Rektör Dalgar YÖK Akademik Yıl Açılış Törenine Katıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve üniversitemizden akademisyenler, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2023-2024 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı.     

Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Toplu Akademik Yıl Açılış Törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve devlet erkanının yanı sıra Bakanlar, YÖK üyeleri, ilgili Kurum Başkanları, Büyükelçiler ve bütün üniversite rektörleri ile öğrenciler katıldı. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar MAKÜ’lü öğretim üyeleri ile birlikte törende hazır bulundu.

Törende konuşan YÖK Başkanı Özvar; 2022 yılında üniversite sınavına 3 milyon 243 bin civarı başvuru olduğunu, 2023’te ise yüzle 9’luk artış ile başvuruların 3 milyon 527 bine yükseldiğini açıkladı. Kontenjanların yüzde 99,8 oranına çıktığını belirten Özvar, “Açıköğretim programlarıyla birlikte bir milyonun biraz üzerinde olan kontenjanlarımız neredeyse tamamen oldu” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında; “Üniversiteleri sadece bilim ya da meslek öğrenme yeri olarak görmek sığ bir bakış açısıdır. Üniversite toplumun ve hayatın dışında değil, tam merkezinde yer alan bir müessesedir. Üniversiteler ne kadar özgür ve gelişmiş olursa toplum da bundan etkilenir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Yükseköğretimi herkes için erişebilir kılarken diğer taraftan da buna uygun kurumsal altyapıyı oluşturduk. 7 milyon öğrencimizle Avrupa’da kayıtlı öğrenci sıralamasında ilk sıralarda yer alıyoruz. Yüksek öğretim alanında genişlemeye paralel olarak akademisyen sayımızı da artırdık. Bugün akademisyen sayımız 184 binin üzerine çıktı. Profesör sayımızı 32 bin 488’e, doçent sayımızı 20 bin 768’e, doktor öğretim üyesi sayımızı ise 71 bin 700’e ulaştırdık.”

“Bu sene ilk defa daha önce yüksek öğretim imkanı bulamamış 34 yaş üstü kadınlarımız için 21 bin kişilik ek kontenjan ayırdık. Ayrıca şehit ve gazilerimiz için 3 704 kişilik kontenjan oluşturduk. Türkiye Yüzyılı herkes gibi bu kesimlerin de ufkunu açacaktır. Yükseköğretim kurumumuz tarafından bilim diplomasisi alanında atılan adımlardan memnuniyet duyuyoruz. Üniversitelerimizin yurt dışındaki muhataplarıyla somut işbirliği çalışmalarını teşvik ediyoruz. Üniversitelerimizin uluslararası sıralamalarında üst sıralara yükselmelerini memnuniyetle izliyoruz. Üniversitelerin kendi içinde farklılaşarak misyon sahibi olmasını destekliyoruz. Bu süreçte Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofisimizde üniversitelere gereken desteği vermeye hazırdır.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.