Milletvekili Göker, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye tarım dersi verdi

Basına demeç vererek, kendilerini saman, buğday ithal ettikleri için eleştirenlere karşı, “Türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor” şeklinde ithalat savunması yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi tepki gösteren CHP Burdur Milletvekili yaptığı yazılı açıklamada, “AKP’nin tarım politikasını gün ışığına çıkarmıştır” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli basına açıklamalarda bulunarak tarımda ithalatı savundu.

Bakan, “’saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz’ diyenlere karşı şunu söylüyorum; Türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor” dedi.

Yeni Akit gazetesinin Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı’ya konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımda yıllık ihracatın 17 milyar dolar, ithalatın 12 milyar dolar olduğunu belirterek, “Tarımda kendi kendimize yettiğimiz gibi herhangi bir zarar da etmiyoruz, bu alanda Avrupa’nın itici gücüyüz” şeklinde ilginç bir ithalat savunması yaptı.

Bakan’a tepki gösteren CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, “AKP’nin Tarım Politikasını gün ışığına çıkarmıştır. Sayın Bakanın mantığına göre, parası olan ülkelerin üretim yapmaması gerekirken, bizden kat be kat zengin ülkelerin kendi çiftçisine destek verdiğini ve tarımda ihracatçı ülke olduklarını görüyoruz” dedi.

Milletvekili Göker, şu görüşleri savundu:

“Sayın Bakanın mazot, gübre, yem gibi tarımsal girdi fiyatlarından haberi yokmuş gibi demeç vermesine şaşırmıyoruz. AKP iktidarından önce dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik ancak AKP sayesinde tarımda ithalatçı ülke olduk.

“Sayın Bakanın öncelikle bilmesi gereken şudur ki, tarım alanlarımız azalmıştır. 2002 yılındaki ekilebilen tarım alanımız 26,4 milyon hektarken son 16 yılda 3,2 milyon hektar tarım alanı kaybedilmiştir. Bugün 23,2 milyon hektar ekilebilir tarım alanına sahip olmamıza rağmen bunun sadece 19 milyon hektarı ekilebiliyor. Bunun yanı sıra, ülkemizde 32 milyon dönüm arazi ekilemezken Sudan’dan 7 milyon 805 bin dönüm arazi kiralanarak yerli üreticiye bir darbe daha vuruluyor.

“Mera alanları da azalmıştır. 2002 yılında 16,5 milyon hektar olan mera alınımız şimdilerde 14,5 milyon hektara düşmüştür. Hayvancılıkta maliyetin yüzde 60-70’inin yem olduğu göz önüne alınırsa meralarımızın önemi ortaya çıkacaktır.”

“Sonuç olarak artık ürettiğiyle kazanamayan çiftçimiz yoksullaştığı için üretmeyi bırakmış durumdadır. İthalata dayalı politikalar ülkeyi ileriye götüremez. Üretim olmadan fiyatları düşüremezsiniz. Ülkemizi içine düştüğü bu durumdan çıkarmanın tek yolu üreticiyi desteklemekten geçmektedir” diyen Göker sözlerine, “ülkemiz artık kendi çiftçisine, üreticisine kayıtsız şartsız destek vermek zorundadır. Çiftçinin kullandığı tarımsal girdilerin fiyatları ucuzlamadığı sürece ithalata bağımlı bir ülke olarak yaşamaya devam ederiz” şeklinde son verdi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart AKP için bir kumar mı? Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Deniz Kurt, basınla buluştu
Ekonomik Ergenekonu da çökerteceğiz Haziran’a saldırı
HDP İLE İŞBİRLİĞİ AK PARTİ’YE EN ETKİLİ SEÇİM DESTEĞİDİR BUSİAD’tan MAKÜ’de “fikri mülkiyet” konferansı
Kuş cennetine pimi çekilmiş bomba Yılmaz bir adam
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.