Deprem açıklaması; Büyük tehlike; 25 Riskli kent, içinde Burdur da var

Ahmet Ercan sosyal medya hesabından paylaştı: Türkiye’de deprem beklenen öncelikli yerlerden biri de Burdur

Burdur depreme ne kadar hazırlıklı?

Jeofizik Yüksek Mühendisi, İTÜ, Yeditepe, Maltepe Üniversiteleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın, Türkiye’de deprem beklenen öncelikli yerlerin listesini paylaştığı çalışmasında 25 riskli yerin içinde ilimiz de bulunmaktadır.

Prof. Dr. Ercan’a göre, Türkiye’de deprem beklenen öncelikli yerlerin iki tanesinde Burdur da var.

Prof. Dr. Ercan: ANADOLU KIRIKLARI GICIRDIYOR

Prof. Dr. Ercan, 2019 yılı ile birlikte Anadolu’nun depremli döneme girdiğini ifade etti. Denizli Acıpayam’da 5,5, Malatya’da 4,7 büyüklüğündeki depremlerin yalnızca beklenen büyük sarsıntıların başlangıcı olduğunun altını çizen Ercan, güneyden, doğudan gelen baskılar altında Türkiye’nin gerildiğini vurguladı. Prof. Dr. Ercan, “Kırıklar boyunca oluşan küçük büyüklükteki depremler yalnızca “gıcırtılar”. Gerilme sürüyor. Daha büyük depremlerle kırmaya çalışıyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Ercan açıklamalarını şöyle dürdürdü:

“İnşallah deprem olmaz” diye bir dilek olamaz. Doğanın bir işleyişi vardır; kışın gelmesi, güneşin doğması, çiçeklerin açması gibi. Yaratılışta toplu iğnenin başı kadar bir yanlışlık yoktur. Yanlışlık onun üzerinde yaşayan toplumların, bilinçten yoksun olmaları, doğanın yaratılış kurallarına aykırı davranmalarıdır. Depremler olacak, dağlar, göller, ırmaklar, balıklar, maden yatakları, kaplıcalar, ılıcalar, kızık-jeotermal alanlar oluşacaktır. İnsan için önemli olan, baktıkları, yararlandıkları andıklar-hayvanların barınakları ile kendi konut ile işyerlerine sağlam yerde sağlam biçimde yapmalarıdır.”

İLÇE İLÇE DEPREM HARİTASI

Deprem beklenen yerler ilçe ilçe haritasını da çizen Prof. Dr. Ercan, 4 bin yıllık deprem gerçeğini bir haritaya işledi.

Jeofizik Yüksek Mühendisi, İTÜ, Yeditepe, Maltepe Üniversiteleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Türkiye’nin bu ayrıntıda en kapsamlı deprem haritasını, bir başka deyişle Türkiye’nin deprem belgeselini, bir haritaya işlemeyi başardı.

Sosyal medya hesabından deprem beklenen yerleri 25 maddeyle açıkladı.

BEKLENEN BURDUR DEPREMLERİ KIRIKLARI

Deprem beklenen yerler listesinde 19’ncu ve 20’nci maddede Burdur bulunmaktadır.

19. GÖLLER BÖLGESİ- AFYON, BEYŞEHİR, ISPARTA, BURDUR (Sultandağı-Beyşehir Kırığı) Deprem üretme aralığı 10-50 yıl. Beklenen en büyük deprem 6,9. Son olan en büyük deprem 6,0 Sultandağı-Afyon (6 Şubat 2002)

20. RODOS – FETHİYE – Gölhisar- Burdur Kırığı Deprem üretme aralığı 20-30 yıl. Beklenen en büyük deprem 7,2. Son ürettiği en büyük deprem 7,1 Fethiye (25 Mart 1957)

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir