Salda Gölü’nün çilesi bitmiyor

Şimdi de kanalizasyon tartışması çıktı

A Kalite denilmişti; videolarla Göl’e kanalizasyon suyunun karıştığı ileri sürüldü

Türkiye’nin ender tabiat harikalarından, bilim insanları tarafından hala devam eden oluşum süreci bakımından insanlığın ilk zamanlarının özelliklerini taşıdığı belirtilen, üzerine ayakla bile basılmaması gerektiği ifade edilen Salda Gölü’nde geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan sarımtırak renkteki kirlilik görüntüsünün ardından şimdi de kanalizasyon tartışması başladı. Bakanlık ve Valilik Salda sularına “mükemmel”, “A Kalite” diyor. Yerelde faaliyet gösteren Salda Gölü Koruma Derneği ise kanalizasyon suyu karıştığını ileri sürüyor.

NASA’nın Mars’taki Jezero Krateri’nin bir benzeri olduğuna ve hayatın anahtarını barındırdığına ve ilksel canlılara örnek teşkil ettiği belirtilen ve 2 yıldır üzerinde karabulutların dolaştığı Salda Gölü kamuoyunun gündeminden bir türlü düşmüyor.

İLKSEL YAŞAM FORMLARININ CANLI BİR LABARATUVARI

Çevre ve Tabiat Varlıkları Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu’nun, “Dünya’daki ilksel yaşam formlarının gelişimine ilişkin canlı bir laboratuvar” olduğunu, “böyle bir laboratuvarı dünyada bulmanın mümkün olmadığı”nı söyledi ve ayakkabıyla bile üzerine basılmaması gerektiği halde Millet Bahçesi diye yetkililerin üzerinde tepindiği, geri dönülemez derecede tahribata uğrattığı tabiat harikalarımızdan olan Salda Gölü üzerindeki tartışmalar bir türlü bitmek bilmiyor.

BURDUR VALİLİĞİ-ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI: KİRLİLİK DEĞİL, POLENLERİN ÜRÜNÜ

Geçen hafta ‘Türkiye’nin Maldivleri’ diye dünyada ün salan, bilim insanlarının “ipliğimsi yosunların üstüne hidromagnezit çökelmesi ve organomineral oluşumların devam ettiği çok özel bir yer olduğu”nu söylediği, yaklaşık üç milyar yıl önce dünyayı oksijenle dolduran siyanobakterilerin kuzenlerinin bünyesinde yaşamaya devam ettiği ve mahkemelik Millet Bahçesi inşaatının bütün hızıyla sürdüğü Salda Gölü’ndeki sarımtırak renk değişimi Burdur Gölü gibi ölüyor mu diye yürekleri hoplattı, kamuoyuna korku saldı. Konuyla ilgili Burdur Valiliği’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamasında suyun mikrobiyolojik açıdan uygun olduğu, kirliliğin sözkonusu olmadığı belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Burdur Valiliğince Salda Gölü kıyısında oluşan renk değişikliğinin göl çevresindeki çamlık ve sazlık alanlarda polenlerden ve ağaç birikintilerinden kaynaklandığı, polen patlamalarının bahar aylarında yaşanan doğal bir süreç ve mevsimsel olan görüntünün her yıl dönemsel olarak gerçekleştiği açıklanmıştı.

GÖL ÇEVRESİNDEKİ YERLEŞİM YERLERİNİN KANALİZASYONLARI GÖLE DEŞARJ EDİLİYOR

Kirlilik tartışmasının ardından geçtiğimiz günlerde bu kez de gölün çevresindeki yerleşim yerlerinin kanalizasyon sularının göle deşarj edildiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. Salda Gölünü Koruma Derneği 3 Haziran’da Salda Gölü kenarında yaptığı basın açıklamasında “Göl çevresindeki yerleşim yerlerinden Yeşilova İlçesi ve Doğanbaba Köyünün kanalizasyon suları topraktan süzülerek, Salda Köyünün kanalizasyonunun suyu da açıktan dereden göle akmaktadır” iddiasında bulundu.

Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ardından Burdur Valiliği’nden açıklama geldi.

”SALDA GÖLÜ ETRAFINDAKİ YERLEŞİM YERLERİNDE SIZDIRMASIZ FOSSEPTİKLER BULUNUYOR”

Salda Gölü etrafındaki Salda ve Doğanbaba köyleri ile Yeşilova ilçe merkezinde mevcut olarak sızdırmasız fosseptiklerin uygulandığını aktarılan açıklamada, “Bakanlığımızca Atıksu Yönetim Planı kapsamında yürütülen çalışmalar, bu yerleşimlerin atık sularının ileri arıtım metotlarına göre arıtılıp çıkış suyunun da tarımsal sulamada kullanılarak Salda Gölü su bütçesine katkı sağlamasını içeriyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

Doğanbaba ve Salda köylerinin paket atıksu arıtma tesislerinin uygulama ihalesinin 24 Haziran’da açık ihale yöntemiyle ihale edileceği ve Yeşilova Arıtma Tesisi’nin ise ihalesinin hazırlık aşamasında olduğu belirtildi.

Salda Gölü ve Havzası Arıtılmış Suyun Geri Kazanımı Projesi ihalesinin ise 26 Mayıs’ta yapıldığı vurgulanarak, bu kapsamda arıtılmış atık suyun Salda Gölü ve havzasına deşarj edilmesi önlenerek yüzde 100’e yakın bir kısmının geri kazanılmasının hedeflendiği bildirildi.

SGKD: ‘GÖLE KANALİZASYON SUYU AKIYOR’

Resmi açıklamalara karşı Salda Gölünü Koruma Derneği  (SGKD) sosyal medya hesabı üzerinden bu kez görselli, videolu açıklama yaptı. Dernek Salda Köyü’nün kanalizasyon sularının halen göle deşarj edildiğini iddia etti.

Derneğin Twitter hesabındaki paylaşımlarında, “Yetkililer Salda Gölü’nün suyunun A kalite içme suyuna yakın olduğunu söylüyorlar. Ancak Salda köyünün kanalizasyon suyu halen göle akıyor. Salda Gölü, su seviyesi, su temizliği, göl ve çevresindeki doğal yaşam korunmalıdır. Gölün bekası ve kamu yararı için göl kenarında hiçbir yapılaşmaya izin verilmemelidir. Millet Bahçesi değil, tam koruma” ifadelerinle yer verildi.

SGKD: SALDA GÖLÜ’NÜN TEMİZ OLDUĞUNU İDDİA EDENLER DERENİN GÖLLE BİRLEŞTİĞİ NOKTADAN BİR BARDAK SU İÇSİNLER!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir