Milli Eğitim’de kanayan yaraya bizzat öğretmen parmak bastı

“Veliler kaynak kitap peşinde koşuyor”

Dağıtılan ücretsiz kitaplara ek olarak bazı okul idarecileri, ‘yardımcı kaynak’ adı altında kitaplar talep ediyor. Öğretmen Ekrem Mustafa Çakır duruma tepki gösterdi: Yasal olmamasına rağmen bunun önüne geçilmiyor. Öte yandan yayın ismi ve kitapçı ismi verilerek velilerin yardımcı kitap almaya zorlanması ise akıllarda rant şüphesi akrebinin küt kuyruğunu sallayarak dolaşmasına neden oluyor.

Her yıl eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere dağıtılan ücretsiz kitaplara ek olarak bazı okul idarecileri ve ders öğretmenleri, “yardımcı kaynak” adı altında kitaplar talep ediyor. Bu da zaten bütçesi zayıf olan velileri iyice zora sokuyor. Veliler ve öğrenciler, kitapçılarda durmadan kitap aranıp duruyor.

Yeni Şafak gazetesine konuşan 24 yıllık cesaretli bir öğretmen Ekrem Mustafa Çakır buna tepki gösterdi. Yardımcı kaynak kitapların ihtiyaç dışı ve velilere yük olduğunu öne süren Çakır, “Bu durum yasal olmamasına rağmen bunun önüne geçilmiyor. Bu kadar kaynak israfı yapılmasından mustaribim” dedi.

RANT MI VAR?

Yasak olmasına rağmen istenilen ek kaynakların masrafı okuldan okula değişirken bazı okullar yayın kuruluşu ve kırtasiye ismini vererek velileri kitap almaya zorlaması ise akıllarda soru işareti bırakıyor. Öğretmenlerin dersleri istenilen kaynak kitaplardan işlemesi ve öğrencilere ödevleri bu kitaplardan vermesi de ayrı bir mağduriyete neden oluyor. Öğrenci ve velilere kitapçı işaret ve tavsiye eden okul idarecileri ve öğretmenler şaibe altında kalıyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.