Kurutulan Avlan Gölü’ne hayat öpücüğü

Türkiye’nin İyileştirilen İlk Sulak Alanı

1970’lerde kurutulan, 2000’lerde yöre halkının yeniden su tutulmasını istediği Avlan Gölü, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmalar neticesinde yeniden su tutmaya başladı.

Geçmişte kurutulan yeniden sulak alana dönüşmesi için iyileştirilen ilk doğal sulak alan olma özelliğine sahip Avlan Gölü, ülkemizin 2015 yılında Ulusal Öneme Sahip Sulak Alan statüsü kazanan 45 sulak alanından birisidir.

2017 yılında ilgili kurumların, yöre halkının ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla hazırlanan Avlan Gölü Sulak Alan Yönetim Planı 2018-2022 yıllarında uygulanmak üzere Milli Sulak Alan Komisyonu’nca uygun görülmüş ve Bakanlık tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

Yönetim planı kapsamında su kaçaklarını önlemek için düdenler ve su tahliye tünelleri kapatıldı. Gölün taşkın kotu olan 1026 kotunda kalması sağlandı.

Gölün su tutmasıyla bölgede nemin artması, taban suyunun yükselmesi, zirai don olaylarının azalması, çevredeki ormanlarda görülen zararlıların azalması ve bunlara bağlı olarak tarımsal ürün artışıyla birlikte yöre halkının ekonomik kazancının artması beklenmektedir.

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EYT’liler toplandı Vatan Partisi İstanbul BBB Adayı İlker Yücel
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Başkan Ercengiz “Hodri meydan” dedi
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Salda Gölü Millet Bahçesine tepkiler yankı buldu
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir