İmar affı felaket getiriyor

İmar affının kaçınılmaz sonucu

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi tarafından, Kartal`da meydana gelen bina çökmesi ilgili yapılan açıklamada, “imar affının kaçınılmaz sonuç” olarak değerlendirildi ve faciaların devam edeceği ifade edildi.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, dün Kartal’da çöken 8 katlı binaya ilişkin yaptığı açıklamada, İstanbulluları benzer şekilde çok sayıda tehlikenin beklediğini duyurdu. Odadan yapılan açıklamada, “6 Şubat 2019`da, İstanbul Kartal`da 8 katlı bir bina çöktü. Binada 14 daire ve zemin katta konfeksiyon atölyesi bulunuyordu. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, binanın üç katının kaçak olduğu, enkaz altında çok sayıda insanın olduğu belirtildi” ifadeleri kullanıldı.

Aydınlı haberine göre, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi Kartal Sema Sokak`a acilen heyet göndermiş, ilk gözlemlere göre çökmenin zemin kattaki kolonların taşıma kapasitelerini yitirmesi nedeniyle olduğu sonucuna varmıştır. Benzer olaylar daha önce de yaşanmıştı; Konya Zümrüt Apartmanı, Diyarbakır Hicret Apartmanı, Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’ndeki bina da aynı nedenle çökmüş ve onlarca insan hayatını kaybetmişti.

Oda’nın açıklaması yapılması gerekler konusunda, “merkezi yönetim ve yerel yönetimler tarafından acilen hayata geçirmesi gereken önlemler bulunmaktadır. Yapılar güvenli hale getirilmeli, afet sonrası çalışmaları bilimsel temele oturtmalıdır. Bunları yapmak yerine olumsuz sonuçlar doğurması kaçınılmaz olan uygulamalar başlatmak, imar affı ilan etmek kent ve insanlık suçu olarak tarihe geçecektir” denildi.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EYT’liler toplandı Vatan Partisi İstanbul BBB Adayı İlker Yücel
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Başkan Ercengiz “Hodri meydan” dedi
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Salda Gölü Millet Bahçesine tepkiler yankı buldu
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir