Bucak halkına uyarı: “Suyu kaynatmadan içmeyin!”

“Hayati Tehlikesi Olan, Risk Altında Bulunan Hastamız Yok”

Vali Hasan Şıldak, Bucak İlçesinde yaşanan içme suyundan kaynaklı olduğu düşünülen yaygın enfeksiyon vakası ile ilgili yerinde incelemelerde bulunarak, hastanede tedavi gören vatandaşlarımızı ziyaret etti.

Valilik Halkla İlişkiler ve Basın Müdürlüğü paylaşımına göre, yaşanan olayı ilk andan itibaren yakından takip eden, dün itibariyle de alınan tedbirler ve yürütülen çalışmalarla ilgili yaptığı basın açıklaması ile kamuoyunu bilgilendiren Vali Hasan Şıldak, bugün de Bucak İlçesinde incelemelerde bulundu.

Valimize incelemeleri sırasında Bucak Kaymakamı Belediye Başkan V. Yalçın Sezgin ve İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören eşlik etti.

Yerinde yaptığı incelemelerin ardından son durumla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak yaşanan süreçle ilgili bilgiler paylaşan Vali Hasan Şıldak;

TÜM BİRİMLERİMİZ GEREKLİ TARAMALARINI YAPARAK TEDBİRLERİNİ ALDILAR

 “Bucak ilçemizde 3 Şubat Pazar gecesinden itibaren şuanda da devam etmekte olan vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına, ilçemizde bulunan 2 hastaneye bulantı, kusma ve ishal şikayetleri ile başvuruları söz konusu. Konu ile ilgili gerek Kaymakamlığımız gerek Belediyemiz ve İl Sağlık Müdürlüğümüz tüm birimleri ile birlikte gerekli taramalarını yaparak tedbirlerini aldılar.

HAYATİ TEHLİKESİ OLAN, RİSK ALTINDA BULUNAN BİR HASTAMIZ MEVCUT DEĞİL

Biz de bugün hastanede yatan ve müşahede altında tutulan vatandaşlarımızı hastanede ziyaret ettik. Hepsinin durumu iyidir, tedavileri en iyi şartlarda devam etmektedir. Hastane yetkililerimizden durumları ile ilgili bilgi aldık. Hastanelerimize başvuran vatandaşlarımızdan hayati tehlikesi olan risk altında bulunan bir hastamız mevcut değil. Bizim en çok memnun olduğumuz ve sevindiğimiz husus budur.

5 MAHALLEMİZDEKİ VATANDAŞLARIMIZI ETKİLEYEN BİR ENFEKSİYON SÖZ KONUSU

Dün itibariyle 2 içme suyu deposunda boşaltma ve bütün şebekenin tahliye edilmesi, boşaltılması işlemi ile süper klorlama işlemi gerçekleştirildi. İçme suyundan kaynaklı olabileceğini düşündüğümüz bir yaygın enfeksiyon vakası ile karşı karşıyayız. Bugün de ifade edebiliriz ki daha çok Mehmet Akif, Fatih, Yeni Mahalle, Barbaros Mahallesi ve Sanayi Mahallesi olmak üzere 5 mahallemizdeki vatandaşlarımızı etkileyen bir enfeksiyon söz konusu. Bugün itibari ile 1300 civarında vatandaşımızın sudan kaynaklı olduğunu düşündüğümüz ve bugünde tespitini gerçekleştirdiğimiz husustan etkilendiğini açıklayabiliriz. Bunların 821’i ayakta tedavi, 466’sı müşahede altında tutularak bir zaman hastanede bekletilmek suretiyle gözetim altında tutularak taburcu edildiği, 18 hastamızın ise yatırılarak tedavi altında bulundukları bilgisini verebiliriz. Yatan hastalarımızın durumunun iyi olduğunu, hayati bir risk altında bulunan hastamızın bulunmadığını ifade etmek istiyorum.

ŞUANDA ENDİŞE EDİLECEK BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL

Bunun ötesinde bugün itibari ile ilçe merkezine su temin edilen 2 sondajda aşırı yağıştan kaynaklı yüzey sularının suya ve sondaj suyuna karışmasından kaynaklı bir kirlenme olduğunu, bunun dün alınan su numunesi sonuçları ile ortaya konulduğunu ve suda bakteri ürediğini, bunun da şebeke suyuna dahil olması ile birlikte bu olayın gerçekleştiğini düşünüyoruz. Sağlık Müdürlüğümüz, Halk Sağlığı ekiplerimiz ve belediye personelimiz gerekli çalışmalarını gerçekleştirdiler. Alınan su numunelerinin laboratuvar sonuçları geldi. Kesin olarak tespitlerimizi yaptık. Tespitlerimizi yaptıktan sonra bu 2 sondaj kuyusunun ilçeye su nakline ilişkin tedbirimizi alarak bu sondajları devre dışı bıraktık. Böylelikle kirlenmenin önünü almış olduk. Şuanda endişe edilecek bir durum söz konusu değil. Vakaların gün içindeki seyrini takip ediyoruz.  Şuanda hastanelerimize vaka girişleri azalmakla birlikte devam ediyor. Bunun belki bir miktar daha devamı beklenebilir.

VATANDAŞLARIMIZDAN ŞEBEKE SUYUNUN

KULLANILMASI KONUSUNDA 2 GÜNLÜK SÜRE DAHA

DİKKATLİ DAVRANMAYA, BİLHASSA KULLANACAKLARI VE

İÇECEKLERİ SUYU KAYNATTIKTAN SONRA KULLANMAYI ÖNERİYORUZ

Bunun ötesinde vatandaşlarımıza bazı önerilerimiz var. Bucak’ta bütün tedbirler alınmış olmakla birlikte ve içme suyunda kirlenmenin önlenmesi söz konusu olmakla birlikte etkili bir klorlama çalışması yapılmıştır. Bununla birlikte biz vatandaşlarımızı şebeke suyunun kullanılması konusunda 2 gün süre içerisinde daha dikkatli davranmaya, bilhassa kullanacakları ve içecekleri suyu kaynattıktan sonra içmelerini öneriyoruz. Bu konuda uyarımızı yapıyoruz. Aynı şekilde tuvalet ve el hijyenine dikkat edilmesi ve açıkta bulunan, sokakta bulunan çeşmelerden de su içmemeleri konusunda uyarmak istiyoruz.

Rahatsızlanan bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun temennisinde bulunuyorum. Acil şifalar diliyorum.”

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EYT’liler toplandı Vatan Partisi İstanbul BBB Adayı İlker Yücel
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Başkan Ercengiz “Hodri meydan” dedi
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Salda Gölü Millet Bahçesine tepkiler yankı buldu
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir