Salda Gölü Millet Bahçesi’ne tepkiler Ankara’da yankı buldu

Önceki gün ve dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Burdur ziyareti sırasında Yeşilova’ya da giderek Salda Gölü’nde Millet Bahçesi yapılacağı açıklamasından Salda Gölü’nün Uzun Göl gibi betonlaştırılacağı tehlikesine dikkat çekerek endişeye kapılan çeşitli parti, kitle örgütü ve çevreci vatandaşların gösterdikleri ve KıvılcımHaber’in haberleştirdiği tepki Ankara’da Bakanlık koridorlarında yankılandı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Kurum,  “bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz” dedi.

Önceki gün çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Burdur’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yeşilova ilçesine de giderek Salda Gölü’nde açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Kurum, çeşitli proje görselleri göstererek, “Salda Gölü’nü Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edeceğiz. Salda Gölü çevresine 300 bin m2’lik alanı Salda Millet Bahçesi yapacağız ve bu da bir ilk olacak” demişti.

Salda Gölü çevresinde 300 bin m2’lik Millet Bahçesi

Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılacağı açıklaması kamuoyuna bomba gibi düşmüş, çevreye duyarlı vatandaşları endişelendirmişti. Bu kapsamda ilk basın açıklamasını Yeşilova CHP İlçe Teşkilatı yapmış, Göl çevresine yapılan göletler sebebiyle su seviyesinin düştüğünü, kontrolsüz yapılan tarım ilaçlaması sebebiyle Göl’ün bembeyaz plajlarının kararmaya başladığını belirterek, betonlaşmaya ve peşkeşe dikkat çekmiş, “Salda Gölü’ne ihanet eden ve ranta, peşkeşe uzanan projelerin dayatıldığı bir millet bahçesi, ülkemize ve kentimize yarardan çok zarar verecektir” şeklinde konuşmuştu.

Millet Bahçesine Yeşilova’dan tepki

Burdurluları ve Yeşilovalıları, Bakan Kurum’un Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılacağı tivitine tepki gösteren Şenol isimli hesabın sahibindeki korku ve endişe rahatsız etmektedir.

Bu tepki ve haberler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koridorlarında yankı buldu. Bakan Kurum, sosyal medya hesabından “Salda Gölü’ne sahip çıkan vatandaşlarımıza hassasiyetleri ve çevre duyarlılıkları” için teşekkür ederek, projenin içeriği hakkında tivitler attı, teminatlar verdi.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EYT’liler toplandı CHP’den vatanseverler bir bir gidiyor
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Gazetelere seçim paketi yok mu?
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Sarı Basın Kartı Yönetmeliğine tepki
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir