Bakan Pakdemirli Burdur’da

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere dün Burdur’a geldi. Çeşitli ziyaretlerin yanında MAKÜ’nün Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi tanıtım toplantısına katılan Pakdemirli, ayrıca hayvancılık sektörü ile basına kapalı olarak biraraya geldi.

VİDEO: MAKÜ KİMER

Birtakım ziyaret ve temaslar için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Burdur’a geldi.

İlk ziyaretini Burdur Valiliğine yaptı.

Ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne geçti.

Partisinin il başkanlığını da ziyaret eden Bakan Pakdemirli, öğle arası esnaf ziyareti de yaptıktan sonra tarım sektörü temsilcileriyle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Konferans ve Sergi Salonunda biraraya geldi. Önce Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi tanıtımı programına katıldı.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleştirilen ‘Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi tanıtımıyla başladı.

Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı; ardından MAKÜ KİMER tarafından hazırlanan Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi Tanıtım Filmi gösterimi yapıldı.

Program, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın açılış konuşması ile devam etti. Üzerinde 2 yıldır ciddi bir çalışma yürütülen hayvancılık projesinin tanıtımını yapmanın heyecan verici olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Rektör Korkmaz,”ihtisaslaşma alanında desteklenecek 5 pilot üniversiteden biriyiz. Bu kapsamda hayvancılık alanında birçok proje yapıyoruz ve bu çalışma Burdur’un tüm aktörleri ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hazırlandı. Öncelikle problemleri tespit ettik ve bu problemlerden yola çıkarak yapılabileceklerin üzerinde durduk. Sektör işbirliği ve danışmanlıklarla birçok proje ortaya çıktı. Bizler çalışmalarımızı sahaya taşıdık ve bugün uygulamalarımızı çiftçilerimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Her şeyi en hızlı şekilde çözeceğiz gibi hayali bir işin peşinde değiliz. Tüm problemleri bir anda yok edemeyiz. Tarım ve hayvancılık sektörü çok dinamik bir sektör. Bizler sorunların çözümü noktasında nedenler üzerinde durulması gerektiğini düşünüyoruz. Sosyal, kültürel ve sosyoekonomik nedenler üzerinde durarak sorunların temeline inerek incelemek istiyoruz. Bu noktada akademinin zihniyet dönüşümü çok önemli. Onların sahaya açılması, sahada üretim yapan çiftçilerimizin de akademiyle birlikte olması bu çalışmaların ana eksenini oluşturuyor. Bizler projelerimiz kapsamında birçok merkez açtık, açıyoruz. Şunun da bilincindeyiz, her sorunun çözümünde devletin vereceği destek ve teşviklerle yapmak istemiyoruz. Çağımızda artık şartlar çok hızlı değişiyor, teknoloji gelişiyor. Bizler çalışmalarımızla bu dönüşüme uygun kalıcı çözümler sunmak istiyoruz. Üniversite olarak sektöre yön veren, bilgisi ve eğitimiyle üniversitenin onayından geçtiği bir sistemi öngörüyoruz. Çünkü o zaman markalaşmanın önünü açmış oluyoruz” şeklinde konuştu. Rektör konuşmasına, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye ithafen MAKÜ ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ortak projeler üretebilmesi temennisiyle son verdi.

