Ne dediysek o: Tümtürk’ün terör bağlantısı ortaya çıktı

Türkiye’de Uygur ayrılıkçılarının başını çeken, geçtiğimiz aylarda ilimizde milli değerler konusunda hassasiyeti olan bazı çevrelerin duygularını istismar ederek ve “bizler terörist değiliz, amacımız Doğu Türkistan’da yaşanan hak ihlallerini kamuoyunun gündemine taşımak” şeklinde değerlendirdiği bir konferans veren Seyit Tümtürk’ün, Suriye’deki silahlı Uygur militanlarıyla yakın ilişkisini belgeleyen fotoğrafları ortaya çıktı.

Ercan Küçük’ün Aydınlık’ta yayınlanan haberine göre, açıklamalarında “bizler terörist değiliz, amacımız Doğu Türkistan’da yaşanan hak ihlallerini kamuoyunun gündemine taşımak” diyen Seyit Tümtürk silahlı gruplarla etkinlik düzenliyor. Aydınlık, Afrin’de çekildiği iddia edilen bir videoda görünen silahlı Uygur militanlarının, Hatay’da Seyit Tümtürk’le birlikte poz veren kişiler olduğunu saptadı.

Tümtürk’ün başını çektiği, birçok şehirden gelen Uygurlar, 10 Mart 2018’de Zeytin Dalı Harekâtı’na sözde destek için Hatay’a gitti. Burada Ak Parti ve MHP il başkanlıklarını ziyaretin ardından seçilen 15 kişilik grup, Hatay Özel Harekât polislerini de ziyaret etti. Gruptakilerin üzerindeki, Uygur bayrağı işlemeli TSK üniformaları dikkat çekti. Ziyaretlerde Tümtürk’ün yanında bulunan kişilerin, ellerinde silahla çekilen videoları olduğu ortaya çıktı. Videolarda militanlar Çin’i tehdit ediyor, Doğu Türkistan’a bağımsızlık sloganları atıyorlar.

BÖLÜCÜLÜKLERİNİ SAKLAMIYORLAR

Söz konusu videoları, ABD’de yaşayan, kendisini “Uygur Mili Uyanış Hareketi”nin “Siyasi ve Uluslararası Görevlisi” olarak tanıtan Salih Hudayar paylaştı. Afrin’de çekildiği iddia edilen videoda, üzerine Türk bayrakları ve Doğu Türkistan bayrağı işlenmiş askeri kamuflajlar giymiş bir grup Uygur, Çin karşıtı sloganlar atıyor, içlerinden birisi bozuk bir Çinceyle, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e küfür edip tehditler savuruyor. Bağımsızlık için silahlı mücadele vereceklerini açık açık söylüyorlar.

Afrin’de çekildiği belirtilen videoda konuşan kişinin sağında Uygur bayrağı tutan mavi bereli ve solunda Türk bayrağı tutan askeri kepli kişiler, Tümtürk’ün Hatay’daki ziyaretinde yapılan çekimlerde de aynı karede yer alıyor.

ÜNİFORMALI VE SİLAHLI

Yine Salih Hudayar’ın paylaştığı ikinci videoda aynı ekip, bu sefer Hatay Antakya’da 75.Yıl Bulvarı’nda gözüküyor. Ekip burada, üstlerinde TSK kamuflajları, ellerinde Türk ve Uygur bayraklarıyla ‘Zalimler için yaşasın cehennem’ diye bağırıyorlar, ‘Yaşasın Bağımsız Doğu Türkistan’ sloganları atıyorlar. Sloganları attıran kişi, Tümtürk’ün Hatay ziyaretinde çekilen fotoğrafta, onun tam yanında yer alıyor.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EYT’liler toplandı Vatan Partisi İstanbul BBB Adayı İlker Yücel
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Başkan Ercengiz “Hodri meydan” dedi
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Salda Gölü Millet Bahçesine tepkiler yankı buldu
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir