Özel Eğitim, özel eğitim gerektiren bireylerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile onların engel ve özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitimdir.

Özel gereksinimi olan bireylerin, mümkün olan en erken dönemde, gereksinimlerine uygun eğitim ortamlarında, uygun yöntemler ve araç-gereçler kullanılarak desteklenmesi var olan kapasitelerini en üst seviyede kullanabilmeleri açısından önemlidir. Ayrıca bu bireylerin toplumca kendilerinden beklenen rol ve sorumluluklar ile gelişimsel görevlerini yerine getirebilmeleri, kendilerine en uygun özel eğitim hizmetinden yararlanabilmelerine bağlıdır.

Rehabilitasyon, kişinin doğuştan veya sonradan, herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerinin, kaybedilmiş bazen de, limitlenmiş olan fonksiyonel kapasitesinin belirlenerek tedavi edilmesi, psikolojik sosyal ve mesleki açıdan da desteklenerek günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamaktır. Çok yönlü tedavi yaklaşımı olan rehabilitasyon, bedensel engellerde hastalığa ve hastaya özgü fizyoterapi ve rehabilitasyon programını gerektirir ve rehabilitasyon programının standardizasyonu yoktur. Rehabilitasyon tedavisi ekibinde fizik tedavi uzmanı, fizyoterapist, psikolog ve sosyal hizmet uzmanı gibi kişiler yer alır. İşte bu nedenlerden dolayı şehrimizde üç tane ”Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi” bulunmaktadır.

Bunlar:

Mübeccel Sayılı Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi iletişim: 0 248 242 9585,

Ümit Çalışkan Özel Eğitim ve Fizyoterapi Merkezi iletişim: 0 248 234 0261

Burdur Özel Eğitim Merkezidir.

İletişim numaralarından irtibata geçip, durumunuz ile ilgili daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Günsel Altuğ – M. Yavuz Kaya

engelsizburdur@gmail.com

 


Aşağıdaki benzer haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart, AKP için bir kumar mı?
MAKÜ’de İHA pilot eğitimleri
MHP’de kan dolaşımı hızlanıyor
Bakan’ın karşısına Andımız’la çıktılar
Başbuğ’dan sosyoloji dersi
Bu zihniyet ancak farika satar, hapishane açar
YOZLAŞAN MESLEK ETİĞİı
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir