Seslerini duyuramazlar, 10 yıl oldu

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ülkede yaklaşık 9 milyon civarında engelli var. İlimizdeki engelli sayısını bilen var mı? Engelliler ile ilgili ilk çalışma 1995 yılında kurulan Burdur Özürlüler Derneği tarafından Valilik-Jandarma-Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile yapılmıştı. O günden bu güne ilimizde yaşayan engelli sayısı nedir, onların ihtiyaçları nelerdir, doğuştan mı sonradan mı engelli olmuşlar. Görme, işitme, ortopedik, zihinsel, otistik vb engelli sayıları ile ilgili herhangi çalışma maalesef yapıldı mı? İhtiyaç duyulmamış olmalı ki ya da empati kurulamamış ki bu konuda çalışma yapan kurum ilimizde yok. Doğru olup olmadığına siz karar verin.

SESLERİNİ DUYURAMAZLAR, 10 YIL OLDU

Benim bildiğim onlar sessizdir, kendi sorunları ile baş başa kalmış, toplumun görüp de görmemezlikten geldiği çaresiz insandırlar. Sürekli kullanmaları gereken ilaçları vardır ama alacak gelirleri yoktur. Kasları her geçen gün erir ama ilaçlarını alamazlar, iş için müracaat ederler ama sağlam engelli aranır, kapılar kapanır. Bu günkü değeri 2 Milyon TL olan Mesleki Eğitim Merkezi ve İş Atölyeleri kapanır seslerini bile duyan, ilgilenen bulunmaz, tekrar faaliyete kim geçirecek merak ediyorum 10 yıl oldu.

PARALAR HAVAYA NASIL UÇUYOR

Erişebilir bir kentte yaşamak isterler ama nafile. Kanunlara ve yönetmeliklere uymayan, görselde engelliler için yapıldığı sanılan kaldırımlar, rampalar, binalar yapılır. Sorumlular, uygulayanlar kanun ve yönetmelikleri okumaz, teknik ekip kontrol etmez. Sadece sıfatı işçi olan kişinin insiyatifinde yapılır yapılanlar. Bırakın engelliyi, sağlam insanları da engelli olmalarına imkan sağlayacak işçilikler yapılır. Kısacası engelliler erişilemez, kullanılamaz kaldırımlara, kamu binalarına mahkum edilirken harcanan paralar da yap-boz-yaplarla havaya uçar gider. Lütfen kızmayın, ideal olanı uygulayalım.

ÖZEL DAVET-VALİ YAPABİLİR

Bir gün Erişebilirlik Komisyon başkanı ile ilimizi gezmeyi davet ediyorum. Hem de çok istiyorum. Tabi ki özde görevini yapıyor ise Burdur ili hangi seviyededir inceleyelim. Toplantılar gerektiği şekilde her ay yapılıyor mu, kararlar nasıl alınıyor, halk nasıl haberdar oluyor tartışalım. Engelli hakları ile ilgili panel talebimiz vardı. Nisan 2018 den bu güne 8 ay geçti. Maalesef Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu işleri yoğun olduğu için olsa gerek bir türlü düzenleyemedi. Öyle umuyorum ki sivil topluma değer veren Valimiz Hasan Şıldak bu konuya el atar, özel önem verir, engelliler ve aileleri de haklarını öğrenmiş olurlar. Diyalog ile her türlü engel aşılır yeter ki samimi olalım.

MAAŞLAR BUDANIYOR

Engel durumunu belirten raporlar tam teşekküllü hastanelerden alınan rapor ile belgelenir. Bu rapor yüzde 40 ve üzeri ise engelli maaşı almaya hak kazanırsınız. Günümüzde ise çeşitli kıstaslar ile engellinin engelinden dolayı almakta olduğu maaşlar birer birer budanıyor. Alternatif evde bakım aylıkları veriliyor. Bakım aylığı doğrudur ama engellinin engelinden dolayı aldığı maaşın hane halkı ortalama geliri ile ilişkilendirilip kesilmesi yanlıştır. Hane halkı geliri asgari ücretin üçte birinden az ise maaş bağlanıyor olması onlara yapılan en büyük haksızlıktır. Çünkü evinde ağır engelli bulunan ailelerin masrafları, engelsiz olan insanlara göre daha fazladır. Sık sık kirlenen giysiler, yataklar, çarşaflar, halılar vb. günlük ihtiyaçlar… Elektrik, telefon, su ve doğal gaz giderlerinde indirimler yapılmalıdır. Burdur Belediyesi su ücretlerinde büyük indirimler uyguluyor.

ENGELSİZ GÜNLERE YELKEN AÇALIM

Eğlenmek de onların hakkıdır. Önceleri dernek yapıyordu şimdi ise Belediye üstleniyor. Belki de diğer kurumlarımız da düzenleyebilir. Bu konuda Burdur Belediyesine teşekkür ederim. Şunu da hatırlatmadan geçemeyeceğim. Sadece rehabilitasyon merkezlerine giden engelliler için değil diğer engellileri de onore etmek gerektiğini unutmayalım.  Engelliler ile ilgili çıkan kanun ve yönetmelikler aşağıdaki linkte yer almaktadır. İnternetten erişmek isteyenlere faydası olabilir düşüncesi ile engelsiz yeni ufuklara yelken açalım.

www.eyh.aile.gov.tr/konularina-gore-ulusal-mevzuat

TÜRKİYE SAKATLAR KONFEDERASYONU BURDUR İL TEMSİLCİLERİ

GÜNSEL ALTUĞ-YAVUZ MEHMET KAYA 0.533.720 88 20


Aşağıdaki benzer haberler de ilginizi çekebilir
31 Mart, AKP için bir kumar mı?
İKİ DAVA, İKİ MAHKEME SALONU
Kuş Cennetine Pimi Çekilmiş Bomba
Bakan’ın karşısına Andımız’la çıktılar
Başbuğ’dan sosyoloji dersi
Bu zihniyet ancak farika satar, hapishane açar
YOZLAŞAN MESLEK ETİĞİı
İnşaat sektörü iflasın eşiğinde

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.