Türkiye İttifak’ına muhalefetten destek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “asıl gündemimize odaklanım” çağrısına CHP, İyi Parti, Vatan Partisi ve SP yöneticilerinden olumlu cevap geldi. Milli meselelerde katkı vermeye hazır olduklarını söyleyen siyasi parti yöneticileri bunun için Meclis’i adres gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “asıl gündemimiz ekonomi ve güvenlik” dedikten sonra yaptığı “kızgın demiri soğutalım” ve “Türkiye İttifakı olarak hareket edelim” çağrısı muhalefet partilerinde “olumlu” yankı buldu. CHP, İyi Parti, Vatan Partisi ve SP yöneticileri, Erdoğan’ın sözlerini destekleyen açıklamalar yaptı.

Aydınlık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün Memur-Sen’in düzenlediği konferanstaki “ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa koyarak 82 milyon hep birlikte Türkiye ittifakı olarak hareket etmeliyiz” açıklamalarını muhalefet partisi yöneticilerine sordu. Erdoğan’ın “gündemimiz ekonomi ve güvenlik”, “kızgın demiri soğutalım” ve “hep birlikte Türkiye ittifakı olarak hareket edelim” sözleri ile ilgili muhalefet parti yöneticilerinin açıklamalarını Zihni Erdem haberleştirdi.

YAKLAŞIMI OLUMLU, UMARIM HAYATA GEÇER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Cumhurbaşkanı’nın yaklaşımının olumlu bir yaklaşım olduğunu vurgulayarak,  “umarım ki, hayata geçer. Ancak, keşke bunu ilk gün yani seçimden hemen sonra, 1 Nisan tarihi itibarıyla söylemiş olsaydı da, Türkiye’de, 17 gün boyunca ne demokrasi zarar görseydi, ne ekonomi bu kadar sıkışsaydı ne de bütün bu gerginlikler ve yaralanmalar yaşansaydı. İnşallah cumhurbaşkanı sözünün arkasında durur ve söylediğini yapar. Memleket meselelerinde biz her zaman katkı vermeye hazırız. Ekonomik meselelerde, siyasal meselelerde… Sadece bu katkıyı bir müzakere ortamında, karşılıklı fikir beyanı içinde ‘memleket için hangisi hayırlı olacak’ şeklinde düşünerek yapmakta fayda var. Bunun da en iyi platformu TBMM’dir” dedi.

MİLLİ MESELERDE DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, milli meselelerde hükümeti destekleyeceklerinin altını çizerek, “yalnız eğer, hükümet bu desteği istiyorsa, parlamentoya gelip ekonominin, desteklememiz gereken milli meselelerin ne olduğu konusunda bize bilgi vermelidir. Milli siyaset ancak böyle görüş alışverişleri ile oluşturabilir. Güvenlik açısından her zaman risklerimiz olduğunu biliyoruz. Cumhuriyet kurulduğundan beri var. Bu hükümetin yanlış politikaları nedeniyle ekonominin de çok bozuk olduğunu biliyoruz. Ancak bunların bilgileri bize verilmeden ve hangi çözüm önerileri düşünüyor bilmeden, körü körüne destek istemek olmaz. Milli siyaset izlenecekse bize de bilgi verilmeli. Aksi dayatma olur. Onun için parlamentoda gerekli açıklamalar ve istişareler yapıldıktan sonra aynen Atatürk’ün yaptığı gibi bir milli siyaset oluşturabiliriz. O milli siyasette de hükümete her türlü desteği veririz” ifadelerini kullandı.

Vatan Partisi Genel Sekteri Utku Reyhan, Cumhurbaşkanı’nın “kızgın demirleri soğutalım” ve “Türkiye’nin beka sorunlarıyla ilgili Türkiye ittifakı olarak hareket edelim” biçimindeki açıklamalarını son derece önemsediklerini ve doğru bulduklarını vurgulayarak, “çünkü Türkiye milletin büyük güçlerini bir araya getirerek ve seferber ederek, çözebileceği sorunlarla karşı karşıya. Biz, bu ‘Türkiye İttifakı’ söyleminin bir söz olmanın ötesinde eyleme geçmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN İTTİFAK ÇAĞRISI TARİHİ BİR ÇAĞRIDIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Türkiye ittifakında birleşmeliyiz’ çağrısını değerlendiren Perinçek, “Cumhurbaşkanı ‘Türkiye ittifakı’ diyor, ‘Demirleri soğutalım’ diyor, ‘kavgayı bırakalım’ diyor. ‘83 milyon birlikte hareket edelim, Türkiye’nin önündeki ciddi sorunları birlikte yenelim’ diyor. Bunu ben çok olumlu, önemli ve tarihi bir açıklama olarak görüyorum. Bu koşullarda Erdoğan yönetiminin tek başına Türkiye’nin sorunlarını çözme konusunda yetersiz kalacağını düşünüyorum. Milletin geniş güçlerini kucaklamamız lazım. Ak Parti, MHP, Vatan Partisi, gelebildiği kadarıyla CHP’yi de çağırmak lazım. Öyle bir döneme girdik ki yalnızca iktidarın Türkiye’den yana olması yetmez, muhalefet de Türkiye’den yana olmalı” şeklinde konuştu.

Çağrının Cumhurbaşkanlığı makamından yapılması gerektiğini, hatta seçim öncesinden beri dikkat edilmesi gereken bir dil olduğunu belirten “Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, “Türkiye’nin artık ötekileştirmeyi bir kenara bırakması lazım. Bizim söylemimiz de zaten bunun üzerinde. Bu çağrı toplumsal açıdan önemli ve doğru bir çağrıdır” dedi.

Erdoğan çağrısını yeniledi

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul kararının ardından yaptığı ‘Türkiye ittifakı’ çağrısını yineledi.

Seçim tartışmasının geride bırakılarak ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl maddelere odaklanılması çağrısında bulunan Erdoğan sosyal medya hesabında, “Ülkemizin önünde dört buçuk yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunuyor. Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır” paylaşımında bulundu.

ÖTEKİLEŞTİRMEDEN SİYASET

Erdoğan, şöyle devam etti: “Gayemiz, milletimizin refahını artırmak, güvenlik ve özgürlük dengesini koruyarak devletimizin bekasına yönelik tehditleri bertaraf ederek, Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır. Kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden siyaset yelpazesindeki herkesle Türkiye ortak paydasında buluşmanın mücadelesini vereceğiz. 82 milyon hep birlikte Türkiye İttifakı olarak hareket etmeliyiz.”

İMAMOĞLU BEĞENDİ

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, seçim süreci ve ülke ekonomisine dair yaptığı paylaşımları resmi sosyal medya hesabından beğendi

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir