Türk savunma sanayisi için bir başarı daha

Ev sahibinin kötüsü insanı ev sahibi yapar denilmiştir. Emperyalistlerin zaman zaman Türkiye’ye uyguladıkları silah ambargoları ya da sattıkları silahların teknolojisini gizli tutmaları Türk Savunma Sanayisinin millileşmesine, yerlileşmesine sebep oldu. Hızla gelişen Türk Savunma Sanayisi, MİLGEM gibi, ATAK gibi yerli silah üretimini hızla geliştirdi.

Bu kapsamda dünyada ABD, Almanya, İngiltere gibi sayılı ülkede yapılabilen ve çok pahalıya malolan yüksek silah sistemlerinin deneme ve test safhaları artık Konya’da Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE) tarafından kurulan Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı (HABRAS’ta) yapılacak.

HABRAS, Türk savunma sanayisinin sınırlı sayıda ülkenin sahip olduğu kritik bir sistemidir. Geliştirilen silah sistemlerinin dinamik etkinlik testlerini yapmak için Konya/ Karaman’da inşa edildi.

Daha önce yüksek maliyetlerle yurt dışında yapılan testlerin ilki 31 Ekim 2018 tarihinde başarıyla gerçekleştirilmişti. Bu testte, 113 kg ağırlığındaki delici sınıf minyatür bomba savaş başlığı hedefe başarıyla ulaşmıştı.

HABRAS’ta yeni bir test gerçekleştirildi.

Test sırasında nefesler tutuldu. Heyecan doruğa tırmandı. Taşıyıcı kızakla birlikte 1 ton ağırlığa sahip kısmi delici özellikteki MK-84 genel maksat bombası, savunma sanayisinde bir ilke imza attı. MK-84, ray üzerinde ses hızının 1,5 katına ulaştı. Saatte 850 km hıza erişen MK-84, 1 m kalınlığa sahip çelik donatıyla güçlendirilmiş beton hedefi delip geçti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla Konya Karapınar’da TÜBİTAK tarafından kurulan “Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı”nda yapılan testte, bir tonluk mühimmat ses hızını aşarak hedefe başarıyla ulaştı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir
MAKÜ’ye TÜBA-GEBİP Ödülü Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Yerel seçimler, kent ve engelliler
Ekonomik Ergenekonu da çökerteceğiz Haziran’a saldırı ya da tutunduğu dalı kesmek
HDP İLE İŞBİRLİĞİ AK PARTİ’YE EN ETKİLİ SEÇİM DESTEĞİDİR Tarihi yenilgi ya da büyük zafer
ABD’nin Suriye’den çekilişi karşısında kaygılananlar Isparta’da Kubilay anması
Hayvancılık sektöründe acil önlem paketi CİA ve FETÖ destekli Uygur Ayrılıkçıları Burdur’da

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.