Sözlerine Mehmet Akif Ersoy’un adını taşıyan bir üniversitede olmaktan duyduğu gururu dile getirerek başlayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, MAKÜ’nün ortak projeler üretme çağırısına açık olduklarını vurguladı. Bakan Pakdemirli, bazı illerde açılan enstitülerin üniversitelerin hizmetine sunulması gerektiğini belirterek “üniversitelerde teori ve bilgi birikimi, bizler de ise tecrübe var. Bu ikisini birleştirirsek başarı sağlarız diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı ve konuşmasına sektör temsilcilerine verilecek destek müjdeleriyle devam etti. “Destekler konusunda kitlelerin tümünü memnun etmek mümkün değil” diyen Pakdemirli, “Bakanlık olarak 3 farklı alanda üreticilerimize toplam 972 milyon 436 bin TL tutarında destekleme ödemesi yapacağız. Destekleme müjdemiz içerisinde buzağı desteklemesi, besicilik desteklemesi ve ilk kez açıklayacağımız çiğ süt desteklemesi bulunuyor. Bakanlık olarak 3 farklı alanda 1 katrilyona yakın destek ödemesi yapmış oluyoruz. Günümüzde bölgenin ticaretinden mutlaka pay almamız gerekiyor, değişen dünyada mutlaka bir rol kapmamız gerekiyor. Verimli topraklarımız ve istekli bir tarım sektörümüz var. Bu ülkenin avantajını kullanmamız gerekiyor. Dünyada dengesizler var ve bu oran daha da artacak. Kendi ülkemizin tükettiklerini üretebilirsek hatta daha fazlasını üretebilirsek daha avantajlı konuma geleceğiz. Türkiye’de 100 milyona giden bir nüfusumuz var. %50 daha fazla gıda üretmemiz gerekiyor. Devlet olarak üreticinin önünü açmamız gerekiyor” dedi.

Program, korunga yetiştiricilerinin desteklenmesi projesi kapsamında korunga üretimi yapacak 87 üretici arasından en fazla tarım arazisine sahip 5 üreticiye teslim makbuzu takdim edilmesi ile devam etti.

Daha sonra Bakan Pakdemirli’nin Burdur programı, hayvancılık sektörüyle toplantıyla sona erdi. Sektör temsilcileriyle yapılan toplantının basına kapalı olması dikkate şayan bulundu.

Sektör temsilcileriyle yapılan toplantının basına kapalı olmasının sebebinin, aşağıdaki Twitter örneğinde olduğu gibi hayvan yetiştiricisi çiftçilerin Bakan’ı eleştirmeleri olasılığının basına yansımasının önlenmesi amacı olabileceği akıllara geldi.

Resmi rakamlara göre 2018 Yılının İlk 10 Aylık Döneminde ülkemiz 1.676.386.000 Dolarlık Saman İthalatı ve 266.943.000 Dolarlık Saman İhracatı,1.688.274.000 Dolarlık Buğday İthalatı ve 78.149.000 Dolarlık Buğday İhracatı yapmıştır. Laf değil icraat için biri Sayın Bakana söyleyiversin!

***

Bugün Burdur’a Tarım Bakanı gelecekmiş; birileri şu istatistikleri sorabilir mi kendisine…

TÜİK’in “Bitkisel Üretim İstatistikleri 2018 Verileri”ne baktığımızda bir önceki yıla göre,
Buğday üretimi %7 Şeker pancarı %10,6
Yemeklik bakla %13,8 Tütün üretimi %14,4
Kırmızı mercimek %22,5 Kuru soğan %9,4
Patates %5,2 Domates üretimi %4,7 azaldı!

Pakdemirli Honamlı keçilerini inceleyerek bilgi aldı (Video: MAKÜ KİMER)

Bu haberler de ilginizi çekebilir
MAKÜ’ye TÜBA-GEBİP Ödülü Yozlaşan meslek etiği
Perinçek’ten Cumhurbaşkanına sert çıkış Yerel seçimler, kent ve engelliler
Ekonomik Ergenekonu da çökerteceğiz Haziran’a saldırı ya da tutunduğu dalı kesmek
HDP İLE İŞBİRLİĞİ AK PARTİ’YE EN ETKİLİ SEÇİM DESTEĞİDİR Tarihi yenilgi ya da büyük zafer
ABD’nin Suriye’den çekilişi karşısında kaygılananlar Isparta’da Kubilay anması
Hayvancılık sektöründe acil önlem paketi CİA ve FETÖ destekli Uygur Ayrılıkçıları Burdur’da
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.