirsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

FİZİK ALANINDA YAPTIKLARI ÇALIŞMALARLA

YÜRÜTTÜKLERİ PROJELERLE 1,5 MİLYON LİRALIK LABORATUVAR KURULDU

Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları Ödülüne layık görülen MAKÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Çiçek ise zorlu bir süreçten geçtiklerini belirterek “üniversite adına aday gösterildim. Fizik alanında çalışmalar yapıyorum. Üniversitemizde 2010 yılından bu yana görev yapıyorum. Çok emek harcadık, yürüttüğümüz projelerle 1,5 milyon lira değerinde laboratuvar kurduk. Çalıştığımız konular Türkiye’de ilk sayılabilecek düzeyde. Akustik malzemeler üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın ses yalıtımı, güvenlik ve sağlık alanlarında kullanımları söz konusu. Türkiye adına nitelikli çalışmalar yaptığımıza inanıyorum. Elimizden geleni yaparak üniversitemizi bilim camiasında gururlandırmak istiyoruz. Bu çalışmalarda başta eşim olmak üzere Rektörümüze, çalışma arkadaşlarıma ve hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Çalışmalarımız nitelik ve nicelik kazanarak devam edecek” şeklinde konuştu.

Bu haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart AKP için bir kumar mı? Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Yerel seçimler, kent ve engelliler
Ekonomik Ergenekonu da çökerteceğiz Haziran’a saldırı ya da tutunduğu dalı kesmek
HDP İLE İŞBİRLİĞİ AK PARTİ’YE EN ETKİLİ SEÇİM DESTEĞİDİR Tarihi yenilgi ya da büyük zafer
ABD’nin Suriye’den çekilişi karşısında kaygılananlar Isparta’da Kubilay anması
Hayvancılık sektöründe acil önlem paketi CİA ve FETÖ destekli Uygur Ayrılıkçıları Burdur’da
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.